Przesuwane okiennice


Tradycyjne rozwieralne okiennice nie zawsze pasują do nowoczesnej architektury. W domu o prostej formie także okiennice powinny być proste. My proponujemy stalowo-drewniane i do tego przesuwne.

Takich okiennic nie kupi się w żadnym supermarkecie budowlanym. Można je zamówić w warsztacie ślusarskim lub nawet wykonać w pewnej części samodzielnie.
Ich konstrukcję stanowi solidna stalowa rama z zamocowanymi rolkami, która porusza się po podłużnej szynie zakotwionej do muru.
W zależności od tego, jaki materiał dominuje na elewacji domu, ramę mogą wypełniać drewniane deski bądź listwy, stalowe płaskowniki lub perforowana płyta metalowa.
Jeśli zdecydujemy się na drewniane wypełnienie, wówczas przestrzenie między oknami warto wykończyć oblicówką z tego samego drewna, które jest w ramie. Uatrakcyjni to elewację, a przy okazji sprawi, że prowadnica nie będzie się zbytnio rzucać w oczy.


Rama i coś do ramy

Stalową ramę zamawia się w zakładzie ślusarskim. Potrzebny będzie do tego szkic z zaznaczonymi wymiarami i rozmieszczeniem otworów montażowych. Za dodatkową opłatą rama zostanie zabezpieczona antykorozyjnie. Możemy też pomalować ją sami. W utworzoną przez kątowniki ramę trzeba wpasować deski, które mogą być z dowolnego rodzaju drewna. Jednak twarde gatunki egzotyczne będą tu najbardziej wskazane, gdyż są wyjątkowo ładne, trwałe i nie wymagają żadnego dodatkowego zabezpieczania.

Szyna i wsporniki

Szynę prowadzącą także trzeba zamówić w zakładzie ślusarskim. Ma ona przekrój prostokątny, z kilkumilimetrową szczeliną od spodu. Szczelina ta stanowi prowadnicę dla ramy okiennicy. Szynę trzeba przyspawać do wsporników zamocowanych do ściany nośnej budynku.
Powinna być z dwóch stron zaślepiona, aby okiennica za daleko nie wyjechała.
Rama wraz z wypełnieniem jest na tyle ciężka, że nie będzie jej przesuwał wiatr. Na wypadek sytuacji ekstremalnych, do dolnego wspornika i do dolnej części ramy można dospawać dwa stalowe ucha, przez które będzie można przełożyć kłódkę i w razie potrzeby blokować okiennicę.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi