Projekty kominków


Przedstawiamy kominki z charakterem – indywidualne projekty wybitnych architektów, które mogą być inspiracją dla poszukujących dobrych wzorów.

Mało który element wnętrza budzi uczucia tak gorące jak kominek. Jest symbolem domowego ogniska, kojarzy się ze spokojem, bezpieczeństwem i naturalnym, pozbawionym pośpiechu rytmem życia. Kiedy na dworze chłód i szarość, skupia domowników i ogrzewa nastroje. Wprowadza do domu dwie rzeczy szczególnie cenne: przyjazne światło i ciepło.
Dlatego wszyscy budują kominki: otwarte lub zamknięte, duże lub małe, wiejskie albo pałacowe, rustykalne albo stylowe. Wybór typu i kształtu jest bardzo indywidualną sprawą. Najważniejsze okazują się gust i przyzwyczajenia. Ludzie zwykle traktują kominek jako ważną ozdobę wnętrza, starają się, aby upiększał salon i dodawał mu ciepła i elegancji także wtedy, gdy nie płonie ogień.
Na piękny kominek nie ma przepisu. Na pewno można powiedzieć tylko tyle, że powinien pasować do domu i jego mieszkańców. Tak jak kominki, które tu przedstawiamy. Specjalnie dla Muratora przygotowali je i opisali znani architekci. Ich propozycje są na tyle różne, że oglądając je, można odnaleźć własny typ. Może będzie to kominek tradycyjny, z otwartym paleniskiem i wnękami na drewno? A może nowoczesny, umieszczony w prostej bryle, w której zaznacza swoją obecność migającym ogniem, zamkniętym schludnie za dużym szklanym ekranem? Czy wolimy kominek wtopiony w ścianę wraz z innymi elementami wyposażenia salonu, czy oryginalny przedmiot wyglądający jak niezwykły gość, który odwiedził dom? A może najważniejsze jest, aby ogrzewał dom, pozwalał praktycznie wykorzystać ciepło spalonych w nim polan?

Kamienny

Projekt kominka powstał z myślą o wiejskiej rezydencji. Dla uciekinierów z miasta ważne są nie tylko kontakt z naturą i widoki z okien, ale także ciepłe wnętrze. Dlatego kominek został zaprojektowany z wkładem i z systemem wykorzystania ciepła. Wkład ma płaszcz powietrzny, z którego ogrzane powietrze kanałami grzewczymi jest kierowane na górę – do sypialni i łazienki na poddaszu. Oprócz tego powietrze z pokoju ogrzewa się między kasetą a obudową i ciepłe wraca kratkami wywiewnymi pod gzymsem kominka. Do zamykanej komory spalania powietrze jest doprowadzane z zewnątrz kanałem pod podłogą.
Dom ma nieco rustykalny charakter. Odpowiada mu solidny wygląd kominka. Duży, kamienny i usytuowany w centrum, w największym pomieszczeniu i w osi domu jest głównym elementem, który skupia mieszkańców. Jego wymiary w stosunku do wielkości wnętrza są wyważone – ani nie dominuje, ani nie jest dodatkiem, ale stanowi integralnie związaną ozdobę. Wykończony dużymi płytami piaskowca tworzy prostą, ale budzącą zaufanie ramę dla ognia. Dekoracyjne podziały wynikają z ułożenia płyt o uskokowo profilowanych krawędziach. Jasna barwa dobrze kontrastuje z ceglanymi ścianami. Ten kominek dodaje domowi przytulności. To przyjazny i solidny element wesołego, pełnego życia i śmiechu dzieci wnętrza.
Koszt: 12 tys. netto, w tym wkład 7,5 tys. zł.Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.