Lifting tynku na drewnianej ścianie


Mieszkam w drewnianym domu. Chciałbym wzmocnić słaby tynk w łazience, położony wiele lat temu. Dziś jego powierzchnia jest spękana, w niektórych miejscach znajdują się większe ubytki. Jak wyremontować ściany?

Najlepszym sposobem wzmocnienia starego tynku jest pokrycie ścian warstwą zaprawy oraz wtopienie w nią siatki z włókna szklanego. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniej zaprawy – musi mieć dobrą przyczepność do podłoża i wysoką elastyczność, gdyż drewniane ściany zawsze pracują.
Najpierw trzeba odpowiednio przygotować ściany. Powierzchnię należy oczyścić mechanicznie z warstw mogących osłabić przyczepność zaprawy, czyli z kurzu, brudu, starej farby itp.
Powinno się także załatać spękania i ubytki. Szczeliny poszerza się szpachelką do szerokości i głębo-kości minimum 5 mm, a po oczyszczeniu i zwilżeniu ich wodą uzupełnia zaprawą wyrównującą, tak aby uzyskać równą powierzchnię ściany. Tak przygotowane podłoże należy zagruntować, aby zmniejszyć jego chłonność oraz zwiększyć przyczepność zaprawy. Całą ścianę wzmacnia się elastyczną zaprawą, wklejając w nią siatkę z włókna szklanego, robiąc 10-centymetrowe zakłady. Jeżeli wzmacnia się jedynie naprawiane miejsca, siatka powinna sięgać po blisko 20 cm z każdej strony szczeliny.
Przed malowaniem ścian warto ujednolicić i wyrównać całą ich powierzchnię za pomocą białej mineralnej zaprawy szpachlowej. Powinna zawierać związki hydrofobowe, bo tylko wtedy nadaje się do pomieszczeń wilgotnych. Szpachlowaną powierzchnię wykańcza się poprzez lekkie zacieranie pacą-filcówką lub przetarcie po wyschnięciu papierem ściernym. Tak wygładzoną powierzchnię można pomalować w dowolny sposób.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi