Zamiast wanny lub obok niej. Kabiny prysznicowe do każdej łazienki.


Szybki prysznic rano dodaje energii, a w ciągu dnia pozwala w niedługim czasie odświeżyć się i zregenerować siły. Dlatego kabiny prysznicowe instaluje się niemal w każdym domu: w małych łazienkach – zamiast wanny, w dużych – obok niej.

W nowo budowanych domach zwykle projektuje się co najmniej dwie łazienki. Jedna może być duża, taka, że zmieści się w niej zarówno wanna, jak i kabina prysznicowa, w drugiej, gościnnej – zazwyczaj mniejszej – jest miejsce tylko na kabinę. Coraz częściej też projektuje się łazienki przylegające bezpośrednio do sypialni poszczególnych domowników i przynajmniej niektóre z nich wyposaża w kabiny prysznicowe. W remontowanych domach, w niewielkich łazienkach, kabina często zastępuje wannę. Dlatego większość z nas prędzej czy później stanie przed decyzją: jaką kabinę wybrać. Zanim jednak pojedziemy do sklepów, powinniśmy się solidnie przygotować. Zakupy zajmą wówczas mniej czasu i bardziej prawdopodobne, że zakończą się sukcesem.

Jaka łazienka, taka kabina

W nowych łazienkach miejsce na kabinę zwykle wybiera się już podczas projektowania instalacji. Wykonawca (instalator) wyprowadza podejście kanalizacyjne i wodne w odpowiednim punkcie łazienki. Kabinę prysznicową można wówczas umieścić praktycznie w dowolnym miejscu: w rogu łazienki, we wnęce, przy ścianie albo na środku pomieszczenia.
W remontowanych łazienkach usytuowanie kabiny jest już najczęściej przesądzone – trzeba ją umieścić możliwie niedaleko instalacji kanalizacyjnej. Można wprawdzie doprowadzić instalację w nowe miejsce, ale pamiętając o tym, że rury kanalizacyjne muszą być ułożone ze spadkiem co najmniej 2% w kierunku pionu, a długość podejścia (rury łączącej odpływ z kabiny z pionem kanalizacyjnym) nie powinna być większa niż 3 m – dla rur o średnicy 0,05 m – lub 5 m, gdy średnica wynosi 0,07 m. Jeśli te warunki nie mogą być zachowane średnicę podejścia trzeba zwiększyć o jeden wymiar.
Do niewielkich łazienek najczęściej wybiera się kabiny narożne. Ponieważ przylegają do dwóch sąsiednich ścian łazienki, zajmują mniej miejsca niż inne. Ściany można wyłożyć płytkami ceramicznymi, gresem, mozaiką albo zbudować z luksferów. Ten rodzaj kabin jest najliczniej reprezentowany w ofercie producentów.
Dobrym rozwiązaniem jest tu również kabina we wnęce. W rzeczywistości są to drzwi, które służą do jej zamknięcia. Na taką kabinę można wykorzystać wnękę istniejącą w projekcie lub utworzoną przez dobudowanie jednej ścianki.
W dużych łazienkach jest więcej możliwości. Można wybrać jedną z opisanych już kabin, ale o większych wymiarach, albo przyścienną czy też wolno stojącą. Dwa ostatnie rodzaje kabin zajmują wprawdzie sporo miejsca, ale za to można się do nich dostać z kilku stron. Wyglądają dzięki temu bardzo efektownie. Przeszklone powierzchnie sprawiają, że jest w nich jaśniej i robią wrażenie bardziej przestronnych, niż rzeczywiście są.

Szkło lub tworzywo

Ścianki kabin prysznicowych robi się z tworzywa (polistyrenu) lub ze szkła hartowanego. Tafle polistyrenu mają zwykle grubość 3 mm. W podstawowej wersji są bezbarwne i przezroczyste, (ale mogą też być w wybranym kolorze, na przykład brązowym, szarym, niebieskim) albo matowe. Za dopłatą można kupić tafle z nadrukami, między innymi w kwadraciki czy kropeczki, lub z wytłoczeniami, na przykład imitującymi krople albo strugi wody.
Szkło hartowane używane do produkcji kabin ma grubość od 4 do 8 mm. Jest to tak zwane szkło bezpieczne. Po rozbiciu rozpada się na kawałeczki o nieostrych krawędziach. Nie trzeba więc obawiać się skaleczenia w razie stłuczenia drzwi.
Na powierzchniach szklanych również mogą być nadruki. Niektórzy producenci proponują (jako opcję) wykończenie tafli szklanych powłoką zabezpieczającą przed osadzaniem się brudu oraz kamienia. Ułatwia ona spływanie wody i zapobiega tworzeniu się smug. Każdy producent ma własną nazwę na to zabezpieczenie, na przykład Glas Plus czy Anti-Plaque.

Z ramą lub bez

Tafle szkła i tworzywa umieszcza się w profilach z aluminium lub tworzywa – płaskich albo zaokrąglonych. Profile aluminiowe są lakierowane proszkowo lub malowane farbami epoksydowo-proszkowymi. Najpopularniejsze są profile białe lub chromowane. Ich powierzchnia może być błyszcząca albo matowa. Jeżeli zdecydujemy się na profile w innym kolorze, prawdopodobnie będziemy musieli dłużej poczekać na realizację zamówienia i dodatkowo za nie zapłacić.
W niektórych modelach kabin ustawienie profili przylegających do ściany można regulować, zwykle w zakresie do 15 mm. To bardzo przydatna cecha, gdy ściany łazienki nie są idealnie pionowe. Połączenia między profilami a ich wypełnieniem uszczelnia się silikonowymi uszczelkami.
Bardziej eleganckim rozwiązaniem, stosowanym zazwyczaj w droższych modelach kabin, jest umieszczenie tafli (przeważnie szkła, a nie tworzywa) wyłącznie na zawiasach lub pionowych profilach. Daje to efekt lekkości. Zawiasy mogą być lakierowane lub chromowane.
Wygodę użytkowania kabiny zwiększają specjalne zawiasy unoszące drzwi podczas otwierania. W czasie zamykania drzwi z takimi zawiasami samoczynnie się domykają, co daje gwarancję szczelności kabiny.

Otwieranie, zamykanie

Drzwi stanowią ważną i dużą część kabiny. Mogą się otwierać na różne sposoby. Od tego zależy zarówno wygoda korzystania z kabiny, jak i wielkość przestrzeni, jaką trzeba zapewnić wokół, aby można z niej było korzystać bez przeszkód.
W większości kabin drzwi zamykają się na listwę magnetyczną, która gwarantuje szczelność i chroni łazienkę przed zalaniem. Podobne zadanie pełnią listwy uszczelniające (pionowe i poziome) z okapnikiem, dzięki któremu woda spływająca z szyb jest kierowana do brodzika.
Drzwi przesuwne. Montuje się na rolkach lub prowadnicach. Te ostatnie mogą być tylko u góry kabiny, tylko na dole albo tu i tu. Drzwi składają się z jednego lub kilku elementów zachodzących na siebie. Zwykle im więcej jest elementów, tym szerzej się otwierają.
Decydując się na drzwi przesuwne, można wybrać, czy będą się otwierały na jedną stronę (do kabiny będzie się wchodziło na wprost ściany), czy na dwie (wejście będzie narożne).
W niektórych kabinach są drzwi przymocowane na specjalnych zaczepach, dzięki którym łatwo je odczepić od prowadnic i odchylić, co znacznie ułatwia czyszczenie wnętrza kabiny.
Drzwi harmonijkowe. Podobnie jak przesuwne zajmują niewiele miejsca. Są zbudowane z dwóch lub więcej części i składają się na jedną stronę kabiny. Łatwo je zamontować, ponieważ nie potrzebują prowadnic nad krawędziami brodzika.
Drzwi na zawiasach. Nazywane są też skrzydłowymi. Otwierają się tak jak zwykłe drzwi do pomieszczenia, dlatego wymagają więcej wolnej przestrzeni przed kabiną niż przesuwne czy harmonijkowe. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Do kabiny z drzwiami na zawiasach wchodzi się wygodnie.
Drzwi wahadłowe. Działają na podobnej zasadzie jak poprzednie, ale ich oś obrotu jest przesunięta w kierunku środka drzwi. Aby je otworzyć, potrzebne jest więc miejsce nie tylko przed kabiną, ale i w jej wnętrzu. Zwykle składają się z jednego skrzydła.

Solo czy z brodzikiem

W nowoczesnych łazienkach coraz częściej goszczą kabiny prysznicowe bez brodzików. Moda na minimalistyczne wnętrza sprawia, że kabina wtapia się w ściany i podłogę łazienki. Dno natrysku wykłada się płytkami, najlepiej antypoślizgowymi, na środku umieszcza się kratkę odpływową do kanalizacji. Podłoga musi być ułożona ze spadkiem w kierunku odpływu. Takie rozwiązanie jest również polecane dla osób niepełnosprawnych.
Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie brodzika, najlepiej kupić go w komplecie z kabiną. Mamy wtedy gwarancję, że oba elementy będą do siebie idealnie pasowały.
Producenci kabin sporządzają wykaz brodzików, do których pasują poszczególne modele produkowanych przez nich kabin.

Jaki brodzik?

Materiał. Lista materiałów, z jakich produkuje się dzisiaj brodziki, niejednego może zadziwić. Są na niej: akryl, emaliowana stal, ceramika, drewno, granit, a nawet sztuczny marmur. Wciąż najpopularniejsze są jednak brodziki akrylowe – stosunkowo tanie i dostępne w wielu kolorach i kształtach. Są lekkie i „ciepłe” w dotyku, łatwo je jednak zarysować. Akryl może być specjalnie wzmacniany, dzięki czemu wykonany z niego brodzik jest bardziej wytrzymały, wolniej stygnie w nim woda, a odgłos spadającej wody jest częściowo wygłuszony. Do brodzików z akrylu można kupić gotowe obudowy z tego samego materiału.
Zaletą brodzików stalowych emaliowanych jest ich niska cena.
Są lekkie (chociaż nie aż tak jak akrylowe), odporne na zarysowania i środki czyszczące, ale nieprzyjemnie zimne w dotyku.
Brodziki z drewna, kamienia czy ceramiki zwykle są znacznie droższe od stalowych i akrylowych. Zapewne właściwie z tego powodu są mniej popularne. Dno brodzika często jest antypoślizgowe, a wtedy bezpieczniejsze.
Kształt. Najchętniej kupowane są brodziki kwadratowe i w kształcie ćwiartki koła, ale oferta producentów jest o wiele bogatsza. Proponują klientom również modele prostokątne, pięcio- i sześciokątne oraz w kształcie koła czy owalu.
Wielkość. Dobiera się ją w pierwszej kolejności do wielkości łazienki, ale nie należy zapominać również o posturze osób, które będą korzystały z kabiny. Kompromis najczęściej zapewniają brodziki o wymiarach 80 x 80 i 90 x 90 cm.
Jeśli łazienka jest wyjątkowo mała, można poszukać do niej brodzika o bokach 70 x 70 cm, ale raczej trudno mówić wtedy o wygodzie. Za to w największych – o wymiarach ponad 100 x 100 cm – zmieszczą się nawet dwie osoby jednocześnie.
Standardowo brodziki mają głębokość około 15 cm, ale w ofercie producentów znajdują się zarówno modele bardzo płytkie, niemal płaskie – 4-centymetrowe, jak i takie, których górna krawędź znajduje się w odległości 30 cm od dna. Pamiętajmy, że odpływ do kanalizacji z bardzo płaskiego brodzika musi być zamontowany w podłodze. Trzeba to przewidzieć odpowiednio wcześnie, najlepiej jeszcze przed zrobieniem podłogi w łazience (stropu pod łazienką).
Aby podczas kąpieli pod prysznicem woda nie dostawała się pod dno brodzika, miejsca, w których styka się ze ścianami, muszą być idealnie szczelne. Zwykle wypełnia się je silikonem sanitarnym.

Coś więcej niż zwykła bateria

W kabinie prysznicowej może być zamontowana tradycyjna bateria natryskowa albo zestaw podtynkowy. Ten ostatni można uzupełnić o dysze do hydromasażu. Dla zwolenników tej formy relaksu są jeszcze inne rozwiązania – na przykład kabiny z gotowym panelem, w którym da się zamontować system dysz, albo (na ścianie lub w rogu łazienki) oddzielny panel do hydromasażu.
Najmniejsze panele mają wysokość około 100 cm, a największe nawet ponad 200 i szerokość 30-50 cm. Kształt oraz wyposażenie panelu mogą być różne, podstawowe to prysznic centralny i ręczny, bateria natryskowa oraz minimum sześć dysz do masażu różnych części pleców i karku. Bogatsze wersje paneli mają większą liczbę dysz i sterowanie za pomocą pilota lub specjalnego panelu sterującego. Prysznic może mieć kilkustopniową regulację natężenia wypływu wody, a dysze – regulowany kąt ustawienia i system odkamieniania.


JAK WYBRAĆ KABINĘ DOBRĄ DLA...

...wysokich. Kabiny prysznicowe mają różną wysokość – od 1,75 do ponad 2 m.
Trzeba ją dopasować do wzrostu osób, które będą z nich korzystać. Jeśli wśród domowników przeważają osoby bardzo wysokie, kabina powinna mieć 1,85 lub 1,90 albo nawet 2 m. Dla wysokich trzeba przewidzieć odpowiednio dużo miejsca nie tylko w górę, ale i na boki, aby mogli swobodnie umyć na przykład stopy.

...puszystych. Dwie kabiny o takim samym kształcie mogą mieć różną szerokość wejścia, która zależy przede wszystkim od rodzaju drzwi. Dla osób tęższych wygodniejsze są kabiny z narożnym wejściem i drzwiami otwierającymi się na dwie strony. Najlepiej jeszcze w sklepie wejść i wyjść z kabiny, aby sprawdzić, czy jest to wygodne.

...najmłodszych. Jeśli z kabiny mają korzystać dzieci i osoby starsze, powinna koniecznie mieć brodzik z antypoślizgowym dnem. Gdy w łazience nie ma wanny, idealnie sprawdzi się głęboki brodzik (na przykład 30-centymetrowy). Dzieciom będzie służył jako miniwanna. Warto też pomyśleć o kabinie z siedziskiem.

...licznej rodziny. Trzeba się liczyć z tym, że gdy jest wielu domowników, kabina może być używana kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie. Dobrze jest wtedy wybrać model ze ściankami pokrytymi specjalną powłoką utrudniającą osadzanie się brudu i kamienia. Łatwiej będzie utrzymać ją w czystości. Bardzo cenna będzie też długoletnia gwarancja, zwłaszcza na części ruchome. Niektórzy producenci mimo zmieniającej się oferty zapewniają dostępność części zamiennych do sprzedawanych kabin przez wiele lat.

Nietypowe brodziki

Najliczniejsze, bo też i najbardziej popularne, są brodziki z akrylu lub ze stali kwardratowe lub będące ćwiartką koła, nie za małe, ale i niezbyt duże. Jednak można sobie zadać trochę trudu i znaleźć mniej typowe, tyle że zwykle droższe.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi