Na co zwrócić uwagę przy sadzeniu drzew, żeby w przyszłości nie przeszkadzały?


Działania powinny zależeć od kilku czynników: sytuacji wokół posesji (czy znany jest plan zagospodarowania sąsiednich działek i dojazdu do nich), wielkości działki, stanu jej zadrzewienia (działka leśna, z pojedynczymi drzewami lub bez drzew) oraz od tego, w jakim czasie zamierzamy rozpocząć budowę domu.

Z planem i bez planu

Nawet wtedy, gdy działka jest jeszcze zupełnie niezagospodarowana, a my nie mamy projektu domu, należy przewidzieć jego usytuowanie, podobnie jak miejsce, w którym znajdą się budynki gospodarcze, garaż lub podjazd, i nie sadzić tam drzew.
Jeśli otoczenie działki jest znane, a planowana budowa domu odległa, można sadzić drzewa bez projektu ogrodu w miejscach, w których spełnią funkcję ekranów widokowych (zasłonią brzydkie otoczenie czy budynki sąsiadów) lub akustycznych (oddzielą od hałaśliwej drogi). Nie warto jednak zasłaniać się szczelnie ze wszystkich stron, jeżeli jest możliwość zostawienia choćby fragmentu atrakcyjnego widoku. W ten sposób nie tylko zyskamy efektowną oprawę ogrodu, lecz także powiększymy optycznie przestrzeń działki.

Działka mała i duża

Właściciele małych działek powinni się zastanowić, czy posadzenie na niej drzew nie utrudni w przyszłości prowadzenia budowy. Może się na przykład okazać, że nie będzie gdzie składować potrzebnych materiałów czy zawracać maszynami budowlanymi. Kilka pochopnie posadzonych drzew może nam w przyszłości przynieść więcej szkody niż pożytku. Koszt zakupu jednego czy dwóch dużych drzew (a tyle się najwyżej zmieści na małej działce) nie jest wysoki, lepiej więc zrezygnować z ich wcześniejszego sadzenia. Na sporych działkach jest z reguły wystarczająco dużo miejsca i dla drzew, i na potrzeby budowy.

Budowa wkrótce i za kilkanaście lat

Jeżeli budowę domu zamierzamy rozpocząć wkrótce, najlepiej od razu zrobić projekt ogrodu i zgodnie z nim sadzić rośliny. Wcześniej należy się jednak zastanowić, czy będziemy mieli możliwość regularnego bywania na działce, bo drzewa tuż po posadzeniu muszą być często podlewane.
Jeśli dom będziemy budować dopiero za kilka lub kilkanaście lat, można posadzić dużo małych, tanich sadzonek, na przykład kupionych w szkółce leśnej. Z góry należy założyć, że nie będziemy ich specjalnie pielęgnować i że tylko część z nich się przyjmie, a jeżeli urośnie ich zbyt dużo – część wytniemy lub przesadzimy w inne miejsce.
Przy wyborze drzew trzeba pamiętać o tym, że największą szansę przyjęcia się w ogrodzie mają takie, które są dobrze dobrane do warunków, jakie w nim panują. Należy uwzględnić przede wszystkim rodzaj gleby i jej wilgotność, nasłonecznienie, a także najniższe temperatury zimowe.

Działka zadrzewiona i pusta

Jeśli na działce rosną już drzewa, zwykle nie ma potrzeby sadzenia nowych. Na dużych działkach można jedynie dosadzić ozdobne odmiany, które będą się dobrze komponowały z istniejącymi roślinami.
Zdarza się, że problemem bywa nadmiar drzew – i nie chodzi tu tylko o stare egzemplarze, na których wycięcie trzeba uzyskać pozwolenie, ale także licznie pojawiające się samosiejki brzóz. Drzewa te szybko rosną i pusta w chwili kupienia działka już po kilku latach może się zamienić w spory zagajnik. Dlatego warto co jakiś czas oczyszczać teren, usuwając część młodych roślin. Karczowanie starszych drzew jest trudne i znacznie bardziej kosztowne.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.