Kominek czy piec?


Czy mały parterowy dom można ogrzewać wyłącznie kominkiem z DGP i podłogówką elektryczną w kuchni i łazience, czy lepsze będą piece elektryczne z dynamicznym rozładowaniem?

Ogrzewanie małego parterowego domu kominkiem wyposażonym w układ dystrybucji gorącego powietrza jest dobrym pomysłem, zwłaszcza pod względem wydatków na ogrzewanie. Kominki instaluje się w większości nowo budowanych domów, a więc odpada konieczność inwestowania w dodatkowe źródło ciepła. Jeśli jeszcze ma się dostęp do taniego opału, na przykład kupowanego wprost z tartaku, takie ogrzewanie może być naprawdę niedrogie i skuteczne. Jest tylko jeden warunek. Wszyscy domownicy nie mogą jednocześnie być poza domem dłużej niż przez kilka godzin. Ktoś musi bowiem w miarę systematycznie dokładać drewno do kominka. O wspólnym kilkudniowym wyjeździe w czasie zimowych ferii trzeba raczej zapomnieć. Przeciwnicy systemów DGP przytaczają jeszcze jeden argument – szybsze brudzenie ścian przez osiadający na nich kurz, zwłaszcza w pobliżu wylotów kanałów powietrznych.
Pod względem wygody i „bezobsługowości” piece akumulacyjne wygrywają konkurencję z kominkiem. Jedynym argumentem przeciw jest koszt energii elektrycznej, ale jeśli dom jest naprawdę nieduży i dobrze ocieplony, wydatki na ogrzewanie prądem będą zapewne do zniesienia.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi