Ogród ze źródełkiem


Atrakcyjny ogród można stworzyć wszędzie. Ważne są pomysł, starannie dobrane elementy i konsekwencja w realizacji projektu.

Mur stał tuż przed oknami, zamykał przestrzeń, przytłaczał. A jednak udało się tu stworzyć wygodny i elegancki salon ogrodowy. Wykorzystano to, co wydawało się największym ograniczeniem – ponurą ścianę ogrodzenia z ciemnych pustaków przekształcono w tło dla roślin i

Nawierzchnia

Zajmuje znaczną część działki. Nie ma tu trawnika, gdyż w intensywnie użytkowanym i ocienionym ogrodzie trzeba włożyć dużo wysiłku, by utrzymać go w dobrym stanie. Utwardzona nawierzchnia z szarej kostki jest neutralna, nie dominuje i tworzy doskonałe tło, na którym wyraźnie rysują się kształty i barwy roślin. Zapewnia dobrą komunikację, a równocześnie jest wygodnym miejscem wypoczynku. Można na niej ustawić meble ogrodowe, tworząc pokój na świeżym powietrzu. By nie sprawiała wrażenia monotonnej, zrobiono kilka szerokich stopni.

Rośliny

Są najważniejsze w każdym ogrodzie. Tutaj kompozycja, choć sprawia wrażenie niewymuszonej, jest starannie przemyślana. Można wskazać trzy grupy tworzących ją roślin. Pierwsza to osnowa. W dużych ogrodach składają się na nią drzewa i krzewy. Tutaj, ponieważ trzeba było zrezygnować z okazałych roślin, zastosowano pewne triki. Do kompozycji włączono korony drzew spoza ogrodu, a wewnątrz wykorzystano pnącza, którym wystarcza skrawek podłoża i przyjmują taki kształt, jaki narzuci im podpora. Ich liście tworzą na ścianach zielone powierzchnie, a pędy na pergoli dzielą przestrzeń zgodnie z potrzebami użytkowników ogrodu.
Druga grupa to niskie rośliny wieloletnie – małe krzewy i byliny, posadzone na wąskich fragmentach terenu otoczonych nawierzchnią. Wybrano je przede wszystkim ze względu na pokrój i urodę liści, dzięki czemu zdobią ogród przez cały sezon. Kwiaty są ich dodatkowym atutem. Uwagę zwracają funkie, trawy ozdobne, paprocie i hortensje. Przestrzeń między nimi wypełniają barwinki i bodziszki. Trzecia grupa to rośliny w pojemnikach. Mogą być sezonowe lub wieloletnie. Mają ozdobne liście, piękne kwiaty, interesującą formę, ale nie muszą być równie efektowne od wiosny do jesieni. Gdy przekwitną lub zaczną zasychać, można je usunąć z pola widzenia i zastąpić innymi. Przestawiając pojemniki, można tworzyć nowe aranżacje.

Zdrój

Elementem przyciągającym wzrok jest romantyczne przyścienne źródełko. Tworzą je dwie splecione ryby. Woda z ich pyszczków wypływa do zawieszonej poniżej misy, a następnie do murowanego zbiornika. Jej delikatny szum działa kojąco, a rozpryskujące się krople podnoszą wilgotność powietrza i poprawiają mikroklimat. Do zdroju ściągają ptaki, drobne zwierzęta i owady, co stanowi dodatkową atrakcję. W zbiorniku posadzono rośliny wodne, a wokół zgromadzono bujnie rosnące rośliny pojemnikowe (między innymi funkie). Całość tworzy wyrazistą kompozycję nadającą ogrodowi bardzo indywidualny charakter.

Zdrój dla każdego

Przyścienny zdrój jest doskonałym rozwiązaniem do małego ogrodu. Zajmuje niewiele miejsca, bo mocuje się go na ścianie. Konstrukcja urządzenia jest dość prosta. Woda krąży w obiegu zamkniętym podnoszona ze zbiornika pompą. Przy jej wyborze należy zwrócić uwagę na parametr zwany wysokością tłoczenia (podnoszenia) wody. Wartość ta powinna być 30-50% większa niż faktycznie wymagana. Przewodami z tworzywa sztucznego średnicy 0,5 cala woda płynie do otworu wylotowego w ozdobnym elemencie i przelewając się z misy, wraca do zbiornika. Poziome odcinki przewodu wodnego oraz instalację elektryczną poprowadzono w spoinach muru, natomiast odcinek pionowy ukryto pod kratą na murze. Rozpięto na niej różę i zawieszono pojemniki z kwitnącymi roślinami, które dodatkowo maskują rurkę z wodą.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi