Paprocie na słoneczne miejsce


Podobają mi się paprocie i chciałabym je posadzić w ogrodzie. W jednym ze sklepów ogrodniczych widziałam spory ich wybór, niestety, poza łacińskimi nazwami nie było żadnych informacji o tym, gdzie należy je sadzić. Czy są jakieś paprocie, które dobrze będą rosły w słonecznym miejscu i przeciętnej glebie?

Większość uprawianych w naszych ogrodach paproci wywodzi się z lasów, dlatego najbardziej odpowiada im światło rozproszone. Jednak niektóre z nich dobrze dostosowują się do środowiska i jeśli gleba jest odpowiednio wilgotna, mogą rosnąć nawet w słonecznych miejscach, na przykład: długosz królewski (Osmunda regalis), paprotnik Brauna (Polystichum braunii), orlica pospolita (Pteridum aquilinum), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), narecznica szerokolistna (Dryopteris dilatata) i wietlica alpejska (Athyrium distentifolium).
Ważne jest staranne przygotowanie podłoża w miejscu, w którym będą rosły paprocie. Większość z nich preferuje próchniczną, żyzną i wilgotną glebę. Przed posadzeniem tych roślin ziemię ogrodową warto wymieszać z torfem lub ziemią kompostową (rozłożyć je na powierzchni gruntu 10-15-centymetrową warstwą i przekopać). Jeśli gleba w ogrodzie jest złej jakości, najlepiej usunąć jej 30-centymetrową wierzchnią warstwę i nasypać w to miejsce mieszaninę torfu, piasku i ziemi kompostowej w proporcji 2:1:1.
W tak przygotowane podłoże można sadzić paprocie. Na zakończenie wokół roślin należy rozłożyć ściółkę na przykład z kory, która zapobiegnie szybkiemu przesychaniu ziemi i, co bardzo ważne, zabezpieczy korzenie przed nadmiernym nagrzewaniem.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi