Pleśń lub grzyb na fugach. Jak czyścić


Trzy lata temu wprowadziliśmy się do nowego domu. Ostatnio w łazience zauważyliśmy brudny nalot na fugach między płytkami ceramicznymi. Wydaje nam się, że może to być pleśń lub grzyb. Czy są środki, którymi dałoby się oczyścić fugi? Jak je stosować?

Podstawowym problemem jest przyczyna pojawienia się pleśni. Jeżeli nalot pojawił się w narożniku ścian zewnętrznych, to być może występuje w tym miejscu mostek zimna i dochodzi do kondensacji pary wodnej. Jeśli jednak budynek jest prawidłowo ocieplony, przyczyną kłopotów jest zapewne nieodpowiednia wentylacja. Zdarza się, że zbyt krótki komin (na przykład w domu parterowym lub stosunkowo niskim), który na dodatek nie został ocieplony, ma za mały ciąg. Warto wówczas zainwestować w wentylator mechaniczny (o ile nie zainstalowano urządzeń z otwartą komorą spalania). Do usuwania pleśni można przystąpić dopiero po usunięciu przyczyn jej powstawania, inaczej w krótkim czasie pojawi się ona ponownie. Przed czyszczeniem zagrzybionych powierzchni się nie zeskrobuje, aby nie doszło do rozprzestrzeniania zarodników. Najłatwiej oczyścić fugę białą, inny kolor może ulec odbarwieniu. Jeżeli nalot nie uszkodził struktury fugi, można go usunąć produktami przeznaczonymi do odgrzybiania lub renowacji. Dostępne są środki w formie gotowego sprayu i koncentratu do rozcieńczania wodą. Sprayem należy prysnąć na zabrudzenia z odległości 15 cm i pozostawić na 20 minut, a następnie zmyć gąbką, używając dużej ilości wody. W razie konieczności po dziesięciu minutach operację trzeba powtórzyć. Koncentrat rozcieńcza się wodą w stosunku 1:2, ale w przypadku bardzo silnego zabrudzenia można stosować go bezpośrednio. Przygotowaną mieszankę nakłada się pędzelkiem na osuszoną fugę i pozostawia na kilkanaście minut (można pod koniec wyszorować szczoteczką). Następnie całość spłukuje się zimną wodą. Podczas prac należy chronić skórę, oczy i śluzówki – najlepiej pracować w gumowych rękawicach i okularach. Elementy metalowe trzeba chronić przed kontaktem z preparatem czyszczącym.
Dostępne spraye: Sopro SE717 (50 zł/1 l), Kreisel BUDOSEPT (21 zł/0,5 l), Savo (8 zł/0,5 l) lub koncentrat Atlas MYKOS (11 zł/1 kg).

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi