Płytki ceramiczne na schodach.


Podobają mi się schody zewnętrzne wykończone płytkami ceramicznymi. Jednak niekiedy obserwuję, że po pewnym czasie są one popękane, odklejają się, a ich spoiny wykruszają się. Czy można tak dobrać i ułożyć płytki, by uniknąć takich problemów?

Moim zdaniem najlepszym materiałem do wykładania schodów jest gres specjalnie do tego przeznaczony. Ma nasiąkliwość poniżej 3%, jest więc mrozoodporny. Ponieważ schody zewnętrzne są narażone na działanie wody i wilgoci, powinny być antypoślizgowe (oznaczone symbolem B11 do B13). Mniej śliskie są płytki ryflowane przy zewnętrznej krawędzi, reliefowane (z wypukłym i regularnym wzorem) lub z powierzchnią strukturalną oraz matowe. Jednak tak wykończone trudniej utrzymać w czystości niż gładkie. Równie ważna jest twardość (odpowiada za ich zarysowania) – powinna wynosić 7-8 w skali Mosha – i klasa ścieralności – na intensywnie używanych schodach sprawdzają się płytki IV i V klasy.
Zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i estetycznych warto zróżnicować kolorystycznie stopnicę i podstopnicę. Wtedy krawędź stopnia wyraźnie się odcina, jest bardziej widoczna. Dobrze wyglądają schody, których stopnie i podstopnice są wykończone płytkami w tym samym kolorze, ale o różnym odcieniu.
Ponieważ stopnie mają przeważnie szerokość 30-35 cm, warto dobrać płytki o szerokości stopnicy albo kupić dłuższe płytki i dociąć je do wymaganych wymiarów. Brzydko wygląda sztukowanie niewielkimi, docinanymi kawałkami. Mają one słabszą przyczepność i mogą się odkleić. Jeśli zachodzi konieczność łączenia płytek na stopnicy, można je dociąć symetrycznie, tak aby miały takie same wymiary – gdy stopnica ma 35 cm, warto dociąć dwie płytki do wymiarów 17,5 cm.
Na schodach zewnętrznych płytki należy układać w temperaturze od 5 do 30°C. Pamiętajmy, że latem klej i spoina schną szybciej. Na ich ułożenie mamy wtedy nie 30-40, lecz 10-20 min. Po tym czasie materiały tracą swoją plastyczność. Należy wybrać taką porę dnia, aby nie było zbyt dużego nasłonecznienia i wiatru.

Układanie


Dobry glazurnik, zanim przystąpi do układania płytek, sprawdzi, czy stopnie schodów mają jednakową szerokość i wysokość. Jeśli ich wymiary się nie zgadzają, należy schody wyrównać. Stosuje się do tego szpachlówki cementowe o wysokiej wytrzymałości, odporne na duże obciążenia. Są to zaprawy cementowe z modyfikatorami takie jak Nivorapid czy też Nivoplan z modyfikatorem Planikrete Latex.
Przy układaniu płytek na schodach zewnętrznych wykorzystuje się tak zwaną technologię tarasową. Zapobiega ona odparzaniu się płytek. Żeby woda opadowa, przesączając się przez fugi, nie wnikała do warstw konstrukcyjnych, stosuje się hydroizolację podpłytkową. Dobrym rozwiązaniem jest też dwuskładnikowa masa do izolowania tarasów, basenów, zbiorników z wodą pitną Mapelastic. Jest ona barierą dla wody, natomiast przepuszcza parę wodną. Dzięki temu zapobiega odparzaniu się płytek i znosi naprężenia między podłożem a płytkami, które mogą powodować ich odpadanie. Po ułożeniu hydroizolacji można przystąpić do przyklejania płytek. Należy stosować kleje elastyczne klasy C2, takie jak: Adesilex P9, Keraflex, CM17. Mają one podwyższone parametry wytrzymałościowe, dzięki nim „pracują” – przenoszą obciążenia materiałów o różnej rozszerzalności.
Płytki wykańczamy spoinami elastycznymi szerokości minimum 4-5 mm. Szerokie spoiny kompensują naprężenia, sprawiają, że płytki nie pękają. Elastyczna fuga pod wpływem naprężeń wynikających z różnicy temperatury nie wykrusza się. Nasączona wodą opadową, wielokrotnie zamarzając i odmarzając, zachowuje swoją strukturę. Spoiny na połączeniu stopnicy z podstopnicą powinny być zrobione z silikonu, ponieważ brzegi schodów są poddawane znacznym obciążeniom mechanicznym. Inaczej zabezpieczone mogą odspoić podstopnicę lub sprawić, że stopnica się wyłamie. Szczególnie podatny na zniszczenie jest źle zabezpieczony najwyższy stopień. Krawędzie stopni można dodatkowo wzmocnić antypoślizgowymi profilami schodowymi z aluminium lub ze stali nierdzewnej.
Zapewniają większe bezpieczeństwo i chronią płytki przed uszkodzeniem.

Balustrady, miejsca szczególne

Ważne jest, żeby przez kotwienie balustrady schodów pod hydroizolację nie przedostała się woda. Miejscem szczególnie narażonym na przeciekanie jest styk balustrady i podłoża. Dlatego przy podporach balustrady należy zrobić szczelne i elastyczne połączenia. Jeżeli tralki są betonowe, trzeba dokładnie zaprojektować ich położenie i zrobić otwory montażowe równocześnie z układaniem hydroizolacji podpłytkowej, tak aby później nie przewiercać się przez płytki i hydroizolację.
Spoina wokół balustrad metalowych powinna być z silikonu, ponieważ każda cementowa fuga przy wprawionej w drgania metalowej balustradzie wykruszy się.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi