Lekki parapet zewnętrzny.


Może być stalowy, aluminiowy albo z PCW. O jego popularności przesądziły stosunkowo niska cena oraz łatwość montażu. Niewielki ciężar sprawia, że najczęściej montowany jest w budynkach o ścianach dwuwarstwowych, bo osłaniając przed wodą, nie obciąża warstwy izolacji.

Parapet zewnętrzny chroni elewację budynku, odprowadzając wodę gromadzącą się w strefie przyokiennej. Aby prawidłowo ściekała na zewnątrz, musi mieć odpowiedni spadek – w przeciwnym razie dojdzie do zawilgacania muru podokiennego i odspajania tynku, a odbijające się od powierzchni parapetu krople będą chlapały na szybę.
Niektóre parapety mają spadek uformowany fabrycznie, inne wymagają wykonania podkładu betonowego, który trzeba zabezpieczyć przed drganiami i zaizolować akustycznie.
Parapet musi wystawać poza lico ściany i kończyć się kapinosem, żeby ściekająca woda nie spływała po elewacji. Musi też być poprawnie umocowany wkrętami, by woda nie wciekała pod ościeżnicę. W oknach drewnianych parapet przykręca się do ościeżnicy, wsuwając go w specjalne wyfrezowanie. W oknach z tworzywa mocuje się go do listwy progowej, która zapewnia szczelne osadze­nie i prawidłowy spadek. Choć możliwe jest przykręcenie parapetu bezpośrednio do ościeżnicy, nie jest to korzystne, bo w miejscu połączenia tworzą się nieszczelności.
Uszczelnienie z taśmy butylowej lub silikonu po pewnym czasie odspaja się i nie chroni przed przeciekaniem wody.
Boki parapetu mogą być zatynkowane w murze albo wyprofilowane na wierzchu tynku w ościeżach. Na rynku są dostępne różne akcesoria parapetowe: zakończenia boczne – ułatwiają montaż parapetu i zapewniają dylatację umożliwiającą rozszerzalność; złącza stykowe „na wprost” – do długich parapetów aluminiowych; łączniki kątowe – estetyczne rozwiązanie przy parapetach narożnych. Każdy parapet jest pokryty folią ochronną, którą po skończonym montażu należy usunąć.

Cechy wyróżniające parapety

Parapety z PCW są dostępne w wielu kolorach, mają fabrycznie uformowany spadek, a ich komorowa budowa izoluje termicznie i tłumi hałas spadających kropli.
Współgrają estetycznie z oknami wykonanymi z tego samego materiału. Poza tym dobrze z nimi współpracują, bo mają zbliżoną rozszerzalność cieplną.
Parapety aluminiowe mogą być gładkie lub wytłaczane, powlekane lakierem w dowolnym kolorze. Produkuje się je w dwóch technologiach. Gięte są mniej sztywne, a w procesie produkcji mogą pojawić się w nich przewężenia lub spękania. Tłoczone na zimno są sztywniejsze, grubsze i bardziej wytrzymałe. Parapety aluminiowe ze względu na dużą rozszerzalność cieplną nie powinny być dłuższe niż 2,5 m, dlatego długie elementy dzieli się na mniejsze i łączy gumowymi złączami stykowymi.
Parapety stalowe są fabrycznie zabezpieczone gruntującą farbą antykorozyjną i pokryte farbą dekoracyjną. Jeżeli wymagają przycięcia – jego miejsce trzeba dodatkowo zagruntować, aby nie dopuścić do korodowania.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi