Sposób na żywopłot


Izolują działkę od świata zewnętrznego, chronią ją przed kurzem ulicy i w pewnym stopniu przed hałasem. Poprawiają mikroklimat, bo zwiększają wilgotność powietrza i wydzielają tlen. Są świetną oprawą dla roślin w ogrodzie. W dużych ogrodach warto posadzić żywopłot nieformowany. Bujny, z miękko pokładającymi się pędami, często obsypany kwiatami i owocami – w niewymuszony sposób zdobi działkę. Niestety, taki żywopłot zajmuje sporo miejsca. W niewielkich ogrodach jedynym wyjściem jest więc wąski żywopłot strzyżony. Wprawdzie rezygnujemy w ten sposób z kwiatów i owoców, jakie mogłyby go zdobić, gdyby nie był cięty, ale zyskujemy cenne centymetry kwadratowe powierzchni.

Jaki kształt

Dobrze uformowany żywopłot powinien być szerszy u podstawy i węższy u szczytu – wystarczy 10-stopniowe nachylenie ściany bocznej. Dzięki temu wszystkie, również dolne, części roślin będą miały zapewnione równomierne oświetlenie. A tylko wtedy żywopłot może być dobrze rozgałęziony i ulistniony. Cięcie zaczynamy od ustalenia poziomu płaszczyzny górnej. Można to zrobić za pomocą drutu lub sznurka rozpiętych między palikami wbitymi w ziemię lub położonej na palikach łaty.

O przekroju trójkąta. Dobry dla wysokich (powyżej 100 cm), wąskich żywopłotów sadzonych w jednym rzędzie o luźnej strukturze (na przykład z buka). Dzięki ostro zakończonemu szczytowi śnieg nie gromadzi się w górnej części żywopłotu, co mogłoby zniekształcać jego bryłę. Dolną krawędź wystarczy oznaczyć sznurkiem rozciągniętym przy ziemi. Na wyznaczającej górną krawędź łacie opieramy palik wbity w ziemię w miejscu rozciągniętego sznurka. Według wyznaczonego zarysu strzyżemy boczne powierzchnie żywopłotu.

O przekroju trapezu. Najlepszy dla wysokich żywopłotów o zwartej masie (na przykład z cisa), którym utrzymujący się na powierzchni ciężki śnieg nie będzie w stanie zaszkodzić.
Strzyżemy go podobnie jak żywopłot o przekroju trójkąta, z jedną różnicą. Najpierw przycinamy poziomo jego górną krawędź, następnie kolejno obie boczne powierzchnie.

Wersja pośrednia między trapezem i trójkątem. Polecany dla żywopłotów wysokich, ale szerokich, o luźnej strukturze gałęzi – na przykład z lipy. Potrzebny będzie szablon z grubej tektury lub płyty pilśniowej, w którego środku wytniemy pożądany kształt. Najpierw przycinamy górną krawędź żywopłotu. Później na wyznaczającym górną granicę drucie lub łacie opieramy szablon i – przesuwając go wzdłuż żywopłotu – strzyżemy według wzoru jednocześnie obie powierzchnie boczne.

O przekroju prostokąta. Tak można formować żywopłoty niskie i średnie – do wysokości 100 cm – oraz rośliny znoszące zacienienie (cisy, graby). Wystarczy sznurek rozciągnięty wzdłuż żywopłotu między palikami. Wyznaczy on zarys powierzchni zarówno górnej, jak i bocznej. Najpierw przycinamy pionowo ściany boczne żywopłotu, a potem dopiero jego poziomą, górną powierzchnię.


Kiedy sadzić

Żywopłoty z krzewów i drzew liściastych z odsłoniętymi korzeniami sadzimy w październiku, gdy opadną liście, lub wczesną wiosną – zanim zaczną się rozwijać pąki. Buki, graby i głogi lepiej sadzić wiosną.
Rośliny uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon, pod warunkiem że ziemia nie jest zmarznięta, czyli od kwietnia do października.

Jak sadzić

Rośliny sadzimy do dołków przekopanych na głębokość szpadla. Przed posadzeniem roślin warto wymieszać z ziemią kompost lub torf (jedna część kompostu lub torfu na dwie części ziemi).
Rośliny w żywopłotach formowanych sadzimy co 20-50 cm, natomiast w żywopłotach nieformowanych co 30-100 cm – w zależności od tempa i siły ich wzrostu. Jeżeli rośliny sadzimy w odstępie mniejszym niż 50 cm, to zamiast dołków lepiej wykopać rów. Łatwiej będzie wtedy utrzymywać ziemię wokół roślin bez chwastów i trawy, które konkurują z żywopłotem o wodę i składniki pokarmowe. W konsekwencji żywopłot szybko urośnie, a jego korzenie stworzą gęstą podziemną sieć solidnie utrzymującą w ziemi nawet wysokie żywopłoty.
Rośliny sadzimy najczęściej w jednym rzędzie. Natomiast jeżeli zależy nam na szczelnej zasłonie albo gdy zamierzamy żywopłot intensywnie strzyc – lepiej załóżmy żywopłot dwurzędowy.

Kiedy i jak ciąć

Po posadzeniu. Pierwsze cięcie żywopłotu jest bardzo ważne, bo od niego zależy jego późniejszy wygląd i to, czy rośliny się przyjmą. Cięcie pobudza je bowiem do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni. Żywopłoty tniemy wiosną w pierwszym roku po posadzeniu. Egzemplarze silnie rozgałęzione przycinamy 30-40 cm nad ziemią. Natomiast rośliny, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy silniej – do 15 cm nad ziemią. Usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe.

Uwaga! Żywopłoty z liściastych roślin zimozielonych możemy przyciąć dopiero następnego roku po posadzeniu w lipcu lub sierpniu. Zazwyczaj jednak rośliny te są ładnie rozkrzewione i zaczynamy je strzyc dopiero po kilku latach uprawy. Krzewy o dużych liściach – na przykład kalinę sztywnolistną – należy ciąć sekatorem. Tnąc nożycami do żywopłotu, uszkodzilibyśmy liście, które potem brzydko zasychają.

W trakcie wzrostu. W kolejnych latach po posadzeniu żywopłoty strzyżemy co najmniej dwukrotnie. Pierwszy raz na przełomie czerwca i lipca – przycinamy wtedy wszystkie pędy do połowy ich długości. Powtórnie – po zakończeniu wzrostu, późnym latem – pod koniec sierpnia – wszystkie tegoroczne pędy skracamy do długości 10 cm.
Gdy już urosną. Żywopłot formowany, który osiągnął już oczekiwaną przez nas wysokość, powinniśmy ciąć często – nawet raz w miesiącu – aby miał regularny, geometryczny kształt i uporządkowany wygląd. Wtedy usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustalony obrys bryły żywopłotu.
Żywopłoty z roślin zimozielonych tniemy dwa razy w roku: wczesną wiosną i w czerwcu. Najlepiej strzyc je przy pochmurnej pogodzie, bo ostre słońce mogłoby poparzyć odsłonięte po cięciu liście.
Żywopłoty nieformowane nie wymagają regularnego strzyżenia. Warto jednak raz na kilka lat przerzedzić korony roślin, usuwając wszystkie stare gałęzie i skracając młodsze o dwie trzecie ich długości. Robimy to wczesną wiosną, zanim rozwiną się pąki.


ŻYWOPŁOTY IGLASTEKiedy sadzić

Żywopłoty z roślin iglastych sadzi się z bryłą ziemi na przełomie sierpnia i września. Świerki, jałowce, cisy i żywotniki można sadzić również wiosną, dopóki nie zaczną się rozwijać pąki (do połowy maja). Rośliny uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon.

Jak sadzić

Rośliny w formowanych żywopłotach iglastych sadzimy w odstępie 20-50 cm. W żywopłotach nieformowanych odległość między roślinami powinna wynosić 30-70 cm – w zależności od ich smukłości. Rośliny iglaste potrzebują dużo światła, dlatego najczęściej sadzi się je w jednym rzędzie (zwłaszcza jałowce, modrzewie i świerki), inaczej mogą łysieć od dołu. W dwóch rzędach można sadzić intensywnie strzyżone żywopłoty z cisów.

Kiedy i jak ciąć

Po posadzeniu. Żywopłotów z roślin zimozielonych zwykle nie tniemy w pierwszych latach po posadzeniu, ponieważ mają zazwyczaj dobrze uformowaną koronę. Jeżeli jednak uważamy, że są zbyt rzadkie, możemy je przyciąć w lipcu lub na początku sierpnia, albo jeśli były sadzone jesienią, poczekać do następnego roku. Pędy wierzchołkowe skracamy o 10-20 cm, a boczne nieco mniej. Usuwamy pędy suche i uszkodzone.
Gdy już urosną. Żywopłoty formowane można strzyc kilkakrotnie w ciągu roku (wyjątkiem są świerkowe, które tniemy raz – późną wiosną, gdy wypuszczą przyrosty). Zazwyczaj jednak wystarczy je strzyc dwukrotnie: wiosną, zanim zaczną rozwijać się pąki, oraz na początku lata, gdy już się rozwiną tegoroczne pędy.

Uwaga! Roślin iglastych nie należy przycinać pod koniec sierpnia i później. Młode, wyrastające pędy nie zdążą wtedy zdrewnieć przed zimą i ucierpią od mrozu, szpecąc i osłabiając żywopłot.

Żywopłotów nieformowanych z roślin o pokroju kolumnowym nie tniemy. Ostatecznie możemy to zrobić wtedy, gdy rośliny osiągną swoje docelowe wymiary i zaczną przerzedzać się u podstawy albo nadmiernie rozrastać. Wtedy można skrócić wszystkie szczytowe gałęzie roślin i lekko przyciąć boczne.


Warto wiedzieć

Nawożenie. Żywopłoty intensywnie i często strzyżone trzeba systematycznie zasilać nawozami. Najlepszy jest kompost. Rozkładamy go wczesną wiosną 3-5-centymetrową warstwą wokół roślin. Możemy też zastosować Azofoskę w dawce 20-30 g/m² powierzchni żywopłotu lub jeden z dostępnych na rynku nawozów specjalistycznych do żywopłotów – w dawce podanej przez producenta na opakowaniu.
Podlewanie. W pierwszych latach po posadzeniu trzeba systematycznie podlewać żywopłot. Jeżeli jest on długi, dla ułatwienia prac można rozłożyć wzdłuż jego podstawy specjalnie perforowane, „pocące się” węże podłączone do ujęcia wody. Będą one dostarczały wodę tam, gdzie jest najbardziej potrzebna, czyli bezpośrednio do korzeni.
Uwaga na ptaki. Ze strzyżeniem żywopłotów, w których gniazdują ptaki, trzeba poczekać do momentu, gdy młode opuszczą gniazda, czyli mniej więcej do połowy czerwca.

Przydatne narzędzia

Nożyce z ostrzami prostymi nadają się do strzyżenia wszystkich żywopłotów, a szczególnie bardzo gęstych. Mogą mieć nacięcia na ostrzu zapobiegające wyślizgiwaniu się grubych pędów w trakcie pracy.
Nożyce z ostrzami falistymi są przeznaczone do strzyżenia żywopłotów rzadkich i tych o twardych pędach. Kształt noży zapobiega wyślizgiwaniu się drobnych gałązek podczas cięcia.
Nożyce elektryczne i spalinowe – mogą mieć obrotowy uchwyt umożliwiający wygodne cięcie w obu płaszczyznach – pionowej i poziomej.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Niemcy. Własny dom w Unii

Jak zrobić .Czapka kominowa.