Poddasze z przedścianką


Skosy poddasza sięgające podłogi to niezbyt praktyczne rozwiązanie – tworzą przy niej ciasną, trudną do zagospodarowania przestrzeń, którą niewygodnie się sprząta. Aby tego uniknąć, warto oddzielić nieużytkową część poddasza lekką przedścianką


W niektórych domach więźba dachowa opiera się na przedłużonych ścianach parteru, czyli ściankach kolankowych. Takie rozwiązanie pozwala na wygodne urządzenie całego poddasza – na obrzeżach nie ma niewykorzystanych zakamarków, w których nic nie można ustawić. Jeżeli ścianki kolankowej nie ma lub jest ona zbyt mała, niską przestrzeń pod skosem można zamknąć lekką przedścianką ustawianą podczas wykańczania poddasza. Nie zmniejsza się w ten sposób powierzchni użytkowej pomieszczeń, jedynie ogranicza ich przestrzeń. Dzięki temu ogrzewa się tylko wykorzystany fragment poddasza, a nie jego całość, co przekłada się na mniejsze zużycie energii.
Poddasze 


Łazienka na poddaszu

Pokój na poddaszu

Ciepło i stabilnie

Warunkiem ograniczenia kosztów ogrzewania domu jest prawidłowe odizolowanie nieużytkowej części poddasza od użytkowej. Aby zatrzymać ciepło w wygospodarowanych na poddaszu pomieszczeniach, przedściankę trzeba wypełnić materiałem izolacyjnym. Nie można też zapomnieć o pozostawionej za nią podłodze – ją również powinno się ocieplić, aby nie powodowała wyziębiania parteru. Ruszt przedścianki trzeba stabilnie umocować. Nie ma ona wprawdzie wpływu na konstrukcję budynku, ale jest narażona na obciążenia wynikające z użytkowania pomieszczeń – wieszanie szafek, obrazów, uderzenia czy zwykłe opieranie się plecami. Dlatego profile muszą być trwale połączone ze stałymi elementami konstrukcji – poziome przykręcone do podłogi (podwalina), skrajne pionowe do ścian szczytowych (jeżeli takie są), a pośrednie – do krokwi.
Ponieważ przedścianka pracuje pod wpływem ruchów więźby dachowej, w najsłabszych miejscach – na stykach płyt – mogą się pojawić pęknięcia. Aby tak się nie działo, między płytami pozostawia się szczeliny, które następnie wypełnia się elastyczną szpachlą i siatką zbrojącą. Newralgicznym miejscem jest styk przedścianki z płytami ułożonymi na skosie poddasza – najlepiej zabezpieczyć go przed pękaniem pastą akrylową.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi