Odnawianie tapetowanych ścian


Kupiliśmy kilkuletni dom, w którym ściany pokryte są tapetą natryskową. Nie podoba nam się ich wygląd. Zastanawiamy się, czy zdzierać tapety ze ściany, czy je przemalować. Mamy małe dzieci i nie chcielibyśmy niepotrzebnie robić w domu długiego i męczącego remontu.

Rozwiązanie zależy od rodzaju tapety natryskowej. Jeżeli jest ona gładka, to najprawdopodobniej jest zmywalna, a wtedy odporna na wodę i bardzo dobrze trzymająca się podłoża. Zrywanie takiej tapety nie jest dobrym pomysłem. Natomiast jeśli tapeta ma widoczną strukturę, usunięcie jej nie jest problemem. Tapety natryskowe, które w żaden sposób nie były zabezpieczone przed wilgocią – na przykład farbą akrylową – wystarczy porządnie nawilżyć i za pomocą szpachelki po prostu zeskrobać ze ściany. Jeżeli na tapecie znajduje się warstwa ochronna, najpierw przez całą długość ściany szpachelką wykonuje się zadry, które ułatwią dostęp wody do styku tapety ze ścianą. Następnie bardzo mocno nawadnia się całą powierzchnię. Po upływie 15-20 min tapeta nadaje się do zdzierania.
Po usunięciu całej tapety podłoże trzeba zagruntować i dopiero wtedy można przystąpić do ponownego wykańczania powierzchni. Usuwanie tapety nie jest kłopotliwe, jednak jeżeli dobrze trzyma się ona podłoża, nie widać na jej powierzchni pęcherzy powietrza ani zgrubień, a jedynie ma nieodpowiedni kolor lub brudny nalot – można ją odświeżyć, malując farbą akrylową.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.