Tynk na cokół


Ściany mojego domu są od zewnątrz ocieplone styropianem wykończone tynkiem mineralnym. W podobny sposób chciałbym wykończyć cokoły. Zależy mi jednak na tynku, który będzie odporny na uszkodzenia i szorowanie. Co wybrać i na co zwrócić uwagę, aby później nie mieć problemów z cokołem?

Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tynk mozaikowy charakteryzujący się dużą wytrzymałością na uszkodzenia i zabrudzenia.
Należy on do grupy tynków cienkowarstwowych, które mają 1-3 mm grubości. Imponująco duża jest tu paleta kolorów, w wielu firmach oferuje się ponad 50 kolorów tynku mozaikowego.
Gdy wykańczana powierzchnia będzie mocno nasłoneczniona, trzeba unikać bardzo ciemnych kolorów.
Co prawda nie ma ryzyka ich wyblaknięcia, jednak mocno nagrzana powierzchnia może ulegać odkształceniom (ciemny kolor sprzyja temu zjawisku). Należy od razu zamówić odpowiednią ilość tynku, aby na całej powierzchni nałożyć tynk z jednej partii produkcyjnej. Tynki z różnych partii mogą się nieznacznie różnić między sobą kolorem ziarna, dlatego warto zamówić nawet o jedno opakowanie więcej.
Gotową masę trzeba odpowiednio przechowywać. Jeśli dopuści się do jej przegrzania albo co gorsza – do przemrożenia – to zawarta w niej żywica ulegnie zniszczeniu i tynk nie będzie się nadawał do wykorzystania.
Ponieważ tynk mozaikowy jest tynkiem żywicznym, jego paroprzepuszczalność jest dużo niższa niż na przykład tynku mineralnego.


Nie należy więc stosować go w miejscach, gdzie w sposób znaczący blokowałby swobodny do tej pory przepływ pary wodnej, oraz na podłożach nieodpowiednio zabezpieczonych przed niekontrolowanym napływem wilgoci (na przykład poprzez podciąganie kapilarne wilgoci od strony źle zaizolowanych fundamentów muru). Równie ważne jest właściwe ukształtowanie opaski stykającej się z cokołem. Trzeba jej nadać spadek na zewnątrz, aby przy ścianie nie zbierała się woda opadowa. Stały kontakt tynku ze stojącą wodą spowoduje po pewnym czasie jego zniszczenie.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi