Silikaty w obcych murach


Elementy silikatowe są tanie i wytrzymałe. Można więc robić z nich ściany działowe w domach murowanych z innych materiałów.
 

Ściany działowe wznosi się dopiero wówczas, gdy zostaną zbudowane zewnętrzne i wewnętrzne ściany konstrukcyjne. Przeważnie wszystkie one są robione z identycznego budulca, z tym że na ściany działowe potrzebne są elementy o mniejszej grubości. Bardzo istotna jest jednorodność materiałowa ścian konstrukcyjnych. Zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne powinny być wymurowane z tego samego budulca. Ściany działowe, których znaczenie dla konstrukcji całego domu jest niewielkie, można budować z innego materiału – na przykład z silikatów.

Dlaczego silikaty?

Silikaty, czyli bloczki lub cegły wapienno-piaskowe, są wręcz stworzone do budowy ścian działowych. Przemawiają za tym:
- duży ciężar – sprawia on, że ściany działowe z silikatów odznaczają się wyjątkowo dobrą izolacyjnością akustyczną. Ciężkie ściany obciążają wprawdzie stropy, ale za to znacznie poprawiają komfort mieszkania. Dzięki nim dźwięki gorzej rozchodzą się pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami;
- duża nośność – na ścianach silikatowych można bez obaw wieszać ciężkie przedmioty: regały, szafki kuchenne, miski ustępowe, bidety. Nie trzeba w tym celu robić żadnych dodatkowych wzmocnień;
- niska cena – silikaty to jeden z najtańszych materiałów budowlanych. 1 m² wykonanej z nich ściany działowej o grubości 12 cm kosztuje około 41 zł (materiał + robocizna). Dla porównania ściana o podobnej grubości wykonana z cegieł ceramicznych będzie kosztowała około 52 zł/m² (materiał + robocizna).

Tania alternatywa


Silikaty są szczególnie polecane do wznoszenia ścian działowych w domach, które mają zewnętrzne ściany jednowarstwowe (bez ocieplenia). Takie grube mury wznosi się z ceramiki poryzowanej, betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Nie wymagają one dodatkowego ocieplania. Materiały te są jednak stosunkowo drogie. Aby nieco zaoszczędzić, ściany działowe można więc zrobić z tanich silikatów. Zmniejszy się wówczas ogólny koszt budowy domu.

Uwaga!
Ścian działowych nie wolno murować tak, żeby stykały się bezpośrednio z sufitem. Pod obciążeniem strop będzie się bowiem uginał, napierając na ścianę. Może ona wówczas popękać. Między ścianą a stropem pozostawia się więc 1-1,5-centymetrową szczelinę, którą trzeba następnie wypełnić materiałem elastycznym (na przykład pianką poliuretanową lub wełną mineralną). Uchroni on ściany przed uszkodzeniem i jednocześnie będzie stanowić izolację akustyczną. 

Łączenie działowych ścian silikatowych ze ścianami zewnętrznymi z innych materiałów

Ściany działowe buduje się z silikatowych bloczków lub cegieł. Mogą mieć grubość 8 lub 12 cm. Ze ścianami zewnętrznymi lub wewnętrznymi konstrukcyjnymi najwygodniej łączyć je kotwami z blachy stalowej. Powinny być one rozmieszczone co trzy-cztery warstwy elementów ściany działowej. Do ścian konstrukcyjnych mocuje się je wkrętami z kołkami rozporowymi. Jeśli ściany zewnętrzne są z elementów o podobnej wysokości co bloczki silikatowe lub gdy ich wysokość jest wielokrotnością wysokości jakiegoś elementu silikatowego, kotwy można rozmieszczać tak, jak pokazano na rysunku 2.

Połączenie ściany działowej z konstrukcyjną przy użyciu kotew przykręcanych.

Połączenie ściany działowej z konstrukcyjną przy użyciu kotew umieszczanych w spoinach.


Silikatowe ściany nośne w domach z betonu komórkowego

Istnieje prosty sposób łączenia nośnych ścian silikatowych ze ścianami zewnętrznymi z betonu komórkowego. W co trzeciej spoinie ściany konstrukcyjnej umieszcza się parę kotew. Między nimi robi się rylcem dwie pionowe bruzdy, które podczas dostawiania ściany działowej trzeba wypełnić zwykłą zaprawą murarską. Zaprawą wypełnia się też 2-3-centymetrową szczelinę pomiędzy ścianą konstrukcyjną i działową. Jeśli spoiny jednej ściany nie będą wypadać w miejscu spoin drugiej ściany, trzeba zastosować kotwy przykręcane.


Połączenie silikatowej ściany nośnej z zewnętrzną z betonu komórkowego.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi