Rośliny przy siatce


Co można posadzić wzdłuż ogrodzenia z siatki, aby była porośnięta wysoką i gęstą roślinnością wieloletnią? 

Wzdłuż ogrodzenia dużej działki można posadzić dość szybko rosnące śliwy ałycze (mirabelki), bzy lilaki (najlepiej stare odmiany, które choć mniej efektownie kwitną, bujnie i wysoko rosną) albo jaśminowce wonne. Nie są to co prawda rośliny zimozielone, ale są na tyle gęste, że nawet zimą dobrze izolują działkę. Można też posadzić kolumnowe formy żywotników, na przykład żywotnik zachodni Smaragd, Columna albo Europe Gold.
Rośliny te sadzi się co około 0,6 m. Ich zaletą jest to, że są zimozielone i bardzo gęste. Wadą – że są wrażliwe na ochlapywanie słoną breją, jaka powstaje zimą na posypywanych solą jezdniach. Lepiej więc nie sadzić ich wzdłuż ogrodzenia, które przylega do ulicy.


Na małych działkach dobrze sprawdza się obsadzanie ogrodzenia pnączami. Zajmują znacznie mniejszą powierzchnię niż krzewy, a tworzą zwartą ścianę zieleni. Nadają się do tego: bluszcz pospolity, rdest Auberta, dławisz okrągłolistny, winnik tojadowy, winobluszcz zaroślowy, a także powojniki, zwłaszcza botaniczne, ponieważ bujnie rosną (mają one drobne kwiaty, ale kwitną obficie).

Gęstwina splątanych pędów bluszczu pospolitego dobrze izoluje wnętrze działki.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi