Okna drewniane czy plastikowe?


Okna plastikowe od kilku lat cieszą się ogromną popularnością na polskim rynku. Ich atuty to niska cena i profile niewymagające konserwacji. Jednak okna drewniane wcale nie odchodzą do lamusa. Wciąż mają rzesze zwolenników, którzy urok naturalnego drewna przedkładają nad niedogodności konserwacji. Plastikowe czy drewniane? Odpowiedź należy do Państwa. Jednak zanim zapadnie ostateczna decyzja, radzimy poznać plusy i minusy jednych i drugich. Bo świadomy wybór to zawsze lepszy wybór

Okna z drewna

- są postrzegane jako towar luksusowy, dlatego stanowią jedynie 15% rynku stolarki otworowej;
- są szczelne, ciepłe i ciche;
- dzięki klejonej konstrukcji profili okna się nie wypaczają;
- są sztywne i nadają się do dużych przeszkleń;
- mogą być malowane lub lakierowane, z widocznym rysunkiem słojów;
- mogą mieć dowolny kształt;
- można je wyposażyć w funkcje antywłamaniowe;
- skomplikowany proces produkcyjny sprawia, że najczęściej są dokładnie wykonane;
- nadają wnętrzu ciepły, przytulny charakter;
- wymagają konserwacji co kilka lat, zależnie od powłok kryjących;
- w pomieszczeniach wilgotnych wymagają zabezpieczenia;
- zarysowania i uszkodzenia łatwo naprawić;
- okna dachowe mają wiele kształtów i funkcji otwierania;
- ładnie komponują się z innymi elementami drewnianymi w domu;
- okna dachowe dobrze współpracują z drewnianą więźbą;
- są droższe;
- odpowiednio pielęgnowane będą służyły przez 90 lat.

Okna z PCW

- dominują na rynku stolarki otworowej – stanowią 38%;
- są szczelne, ciepłe i ciche;
- specjalna budowa profili gwarantuje stabilność okien;
- profile są wzmacniane, zazwyczaj kształtownikami stalowymi;
- są odporne na wodę i substancje chemiczne;
- mogą być białe lub okleinowane folią kolorową i drewnopodobną;
- można z nich wykonać okno o dowolnym kształcie;
- dzięki komorowej budowie są lekkie;
- można je wyposażyć w funkcje antywłamaniowe;
- pielęgnacja ogranicza się do mycia okien;
- uszkodzonego okna nie da się naprawić;
- dobrze pasują do każdego, nawet nowoczesnego domu;
- łatwo trafić na niemający atestów bubel pochodzący z niewiadomego źródła;
- białe profile nie żółkną, dzięki czemu wyglądają świeżo;
- okna dachowe mogą mieć tylko prostokątne kształty;
- okna dachowe usztywniają więźbę i gorzej z nią współpracują;
- mają przystępną cenę;
- profile nie wymagają konserwacji przez 40 lat.

Po pierwsze – ciepłe

Energooszczędność to cecha, do której inwestorzy przywiązują największą wagę. Aż 75% spośród nich wskazuje ją jako najważniejszą przy wyborze okien. Niestety, materiały reklamowe nie zawsze zawierają pełne informacje, często eksponują jedynie walory szyby. A przecież bardzo ważne jest to, w jaki profil się ją wstawi.

- Podstawowym parametrem, który pozwala określić izolacyjność termiczną okna, jest współczynnik przenikania ciepła U [W/(m²·K)]. Według normy maksymalna wartość współczynnika U dla okien (również połaciowych) to 2 W/(m²·K) – strefa klimatyczna I i II, oraz 2,6 W/(m²·K) – strefa klimatyczna III i IV. Nowoczesne okna są jednak cieplejsze i osiągają wartość zdecydowanie niższą. Większość okien drewnianych ma współczynnik U = 1,3-1,5 W/(m²·K), natomiast dla okien plastikowych wartość ta mieści się w przedziale 1,5-2 W/(m²·K).
- Na korzystne parametry cieplne całego okna mają wpływ wartości współczynników jego poszczególnych elementów składowych. Oczywiście największe znaczenie mają szyby, bo to przez nie zimą ucieka, a latem napływa, najwięcej ciepła. Najpopularniejsze są szyby termoizolacyjne, w których tafle szkła są oddzielone ramką dystansową, a przestrzeń między nimi jest wypełniona gazem szlachetnym. Najcieplejsze zestawy dwuszybowe mają współczynnik przenikania ciepła U = 1,0 W/(m²·K), a trzyszybowe nawet U = 0,6 W/(m²·K). Zewnętrzną szybę można pokryć warstwą srebra, która powoduje zmniejszenie strat ciepła. Szyby termoizolacyjne mogą być dodatkowo antywłamaniowe, dźwiękoszczelne bądź ornamentowe.
- Aby zredukować mostek termiczny na połączeniu szyby z ramą, warto wybierać szyby z ramką dystansową z tworzywa lub z cienkich profili stalowych, a nie z aluminium. Choć takie rozwiązanie jest droższe, redukuje zjawisko pocenia się szyb od środka. Jest to istotne zwłaszcza w oknach drewnianych, ponieważ eliminuje stały kontakt z wilgocią.
- W oknach drewnianych ostateczna wartość współczynnika przenikania ciepła zależy od szerokości profilu – im jest szerszy, tym cieplejszy. W oknach plastikowych nie trzeba zwiększać szerokości profilu, aby polepszyć ich izolacyjność. Wystarczy wybrać okna z profilu o większej liczbie komór. Na przykład system pięciokomorowy pozwala osiągnąć współczynnik U = 1,3 W/(m²·K), podczas gdy trzykomorowy U = 1,5-2 W/(m²·K). Jednak zwiększenie liczby komór nie może nastąpić kosztem zmniejszenia komory, w której umieszcza się wzmocnienia, bo profil traci sztywność.
- Dość istotnym elementem okna są uszczelki, choć ich wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła dla okna jest niewielki. Uszczelniają one połączenie między ruchomą częścią okna (skrzydłem) a stałą (ramą), ograniczając dostęp zimnego powietrza – na przykład przy silnych podmuchach wiatru. Okna plastikowe są standardowo wyposażone w dwie obwodowe uszczelki zewnętrzne umieszczone na ramie. Za dodatkową opłatą można zamówić osadzenie trzeciej uszczelki – wewnątrz profilu ościeżnicy. W oknach drewnianych często jest tylko jedna uszczelka, we wrębie skrzydła. Specjalne wyżłobienie na jego profilu umożliwia zamontowanie dodatkowej uszczelki.
- Współczynnik przenikania ciepła U dla okien dachowych mieści się w zakresie U = 1,1-1,6 W/(m²·K); standardem jest U = 1,5 W/(m²·K). W oknach plastikowych można wybierać między profilem trzy- i czterokomorowym. Okna drewniane mają jeden rozmiar profilu.

Okna do domów energooszczędnych
Dom o niskim zapotrzebowaniu na energię potrzebną do ogrzania musi mieć możliwie dużą szczelność i jak najmniej miejsc o słabszej izolacyjności, którymi są mostki termiczne. Dlatego ważnym elementem w konstrukcji takiego domu są okna, stanowiące przegrody o najgorszym współczynniku izolacyjności termicznej.
Przyjmuje się, że okna w budownictwie pasywnym powinny mieć współczynnik przenikania ciepła U = 0,8 W/(m²·K).
W oknach plastikowych osiąga się to dzięki zwiększeniu głębokości zabudowy (szerokości profilu) i liczby komór w profilach, stosowaniu specjalnych nakładek i wypełnianiu części komór materiałem termoizolacyjnym. Okna pięciokomorowe o głębokości zabudowy 7 cm osiągają U = 0,84 W/(m²·K). Mają wzmocnienia o podwyższonej izolacyjności termicznej z przekładką tworzywową i komorę wzmocnienia wypełnioną odpowiednio ukształtowaną pianką poliuretanową. Dodatkowa trzecia uszczelka w części środkowej profilu oddziela tak zwaną suchą komorę, w której pracują okucia.
Energooszczędne okna drewniane mają profile o większej szerokości z wypełnieniem z pianki poliuretanowej, od zewnątrz zabezpieczone termookapnikiem. Okna z ościeżnicą szerokości 10 cm mają współczynnik przenikania ciepła U = 0,8 W/(m²·K).
Wszystkie okna standardowo są wyposażone w energooszczędne zestawy trzyszybowe wypełnione argonem lub kryptonem, ze szkłem niskoemisyjnym, o U = 0,7 W/(m²·K).
Równie wysoką poprzeczkę stawia się oknom dachowym. W oknach drewnianych obniżono współczynnik przenikania ciepła, stosując potrójne szklenie, z obiema przestrzeniami międzyszybowymi wypełnionymi gazem albo z jedną wypełnioną gazem, a drugą bardzo cienką próżniową. Okna plastikowe na razie nie uzyskują tak dobrych parametrów, bo ich konstrukcja nie daje możliwości wstawienia ciepłego zestawu szybowego.

Po drugie – niezawodne

Niezawodność okien to dla wielu inwestorów synonim komfortu użytkowania. Dlatego w rankingach ta cecha uznawana jest za bardzo ważną. Co się przez to rozumie? Okna muszą się łatwo zamykać i otwierać – a więc nie mogą się wypaczyć. Muszą być zaporą dla złodzieja, a także chronić wnętrze domu przed wiatrem i deszczem – czyli być szczelne. Jeśli dom stoi w hałaśliwej okolicy – powinny też izolować wnętrze od hałasu.

Sztywne...
Na sztywność okien drewnianych największy wpływ ma gatunek drewna, z jakiego zostały wykonane. Aby zapewnić dostateczną wytrzymałość ram i skutecznie zamocować w nich zawiasy, powinno się stosować drewno o ciężarze właściwym nie mniejszym niż 450 kg/m³. Drewno cięższe ma większą gęstość, dzięki czemu jest twardsze i mocniejsze. Najpopularniejszym surowcem na okna jest sosna – drewno stosunkowo tanie i o dobrych parametrach wytrzymałościowych. Jej egzotyczną odmianą jest meranti, które ma kolor bardzo zbliżony do mahoniu. Najtańszym surowcem jest świerk – musi jednak być odmiany górskiej, nie nizinnej. Najlepszym drewnem spośród gatunków iglastych jest modrzew – odporny i wytrzymały, ale ponieważ występuje dość rzadko, jest drogi. Najtwardszy i najmocniejszy – ale też najdroższy – jest dąb.
Sztywność okien plastikowych nie zależy od zastosowanego surowca, lecz od budowy profili i zastosowanych w nich wzmocnień. Najczęściej profile wzmacniane są kształtownikami ze stali ocynkowanej, ich rodzaj zależy od wymiarów okna, liczby komór w profilu, funkcji okna oraz strefy wiatrowej, w której wybudowano dom. Profile bez stalowych kształtowników muszą być wykonane z mieszanki tworzywa i aluminium oraz podzielone na wiele małych komór, które je usztywniają.

Szczelne...
To cecha, która zależy przede wszystkim od okuć, jakie są zamontowane w oknie. Okucie dociąga skrzydło okienne do nieruchomo osadzonej w murze ramy. Szczelność takiego połączenia zapewniają uszczelki. Chronią one przed przewiewaniem wiatru, a także zapobiegają przedostawaniu się kropli deszczu niesionych przez wiatr.
Parametrem, który określa szczelność okien jest współczynnik infiltracji a [m³/(m.h.daPa²/³)]. W pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją okna powinny mieć współczynnik a < 0,3, a w pomieszczeniach z wentylacja grawitacyjną 0,5 < a < 1. Do zwiększenia przepływu powietrza przez okno służy funkcja mikrowentylacji w okuciu lub nawiewnik zamontowany w ramie okiennej albo w świetle szyby. Takie same nawiewniki montuje się w obu rodzajach okien.

Bezpieczne...
Do niedawna uważano, że okna drewniane, jako sztywniejsze, są dla włamywacza trudniejsze do sforsowania. Producenci okien plastikowych udoskonalili więc swoje profile. Oś wrębu okuciowego została przesunięta, a w oknach zaczęto stosować zaczep antywyważeniowy ze stali tytanowej oraz bezpieczną klamkę z przyciskiem, która jest dodatkowym zabezpieczeniem przed próbą otwarcia okna z zewnątrz. Dzięki temu oba rodzaje okien wyposażone w okucia antywyważeniowe są jednakowo bezpieczne. Nadal jednak nie stanowią bariery nie do pokonania. Bezpieczeństwo zależy bowiem także od szyby. Skuteczne są wielowarstwowe szyby bezpieczne z arkuszami specjalnej folii, szyby o zwiększonej odporności na włamanie czy nawet kuloodporne, choć to ostatnie rozwiązanie stanowi znaczne obciążenie (fizyczne i cenowe) skrzydła okiennego. Warto przy tym pamiętać, że maksymalny wymiar szyby antywłamaniowej to 2 x 2,5 m.

Uwaga! Okna o wymiarach powyżej 140 x 240 cm powinny być wyposażone w szybę Float 6 mm (a nie 4 mm), inaczej nie spełniają warunków bezpieczeństwa.

Ciche
W zależności od natężenia hałasu otoczenia, w jakim znajduje się dom, okna powinny tłumić 25-40 dB. Na izolacyjność akustyczną okien mają wpływ grubość i rodzaj szyb, szerokość pustki miedzyszybowej, rodzaj wypełniającego ją gazu i szczeliny infiltracyjne w oknie. Uogólniając, można powiedzieć, że okna z PCW lepiej izolują akustycznie, bo są szczelniejsze od drewnianych. Mają bowiem większą liczbę uszczelek – w standardzie są trzy (w oknach drewnianych są dwie). Dodatkowa uszczelka wewnątrz profilu skuteczniej tłumi hałas, musi tylko być równomiernie dociśnięta. Różnica w izolacyjności akustycznej okien wynikająca jedynie z materiału, z którego są zrobione, jest jednak na tyle niewielka, że nie można się nią kierować przy wyborze okien do domu w hałaśliwym miejscu. Standardowy zestaw szybowy ma izolacyjność na poziomie 32 dB. Jednak w oknach wychodzących na ulicę to zbyt słaba izolacja, w takim wypadku trzeba zamawiać szyby zespolone o izolacyjności 36-46 dB (co zwiększa koszt o ponad 200 zł/m²). Często są to zestawy asymetryczne z jedną szybą grubszą (do 9,5 mm), z szerszą przestrzenią międzyszybową wypełnioną gazem. Jedynym ograniczeniem może być szerokość profilu (nie każdy nadaje się do zestawów szybowych o zwiększonej grubości). Wybierając okno z nawiewnikiem, trzeba się liczyć z tym, że pogarsza on izolacyjność akustyczną. Do hałaśliwej okolicy warto zatem wybrać okna z nawiewnikami akustycznymi.

Okna w dachu
Okna połaciowe muszą mieć budowę, która pozwoli im współpracować z więźbą dachową, a jednocześnie zachowywać trwałość pomimo wpływu słońca, deszczu czy zalegającego śniegu, które na dachu są znacznie bardziej odczuwalne niż na elewacji. Plastikowe okna dachowe nie są na rynku tak popularne jak drewniane. Na pewno jednym z powodów jest to, że okna drewniane w naturalny sposób wpasowują się w drewnianą więźbę – podobnie się odkształcają i przenoszą obciążenia. Klejenie profilu okiennego dodatkowo zwiększa jego trwałość i elastyczność.
Okna dachowe z PCW muszą sprostać zaostrzonym wymogom. Ramy są wykonane z wielokomorowego profilu o podwyższonej odporności udarowej, wzmocnionego rdzeniem stalowym. Nie można zwiększyć sztywności okna zbyt mocno, bo w narażonej na ustawiczną pracę połaci dachowej nie jest to zaleta.
W obu rodzajach okien standardowo przynajmniej jedna z szyb (zewnętrzna) jest hartowana. Dodatkowo można je wyposażyć w szyby antywłamaniowe.

Po trzecie – trwałe

Okna podobnie jak elewacja i dach muszą wytrzymać niekorzystne działanie śniegu, deszczu, silnego wiatru i palącego słońca, a dodatkowo mycie detergentami. W pomieszczeniach wilgotnych, jak łazienka czy kuchnia, muszą stawić czoła gorącemu i wilgotnemu powietrzu, skroplinom, a często również agresywnym substancjom chemicznym. I oczywiście powinny przetrwać to wszystko jak najdłużej w niezmienionym stanie.

- Okna plastikowe są odporne na działanie wszelkich warunków atmosferycznych i wolno się starzeją. Żywotność okien wydłuża się dzięki zaokrągleniu krawędzi profili, wtedy deszcz łatwiej z nich spływa i nie gromadzi się na uszczelce przyszybowej. Profile są nienasiąkliwe nawet po wielu latach użytkowania.
- Trwałość okien plastikowych ocenia się nie tylko pod względem ich stabilności, ale również jak najdłuższego zachowania pierwotnego koloru. Wiele obaw budzą zwłaszcza białe okna, które według obiegowej opinii po kilku latach żółkną. Aby temu przeciwdziałać, profile utrwala się bielą tytanową. Problemy mogą stwarzać okna w ciemnych i intensywnych kolorach, które pod wpływem słońca płowieją.
- O trwałości okien drewnianych decyduje konstrukcja profili. Te klejone z listew o odwrotnym układzie słojów dobrze znoszą zmienne warunki wilgotnościowe – naprężenia wewnętrzne powstające pod ich wpływem w drewnie znoszą się wzajemnie i profil pozostaje prosty. Drewno niższej jakości – wyselekcjonowane i wysuszone – po sklejeniu ma lepsze parametry techniczne niż o klasę lepsze drewno lite, które pod wpływem zamakania i schnięcia się wypacza.
- Newralgicznymi miejscami okien drewnianych są załomy i krawędzie profilu, które trudno się pokrywa powłokami ochronnymi i łatwo je uszkodzić. Dlatego najlepsze profile mają zaokrąglone brzegi, a miejsca połączeń są pokryte dodatkowo grubszą warstwą lakieru.
- Okno drewniane jest konstrukcją precyzyjną, lecz nawet to wykonane z drogiego gtatunku drewna może okazać się bublem. Najdroższe okna dębowe w krótkim czasie zaczną czernieć i będą niszczone przez owady, jeżeli wykonano je z części bielastej pnia zamiast z jego twardzieli. Okna świerkowe (najtańsze) wykonane ze świerku nizinnego, a nie górskiego, szybko ulegną zawilgoceniu i korozji biologicznej. Najpopularniejsze jest drewno sosnowe – wprawdzie sprężyste i łatwe w obróbce, więc na ogół dobrze wykończone, ale ze znaczną zawartością żywicy. Z niewłaściwie zaimpregnowanych okien sosnowych wstawionych na południowej elewacji będzie wyciekać żywica.

Recepta na długowieczność

Regularna konserwacja i staranna pielęgnacja pozwala utrzymać dobry stan okien przez kilkadziesiąt lat. Zajmować się trzeba nie tylko ramami okien, ale także okuciami i uszczelkami.

- Okna plastikowe są na pewno mniej kłopotliwe w konserwacji i pielęgnacji niż drewniane. Wystarczy raz w roku – najlepiej przed zimą – pokryć je preparatem pielęgnacyjnym i wyczyścić okucia. Ze względu na dużą odporność plastiku na substancje chemiczne do mycia można używać wszelkich dostępnych na rynku preparatów (choć lepsze są te łagodne).
- Okna drewniane wymagają regularnej pielęgnacji. Bardzo łatwo o mikrouszkodzenia powstałe na przykład wskutek uderzeń gradu – wnikająca w takie pęknięcia woda powoduje zasinienie i powolne niszczenie struktury drewna.
Aby temu zapobiec, powinno się mniej więcej dwa miesiące po zamontowaniu, a później dwa razy w roku (przed latem i przed zimą), czyścić okna przy użyciu specjalnego zestawu pielęgnacyjnego (środka czyszczącego i mleczka), który wnika w pory i zamyka je przed dopływem wody. Powinno się unikać czyszczenia silnymi detergentami, rozpuszczalnikami czy pastami, które mogą zniszczyć powłokę kryjącą.
- Drobne zarysowania profilu plastikowego – mikrorysy – można pokryć specjalnym mleczkiem pielęgnacyjnym, ale głębsze uszkodzenia nie dają się naprawić. Wprawdzie nie zagrażają one znacząco trwałości okna, ale obniżają jego walory estetyczne.
- Aby okna drewniane nie traciły walorów estetycznych i trwałości, wymagają okresowej renowacji. Daje to możliwość naprawy rysy, którą dość łatwo przeszlifować i zaszpachlować. Okna pomalowane farbami kryjącymi powinno się odnawiać co cztery-pięć lat, a lakierowane co dwa-trzy lata. Daje to możliwość zmiany wyglądu okna – można co parę lat pomalować je inną farbą czy lakierem. Jednak najkorzystniejsze jest stosowanie środków, którymi okno było pokryte wcześniej. W przeciwnym wypadku starą powłokę trzeba zeszlifować.
- Przynajmniej raz w roku powinno się posmarować gliceryną lub smarem silikonowym uszczelki, aby zapewnić im elastyczność i odporność na starzenie, oraz wyczyścić okucia smarem lub olejem maszynowym bez zawartości żywic i kwasów.

Aluminium na ratunek
Okien, które nie nadają się do odnowienia powierzchniowego, nie trzeba wymieniać. Zarówno do okien drewnianych, jak i plastikowych można dopasować okładzinę aluminiową. Nakłada się ją za pomocą uchwytów samozaciskowych na osadzone w ścianie okna, skutecznie odświeżając wygląd stolarki okiennej.

Kształty i rozmiary

Wygląd okien nadaje indywidualny charakter nie tylko wnętrzu, ale i elewacji – oryginalne przeszklenia na pewno je urozmaicają. Ostateczny wybór powinien zależeć od potrzeb, upodobań i możliwości finansowych.

Za co się płaci

Można traktować ją jako jedyne kryterium wyboru albo jako przypieczętowanie pozostałych cech okna. Jest skomplikowaną funkcją wielu pozornie błahych szczegółów. Mowa o cenie okna.
Gdy się porównuje typowe okna z ofert wybranych producentów, łatwo zauważyć, że okna drewniane są droższe od plastikowych. Wynika to głównie z ceny drewna i skomplikowanego procesu produkcji profili. Atestowane okna drewniane w użytkowaniu raczej nie sprawią przykrych niespodzianek. Okna plastikowe, łatwiejsze w wykonaniu, są tańsze. Niestety, dużo częściej można wśród nich natrafić na bubel – wyprodukowany z byle jakich profili albo z niewiadomego źródła, od nielegalnego producenta. Często pod niższą ceną kryje się okno o uboższym wyposażeniu. Po uwzględnieniu dopłat za wyrównanie standardu ostateczna różnica cen jest o wiele mniejsza.
Jeśli wygląd jest kryterium wyboru – okno nie musi być z drewna, byle przypominało je wyglądem. Warto sprawdzić, ile kosztuje okno plastikowe w okleinie. Mimo że między białymi oknami widać często wyraźną przewagę cenową na korzyść okien z PCW, to okna okleinowane mają cenę równą drewnianym o podobnym standardzie. Nadal jednak mogą być w nich tańsze opcje dodatkowe – na przykład wyposażenie w szprosy, które w oknach drewnianych bywają droższe.

OKNA NA ELEWACJĘ

Drewno
Co w standardzie
Drewno sosnowe wykończone lakierem transparentnym lub kryjącym, pakiet dwuszybowy wypełniony gazem o współczynniku przenikania ciepła U = 1,0-1,1 W/(m²·K), okucia obwiedniowe, rozszczelnienie skrzydła uchylno-rozwieralnego, zaczep antywłamaniowy, aluminiowy okapnik, klamka w kilku wzorach.
Ceny okien standardowych
Okno o przybliżonych wymiarach 120 x 120 cm (najtańsze okno dwuskrzydłowe z wybranych ofert) - 1000-1150 zł
Okno dwuskrzydłowe o przybliżonych wymiarach 150 x 150 cm - 1250-1800 zł
Drzwi tarasowe ze słupkiem ruchomym o przybliżonych wymiarach 170 x 210 cm - 1700-2300 zł
Duże przeszklenie - powyżej 2400 zł
Za co dopłacamy
Kształt
Łuk o wysokości do 30 cm – 40% ceny okna typowego tej samej szerokości.
Łuk o wysokości powyżej 40 cm – 70% ceny okna typowego tej samej szerokości.
Trapez – średnio 30% okna typowego.
Słupek w oknie dwuskrzydłowym, którego nie ma w standardzie – około 100 zł.
Szprosy
Dopłata za szprosy zależy od ich rodzaju i od ilości pól, na które dzielą powierzchnię okna. Orientacyjny koszt to 19-73 zł/pole. Przykładowo szprosy międzyszybowe szerokości 8 mm to około 19 zł/pole, szerokości 16 mm w kolorze ramy – 31 zł/pole, zewnętrzne w ramce – 67 zł/pole.
Wykończenie powierzchni
Za zmianę rodzaju lakieru – transparentnego lub lazurowego na kryjący bądź odwrotnie – dopłaca się około 20%.
Za okno dwukolorowe – 20% za lazur, 18% za kolor kryjący po wybranej stronie okna.
Nakładką aluminiową na zewnętrzną stronę okna – około 220 zł/m² okna.
Szyby
Szyby niestandardowe – bezpieczne, dźwiękochłonne, refleksyjne, ornamentowe – 120-360 zł/m² (najdroższe są szyby o podwyższonych parametrach akustycznych).
Funkcje antywłamaniowe
Szyba – co najmniej 120 zł/m² (zależnie od jej klasy), komplet dodatkowych okuć w skrzydle okiennym i klamka z kluczykiem – 120-220 zł (cena zależy od liczby punktów zabezpieczających).
Skrzydło z pięciopunktowym zabezpieczeniem i rozetką przeciwprzewierceniową jest około 40% droższe od standardowego.

PCW
Co w standardzie
Profil trzy- do pięciokomorowego w kolorze białym, pakiet dwuszybowy wypełniony gazem o współczynniku przenikania ciepła U = 1,0-1,1 W/(m²·K), okucia obwiedniowe, rozszczelnienie skrzydła rozwieralno-uchylnego, zaczep antywyważeniowy, czarne uszczelki, plastikowa klamka.
Ceny okien standardowych
Okno o przybliżonych wymiarach 120 x 120 cm (najtańsze okno dwuskrzydłowe z wybranych ofert) - 700-900 zł
Okno dwuskrzydłowe o przybliżonych wymiarach 150 x 150 cm - 850-1200 zł
Drzwi tarasowe ze słupkiem ruchomym - 1500-2100 zł
Duże przeszklenie (nie wyższe niż 250 cm) - 1400-2500 zł
Za co dopłacamy
Kształt
Podstawą do wyliczenia dopłaty jest typowe okno, w które nieregularny kształt daje się wpisać. Łuk lub koło to podwójna cena opisującego je okna typowego – 75-160% więcej. Okna skośne – trójkąty lub trapezy – są o połowę droższe niż standardowe. Słupek kosztuje około 60 zł.
Szprosy
Dopłata za szprosy zależy od ich rodzaju i od liczby pól, na które dzielą powierzchnię okna. Białe szprosy międzyszybowe dowolnej szerokości to około 20-22 zł/pole, szprosy drewnopodobne – 31-45 zł/pole, szprosy nieprostokątne – 60 zł/pole. Szprosy naklejane na szybę – 30-90 zł/m.
Wykończenie powierzchni
Za okleinę zewnętrzną dopłaca się 20%, okleinę wewnętrzną – 25-30%, okleinę obustronną – 35-40%.
Profile barwione akrylem wycenia się indywidualnie.
Dopłata za szarą uszczelkę to 3% ceny okna.
Szyby
Szyby niestandardowe – bezpieczne, dźwiękochłonne, refleksyjne, ornamentowe – 120-360 zł/m² (najdroższe są szyby o podwyższonych parametrach akustycznych).
Funkcje antywłamaniowe
Szyba antywłamaniowa – 300-440 zł/m²,
okucia antywyważeniowe i klamka z kluczykiem – 70-160 zł/skrzydło (zależnie od funkcji otwierania i liczby punktów zabezpieczających).

OKNA DACHOWE

Drewno
Obrotowe o przybliżonych wymiarach 50 x 70 cm (najmniejsze)
- wykończone lakierem - 700-800 zł
- w powłoce poliuretanowej - 1230 zł
Obrotowe o przybliżonych wymiarach 110 x 140 cm
- wykończone lakierem - 1280 zł
- w powłoce poliuretanowej - 1860 zł
Wysokoosiowe o przybliżonych wymiarach 70 x 120 cm - 1220 zł
Uchylno-obrotowe o przybliżonych wymiarach 70 x 120 cm
- wykończone lakierem - 1500-1780 zł
- w powłoce poliuretanowej - 1860 zł
Okno-wyłaz 70 x 120 cm - 1820 zł
Okno balkonowe 90 x 250 cm - 9240 zł
Okno dolne 70 x 70 cm - 1000-1200 zł
Nadstawki - powyżej 3000 zł

PCW
Obrotowe o przybliżonych wymiarach 50 x 70 cm (najmniejsze) - 880 zł
Obrotowe o przybliżonych wymiarach 110 x 140 cm - 1560 zł
Wysokoosiowe o przybliżonych wymiarach 70 x 120 cm - 1400 zł
Uchylno-obrotowe o przybliżonych wymiarach 70 x 120 cm - 1960 zł

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.