Wentylacja dobra czy zła.


Kupiłem projekt domu i mam zamiar niebawem rozpocząć budowę. Przyznaję, że wybierając go, zwracałem uwagę głównie na wielkość i układ pokoi, na rozwiązania funkcjonalne kuchni i łazienek. Dopiero teraz przyjrzałem się dokładnie instalacjom i jedna rzecz wzbudziła mój niepokój, nie wiem, czy słusznie. Otóż kratki wentylacyjne w WC i garażu są połączone poziomymi odcinkami przewodów z kanałami wentylacyjnymi w przewodzie kominowym. Czy tak wolno? Tyle się teraz mówi o potrzebie dobrej wentylacji. Nie chciałbym mieć z tym problemów po wybudowaniu domu. Jeśli trzeba coś zmienić, wolę to zrobić teraz.

Kanały wentylacyjne rzeczywiście powinny być pionowe, co najwyżej odchylone od pionu o 30°. Wszystkie poziome odcinki zaburzają ciąg kominowy, a w pewnych sytuacjach doprowadzają do jego całkowitego zaniku. Wtedy wentylacja grawitacyjna przestaje działać.
Aby poziomy kanał mógł służyć do wentylacji, trzeba w nim zainstalować wentylator, najlepiej taki, który będzie działał cały czas. Jeśli w domu nie będzie kominka, powinien on rozwiązać problem wentylacji. Taki układ trzeba jednak traktować jako zastępczy, a nie pełnowartościowy system wentylacji.


Gdyby w domu był kominek, nie wolno byłoby zamontować wentylatora w pomieszczeniu WC. Według obowiązujących przepisów (rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, Dz.U. nr 75 z 15 czerwca 2002 r.) w pomieszczeniach, w których pracują kominki lub kotły z otwartą komorą spalania, nie wolno bowiem instalować wentylacji mechanicznej wywiewnej. WC jest wprawdzie oddzielone od otwartej przestrzeni parteru drzwiami, ale są w nich (a przynajmniej powinny być) otwory o powierzchni nie mniejszej niż 200 cm², którymi powietrze może przepływać z pomieszczeń mieszkalnych do kanałów wentylacyjnych. Praca wentylatora w WC mogłaby w takiej sytuacji zakłócić ciąg dymowy w kominie od kominka. Gdyby drzwi do WC były szczelne (to znaczy, gdyby nie miały ani otworów, ani szczeliny w dolnej części, co zresztą jest niezgodne z przepisami), to wentylator nie miałby skąd zasysać powietrza do wentylacji WC, a pomieszczenia mieszkalne musiałyby być wentylowane tylko przez łazienkę lub kuchnię.
Inaczej wygląda sytuacja w garażu. Tu zamontowanie wentylatora nie budzi zastrzeżeń. W sytuacji takiej, jak pokazana na rysunku, można by jednak z powodzeniem zamontować go w otworze w ścianie zewnętrznej garażu, zamiast prowadzić poziomy kanał pod sufitem pomieszczenia gospodarczego. Efekt wentylacji byłby taki sam, za to koszt niższy i mniej zachodu. Gdyby garaż nie był ogrzewany (ściana domu, do której przylega, musiałaby wtedy być traktowana tak jak przegroda zewnętrzna, czyli odpowiednio ocieplona), do jego wentylacji wystarczyłyby zwykłe otwory w przeciwległych lub bocznych ścianach albo we wrotach garażowych. Ich łączna powierzchnia netto nie powinna być mniejsza niż 0,04 m².

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi