Mistrzynie imitacji. Blachy z posypką


Mimo że ich rdzeń stanowi blacha, są nawet o 50% droższe niż blachodachówki powlekane poliestrem. Musimy za nie zapłacić niemal tyle co za dachówki ceramiczne. Co sprawia, że tyle kosztują?


To specyficzny rodzaj pokrycia – świetnie udają na dachu tradycyjne dachówki, a nawet gont drewniany. Dzięki temu można je dopasować do domu w każdym stylu: nowoczesnym, zabytkowym, a nawet regionalnym. Na przykład blachy z posypką w ciemnym kolorze i z przetłoczeniami przypominającymi gont drewniany zdobyły już dużą popularność na Podhalu.
Blachy z posypką są produkowane w Europie (w Belgii, Szwecji, Danii), w odległej Nowej Zelandii, a także w Ameryce, a stamtąd sprzedawane na cały świat. To, że są układane na dachach domów znajdujących się w tak różnych pod względem warunków atmosferycznych miejscach, świadczy o tym, iż jest to pokrycie wyjątkowo odporne na działanie silnego wiatru, mocnego słońca i dużego śniegu.

..a nawet gont bitumiczny. Taki wzór blach jest często stosowany na dachach w stylu regionalnym.

Pokrycie z posypką naśladujące gont drewniany może być nie tylko w kolorze czarnym, lecz także brązowym.

 

Na każdy dach


Pokrycia z posypką zwykle są produkowane w wąskich, ale długich panelach, na przykład 41 x 133 cm, 40 x 132 cm, 40 x 110 cm. Różnią się wzorem przetłoczeń i ich ilością. Niewielkie moduły sprawiają, że nie powstają niebezpieczne dla stabilności mocowania naprężenia związane z rozszerzalnością stali. Dzięki takim wymiarom przy ich układaniu powstaje mało odpadów nawet na dachach o skomplikowanym kształcie (doświadczona ekipa jest w stanie ograniczyć je do poziomu poniżej 3%). Panele są symetrycznie zakończone po bokach, dlatego po odcięciu fragmentu z jednej strony można go wykorzystać w innym miejscu.
Wyjątek stanowią blachy wielkoformatowe (Kami). Są one sprzedawane w dużych arkuszach o wymiarach standardowych blachodachówek i składających się z kilku rzędów przetłoczeń. Na dachu można w zależności od jego kształtu układać arkusze o różnych wymiarach, dzięki czemu także ogranicza się ilość odpadów.
Lekkie. Wymiary elementów oraz materiał, z którego są produkowane, sprawiają, że blachy z posypką należą do bardzo lekkich pokryć. 1 m² waży od 5 do 8 kg. Nie jest więc pod nie potrzebna konstrukcja o dużych przekrojach elementów. Świetnie się też sprawdzają przy wymianie pokrycia, gdy konstrukcja jest już trochę nadwątlona przez lata obciążenia ciężkim pokryciem.
Na różne kąty nachylenia. Zakres zastosowania poszerza też możliwość układania blach z posypką na dachach o kącie nachylenia połaci od 12 (niektóre od 17) do 90°.

Blachy z posypką świetnie się nadają na krycie dachów o skomplikowanych kształtach, na przykład z zaokrąglonymi połaciami.

Posypka na blachach w dużym formacie jest drobnoziarnista. Widoczne wzdłużne tłoczenia na grzbietach fal nie tylko uwypuklają wzór, lecz także usztywniają arkusze blachy.

Mocne jak stal z alucynkiem

Rdzeń tego typu pokrycia stanowi blacha stalowa grubości od 0,43 do 0,5 mm. Jej bezpośrednią ochroną jest obustronnie nałożona warstwa alucynkowa (stop aluminium, cynku i innych składników, najczęściej krzemu). Wyjątkiem są blachy wielkoformatowe zabezpieczone tradycyjnie ocynkiem. Alucynk zapewnia lepszą ochronę antykorozyjną niż sam ocynk, a także zwiększa żywotność materiału w porównaniu ze stalą ocynkowaną. Stal pokryta alucynkiem lepiej też odbija promieniowanie cieplne niż ocynkowana. W zależności od producenta stosunek aluminium do cynku może być różny.
Oprócz alucynku jest jeszcze kilka innych warstw zabezpieczających rdzeń stalowy. Od góry jest epoksydowa farba gruntująca (chroni przed korozją), powłoka akrylowa (stanowi zaporę dla wilgoci), naturalne kruszywo, bezbarwna powłoka akrylowa (w niektórych produktach wzbogacona o środki grzybobójcze). Blacha jest też zabezpieczona od spodu przed działaniem i kondensacją pary wodnej od wewnątrz budynku.
Niektóre oprócz alucynku są dodatkowo chronione powłoką akrylową (AHI Roofing), warstwą polimerową (Metrotile) lub dwiema – epoksydową i poliestrową (Icopal).

Posypka górą

Na powierzchni zabezpieczonej blachy uformowanej w panel jest natryskiwane pod ciśnieniem naturalne kruszywo skalne różnej średnicy albo barwiony piasek kwarcowy. Od tej warstwy pochodzi popularna nazwa tego rodzaju pokrycia – blacha z posypką. Posypka jest pokryta przezroczystą warstwą akrylową (Icopal, AHI Roofing, Metrotile, Satjam) lub poliestrową (Coversys, Kami).
To dzięki tej warstwie blacha zyskuje inny wygląd. Jej powierzchnia staje się szorstka, dzięki czemu bardziej kojarzy się z naturalnymi materiałami niż z pokrytą lakierem blachą. Posypka niweluje to, co może być niedogodnością w standardowych pokryciach z blachy. Tłumi odgłosy deszczu oraz zapobiega gwałtownemu osuwaniu się śniegu z dachu w czasie odwilży, co czasem prowadzi do uszkodzenia rynien. Latem chroni przed nadmiernym nagrzewaniem się powierzchni dachu – jest to ważne zwłaszcza w domach z poddaszem użytkowym – a także zapobiega powstawaniu niekorzystnych dla blachy naprężeń powodujących uszkodzenia mocowania. Dzięki temu pokrycie z posypką nadaje się na dachy w regionach o ekstremalnych czynnikach meteorologicznych: mocnym nasłonecznieniu czy z bardzo silnymi wiatrami.
Posypka chroni też panele przed uszkodzeniami w czasie transportu i montażu, pokrytą nią powierzchnię trudno trwale zarysować. 

Charakterystyczne dla pokrycia w wąskich panelach jest to, że poszczególne elementy mocuje się nie od góry, lecz od czoła.

Panele z posypką w załamaniach i na krawędziach dachu odpowiednio się wygina. Na przykład po zamocowaniu obróbki kosza dochodzące do niej panele docina się pod skosem i obciętą krawędź zagina w dół (mniej więcej 20 mm).

Blachę z posypką łatwo kształtuje się na wszelkich krzywiznach. Bez problemu można wykończyć nią modne ostatnio wole oczko.

W różnych kolorach
Do wyboru są nie tylko różne wzory, lecz także odpowiednio do nich dopasowane kolory. Na przykład panele o wzorze gontu drewnianego można kupić w kolorze brązowym lub czarnym naśladującym impregnowany gont. Najtrwalsze kolorystycznie są pokrycia w naturalnym kolorze kruszywa, na przykład ceglaste, brązowe. Inne kolory powstają przez dodanie pigmentu lub malowanie farbą poliestrową.

Kompletny system

Dużą zaletą blach z posypką jest to, że można dokupić wszystko, co jest potrzebne do wykończenia elementów dachu jednorodnym materiałem.
Oprócz paneli podstawowych przydadzą się dachówki wentylacyjne, antenowe, stopnie lub ławeczki kominiarskie. Do wyboru są gąsiory o różnych kształtach: półokrągłe, płaskie, w kształcie litery V. W ofercie są wiatrownice, pasy nadrynnowe, rynny koszowe, opierzenia ścian, a także blacha płaska w odpowiednim kolorze, która przyda się do wykonania obróbek blacharskich.
Razem z panelami kupuje się oksydowane gwoździe potrzebne do ich montażu. Po wbiciu ich łby pokrywa się kitem i zasypką. Dzięki temu nie widać ich na połaci dachu, a jednocześnie są one chronione przed korozją.


Gwarancja i konserwacja

Na blachy z posypką są udzielane najdłuższe gwarancje spośród materiałów stosowanych na dach. Niektórzy producenci dają aż 50 lat gwarancji na wodoszczelność i 15-25 lat na powłokę. Ze strony firm oferujących blachy z posypką można liczyć na bezpłatne doradztwo techniczne. Pomogą nam też zrobić wycenę dachu i skontaktują nas z przeszkoloną i doświadczoną ekipą montażową.
Tak trwałe pokrycie nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jedynie pamiętać o jego okresowej kontroli i czyszczeniu orynnowania. Zanieczyszczenia z dachu można zmywać wodą pod ciśnieniem maksymalnie 100 barów.

Warstwa na warstwie
Stalowy rdzeń jest chroniony przez kilka warstw. Może być ich więcej lub mniej zależnie od producenta.ABC montażu
Montaż pokrycia nie jest trudny, ale wymaga dużej dokładności już przy rozmieszczaniu łat, a później przy przybijaniu do nich paneli.

Dobry start.

Panele na połaci.

Panele przy okapie.
                                                         Kropka nad i
Wszelkie dostępne akcesoria (na przykład gąsiory, dachówki wentylacyjne)...


...są wykończone w ten sam sposób co arkusze podstawowe...

...dzięki czemu nie psują efektu.

Wzór dachówki


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi