Podłoga na adaptowanym poddaszu


wybudowany 20 lat temu. Poddasze – dotąd nieużytkowe – chciałbym wykorzystać na pokoje gościnne. Strop ocieplono wiórami drewnianymi przemieszanymi z wapnem. Na to położono szlichtę grubości około 6 cm. Z biegiem czasu warstwy stropu się uleżały, a posadzka nieznacznie popękała w kilku miejscach. Chciałbym położyć parkiet – czy mogę wykonać na stropie dodatkową wylewkę grubości 5 cm? A może lepiej skuć wszystko i ułożyć od nowa?

Adaptację poddasza najlepiej zlecić uprawnionemu konstruktorowi. Rozpoczęcie użytkowania zmieni charakter obciążeń na stropie (a co za tym idzie – również na ścianach budynku i fundamentach), nie wiadomo, czy konstrukcja jest na to przygotowana.
W żadnym wypadku nie wolno wykonać nowej wylewki – obciążenia tym spowodowane mogłyby nie tylko wywołać pęknięcia, ale wręcz doprowadzić do zniszczenia konstrukcji stropu. Na pewno najlepszym (choć jednocześnie najbardziej pracochłonnym) rozwiązaniem byłoby usunięcie wszystkich warstw ze stropu i ułożenie ich od nowa z użyciem styropianu. Posadzka popękana w kilku miejscach może się okazać skruszałym podłożem, na którym nie powinno się układać nowych okładzin. Jeżeli powierzchnia nadal jest mocna i równa, a pęknięcia są rzeczywiście niewielkie, to można ją oczyścić, zagruntować i ułożyć posadzkę samopoziomującą na siatce z włókna szklanego, po czym od razu przystąpić do układania parkietu. Inne rozwiązanie to płyty ze sklejki, gipsowo-włóknowe lub gipsowo-kartonowe wzmocnione włóknem szklanym, ułożone na cienkiej warstwie podsypki z drobnego piasku lub zmielonego betonu komórkowego. Można też ułożyć na legarach płyty drewnopochodne, które po zagruntowaniu od razu wykańcza się wybraną okładziną (wcześniej starą powierzchnię trzeba pokryć folią paroizolacyjną). Ważne, aby grubość podłogi była jak najmniejsza. Chodzi nie tylko o obciążenia, lecz także o wysokość pomieszczenia. Nieużytkowe poddasze prawdopodobnie nie jest zbyt wysokie, brakuje mu też pewnie ocieplenia, jeżeli więc uwzględni się jeszcze grubość warstwy izolacyjnej na połaci, to każdy centymetr podłogi może się okazać istotny.

Podkład samopoziomujący pozwala na łatwe wykończenie powierzchni.

Płyty ze sklejki wodoodpornej szybko się układa na warstwie ubitej podsypki.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi