Okna dachowe na poddaszu


Okna dachowe stały się nieodłącznym elementem poddaszy nie tylko w nowo budowanych domach, ale także tych adaptowanych na cele mieszkalne. Pozwalają dobrze oświetlić wnętrza i harmonijnie powiązać je z otaczającą przyrodą. Można wybierać spośród wielu produktów wyposażonych w różnorodne akcesoria. Z jakich udogodnień warto skorzystać, aby okna dachowe były jak najbardziej funkcjonalne?Bardzo istotny jest sposób, w jaki otwiera się okno. Do wyboru są okna obrotowe, uchylne, uchylno-obrotowe oraz otwierane na bok.
Obrotowe z osią obrotu w połowie wysokości skrzydła to podstawowy rodzaj okien. Dzięki obrotowi o 180° łatwo umyć zewnętrzną powierzchnię szyby. Aby móc wygodnie stanąć przy otwartym oknie, jego środek (czyli oś obrotu) powinien wypadać około 170 cm nad poziomem podłogi. Niżej można umieścić okna wysokoosiowe, których oś obrotu wypada w 3/4 ich wysokości. Dzięki temu, wyglądając przez nie, nie trzeba się schylać. Okna uchylno-obrotowe otwiera się na dwa sposoby, co daje większy komfort użytkowania. Można się przez nie swobodnie wychylić, tak jak przez standardowe okno pionowe. Jednak okna uchylno-obrotowe są około 30% droższe niż obrotowe. Dostępne są również okna panoramiczne, które charakteryzują się dużymi rozmiarami i uchylno-obrotowym sposobem otwierania. Uchył skrzydła o 40° pozwala na swobodne podejście do otwartego okna, a uchył o 68° umożliwia wyjście na dach, na przykład w celu przeprowadzenia prac konserwacyjnych czy ewakuacji.
Na poddaszu z wysoką ścianką kolankową można zamontować zestaw, w którym dolną część przeszklenia wstawia się w ściankę. Najprostszym rozwiązaniem jest okno kolankowe, a wygodnym i najbardziej rozbudowanym – balkon dachowy.

Klamka u góry czy na dole?

Każde z okien otwiera się za pomocą tradycyjnej klamki okiennej zamocowanej w górnej lub w dolnej części skrzydła albo listwy umieszczonej w górnej części skrzydła.
Klamka w górnej części skrzydła sprawdzi się w oknach usytuowanych stosunkowo nisko (górna krawędź okna do 200 cm nad podłogą), gdyż łatwo jest do niej dosięgnąć.
W ten sposób łatwiej otworzyć okno, jeśli zamierzamy ustawić pod nim meble czy inne domowe sprzęty. To także dobre rozwiązanie ze względu na bezpieczeństwo dzieci, które same nie otworzą okna.
Klamka w dolnej części skrzydła zapewnia łatwą obsługę niezależnie od wysokości, na jakiej zamontuje się okno. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane w sytuacji, gdy okno umieszczono wyżej – na przykład nad wysoką ścianką kolankową.

Nowinki techniczne

Jeśli dostęp do okna jest trudny, warto zainstalować sterowanie elektryczne. Zarówno okna obrotowe, jak i uchylno-obrotowe mogą być fabrycznie wyposażone w elementy umożliwiające sterowanie elektryczne trzema funkcjami (otwieranie – zamykanie skrzydła, roleta wewnętrzna, roleta zewnętrzna). Pilot działający na fale ultrafioletowe może obsługiwać większą liczbę trójfunkcyjnych sterowników i przy odpowiednim zaprogramowaniu umożliwia sterowanie oknami i akcesoriami z dowolnego miejsca w domu. Ten typ okien standardowo jest wyposażony w detektor deszczu, co jest przydatne, kiedy wychodząc z domu, zostawia się uchylone okna. Jeśli w domu są zamontowane okna bez fabrycznie wbudowanych funkcji do sterowania elektrycznego, można każdy z elementów systemu dokupić oddzielnie.
Wszystkie udogodnienia związane ze zdalnym sterowaniem wymagają doprowadzenia instalacji elektrycznej do okna.
Sterownik elektryczny w formie wyłącznika naściennego jest zasilany prądem stałym 24 V i pozwala na komfortową obsługę nie tylko okien dachowych, ale również zamontowanych przy nich akcesoriów (na przykład rolet). Koszt sterownika (wyłącznika naściennego) obsługującego jeden produkt (okno lub roletę) to około 400 zł.
W przypadku okien położonych wysoko – szczególnie jeśli otwiera się je rzadko – prostszym i tańszym rozwiązaniem jest zakup drążka teleskopowego długości około 2 m (65 zł) lub specjalnego pięciometrowego sznura (82 zł).
Nowością rynkową jest zastosowanie baterii solarnych do sterowania akcesoriami okiennymi. Energia słoneczna jest gromadzona w panelu umieszczonym w dolnej części rolety, a dzięki specjalnemu zabezpieczeniu niemożliwe jest całkowite rozładowanie baterii.
Zawsze pozostaje zapas energii pozwalający na zwinięcie rolety czy markizy. System jest sterowany pilotem działającym za pomocą fal radiowych. Dodatkowym atutem produktów zasilanych słońcem jest możliwość zainstalowania ich na dowolnym etapie wykończenia poddasza, ponieważ system nie wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej. Niewątpliwie w domach remontowanych czy przy adaptacji poddasza jest to dość istotna zaleta. Sposób
sterowania akcesoriami okiennymi ma decydujący wpływ na ich cenę, na przykład roleta wewnętrzna do okna o wymiarach 78 x 118 cm otwierana ręcznie kosztuje 249 zł, sterowana elektrycznie – 859 zł, natomiast zasilana baterią słoneczną – 699 zł. Podobnie kształtują się koszty rolet zewnętrznych: otwierane manualnie – 1399 zł, sterowane elektrycznie – 3399 zł, z baterią słoneczną – 2339 zł (ceny z maja 2006 r.).

Bezpieczeństwo

Producenci okien proponują akcesoria zapewniające domownikom bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Warto zamontować w oknach zasuwkę blokującą, która ma dwie funkcje blokowania otwartego skrzydła – do wietrzenia, by wiatr nie zatrzasnął okna, oraz do mycia. Przy zamkniętym oknie przydatne są zamki z kluczem lub w wersji bez klucza (z przyciskiem), które są umieszczone w górnej części skrzydła i zabezpieczają przed otwarciem okna przez dzieci (cena 60-147 zł). Niektóre firmy proponują klamki okienne zamykane na klucz.
Ani zasuwki, ani zamki zamykane na klucz nie są zabezpieczeniem antywłamaniowym, jednak niewątpliwie przy próbie sforsowania okna stanowią spore utrudnienie.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi