Wzmacnianie stropu.


Jak wzmocnić strop Kleina z dwuteowymi belkami wysokości 14 cm? Obliczenia wykazały, że istniejący strop ma niewystarczającą nośność, a na dotychczas nieużytkowym poddaszu chcemy wygospodarować dodatkowe pomieszczenia mieszkalne.

Gdy stary strop ma niewystarczającą nośność, można postąpić w dwojaki sposób – albo zmniejszyć obciążenia obliczeniowe, albo wzmocnić jego konstrukcję.

Odciążenie stropu

Zmniejszenie obciążeń obliczeniowych to nic innego jak „odchudzenie” stropu. Ponieważ istniejącej konstrukcji stropu zazwyczaj nie opłaca się naruszać, zabieg ten może dotyczyć jedynie warstw wykończeniowych podłogi. Podłoga drewniana (deski podłogowe lub płyty drewnopochodne) na legarach z wypełnieniem przestrzeni między nimi wełną mineralną jest rozwiązaniem sporo lżejszym od posadzki ułożonej na wylewce betonowej. Wybierając je, zyskuje się ponad 1 kN/m, czyli 15% całkowitego obciążenia obliczeniowego belki stropowej (masa podłogi na legarach to zaledwie około 25% masy gładzi cementowej na styropianie).

Wzmocnienie belek


Najczęściej wykonuje się to poprzez dospawanie do górnej półki dwuteownika dodatkowego profilu stalowego. Nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ półka ta zazwyczaj wystaje ponad ceglaną lub betonową płytę stropu. Dobór kształtu i rozmiaru elementu wzmacniającego zależy od wyników obliczeń, podobnie jak przekrój i długość spawów łączących starą belkę z profilem wzmacniającym. Niestety, nie są to obliczenia, które można zrobić samodzielnie.
Wzmocnienie tego typu zazwyczaj nie jest wymagane na całej długości belki stropowej. Jeśli belki są podparte wyłącznie na końcach, najbardziej wytężone są ich środkowe fragmenty. Profil wzmacniający umieszcza się wtedy tylko tam, gdzie – jak wynika z obliczeń – jest on niezbędny.
Inna metoda wzmocnienia stropu Kleina polega na zespoleniu belek stalowych (starych) z żelbetową płytą podłogową (nową) za pośrednictwem specjalnych łączników spawanych do belki i zabetonowanych w płycie. Niestety, jest to metoda dużo bardziej skomplikowana od opisanej wyżej – zarówno przy projektowaniu, jak i wykonywaniu prac.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi