Polisa od kradzieży na budowie


Budujemy dom jednorodzinny. Wkrótce będą w nim montowane okna, potem kaloryfery i inne instalacje oraz urządzenia, ale zamieszkamy w nim dopiero za pięć miesięcy. Czy możliwe jest zawarcie umowy ubezpieczenia od kradzieży obejmującej zamontowane elementy wyposażenia domu jeszcze w trakcie budowy?
Obecnie coraz więcej firm oferuje ubezpieczenie mienia w budynku w budowie od kradzieży z włamaniem. Aby było możliwe włączenie do polisy ryzyka kradzieżowego, musi być spełnionych kilka warunków:
- budynek powinien być w stanie surowym zamkniętym. Muszą być zamknięte wszystkie otwory, przez które można się do niego dostać – to znaczy powinny być zamontowane okna i drzwi wejściowe, a także zabezpieczone, w uzgodniony sposób, wszystkie inne otwory znajdujące się na przykład w dachu;
- ubezpieczenie to dotyczy zazwyczaj tak zwanych elementów stałych, czyli tych, które w sposób trwały są związane z budynkiem. Mogą to być okna, drzwi, kaloryfery, okładziny ścian, podłóg i sufitów itp.;
- ubezpieczyciel, zwłaszcza w przypadku wyższych sum ubezpieczenia, może wymagać dodatkowych zabezpieczeń w budynku, począwszy od oświetlenia placu budowy i zamków zainstalowanych w drzwiach, a skończywszy na alarmie z monitoringiem.
I jeszcze jedna uwaga: ubezpieczenie to zazwyczaj obejmuje mienie, które jest już zainstalowane w budynku, a nie dopiero w nim składowane.
Aby stwierdzić szkodę i odpowiedzialność ubezpieczyciela, musi nastąpić włamanie do zabezpieczonego budynku oraz muszą pozostać ślady po demontażu mienia objętego umową ubezpieczenia.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi