Altana


Dzięki niej można wypoczywać wśród roślin niezależnie od pogody, ponieważ chroni zarówno przed skwarem, jak i deszczem. Zaciszna, przytulna z letnią kuchnią przez całe lato skupia domowników i gości. 

Wykonano ją z naturalnych materiałów: drewna, kamienia i cegły. Jest nieco surowa w wyrazie, dzięki czemu doskonale wpisuje się w klimat dużej działki położonej na skraju lasu. Obrośnięta pnączami altana tworzy bardzo malowniczy zakątek.Krokwie połączono stalowymi kątownikami. Część z nich oparto o zwieńczenie komina. Pokrycie dachu tworzy tymczasowo papa przybita do deskowania. W planach jest zamontowanie drewnianej podbitki.
Autor: Agnieszka Waszak

Autor: Agnieszka Waszak


Krokwie dachowe wsparte na słupach rozchodzą się koncentrycznie, tworząc półokrągłą połać o spadku 6° .
Autor: Agnieszka Waszak
Prawdziwa stara kuchnia z fajerkami jest wykorzystywana nie tylko do gotowania. Ciepło z paleniska kierowane do komina służy wędzeniu i grillowaniu potraw.
Autor: Agnieszka Waszak
Miejsce pracy przy kuchni jest bardzo wygodne. Drewno w niszy pod paleniskiem jest w zasięgu ręki, stolik z drugiej strony służy przygotowywaniu posiłków.
Autor: Agnieszka Waszak
Na planie koła
Jest zbudowana na planie jednej czwartej koła. Funkcję filarów podtrzymujących jej dach pełnią drewniane słupy pochodzące z likwidowanej linii energetycznej.­ Fragmenty słupów zagłębione w ziemi zabezpieczono przed działaniem wody powłoką bitumiczną. Wyniesiona lekko ponad poziom terenu podłoga jest z kostki granitowej ułożonej na podsypce piaskowej. Funkcję krawężnika pełni obrzeże z cegieł klinkierowych ułożonych na ławie fundamentowej i połączonych zaprawą cementową. Dach budowli tymczasowo przykrywa papa przymocowana do konstrukcji, którą tworzą belki połączone metalowymi łącznikami oraz deski. W przyszłości zostanie pokryty dachówką bitumiczną.
Letnia kuchnia
Sercem altany jest wielofunkcyjny piec, który zajmuje jej narożnik. Składa się on z kuchenki (jest ona wykorzystywana nie tylko do przygotowywania potraw, ale także do ogrzewania al-tany w chłodniejsze dni) i komina zwieńczonego ceramicznym daszkiem. Komin jest jednocześnie jed-nym z punktów wsparcia dachu. Piec zbudowano z cegły klinkierowej w kolorze piaskowym. Do murowania użyto specjalnej zaprawy cementowej do klinkieru. Jako blat do gotowania wykorzystano żeliwny fragment kuchni z fajerkami (kupiono go podobnie jak inne żeliwne elementy pieca w dawnym sklepie GS). Palenisko kuchni wyłożono cegłą szamotową, zaś wnękę pod nią przeznaczono na składowanie drewna opałowego. Na ściankach kuchni zamocowano reling na ściereczki. Interesującym rozwiązaniem jest umieszczenie w kominie pieca rusztu ukrytego za drzwiczkami. Ułożone na nim potrawy mogą być pieczone lub lekko podwędzane, zależnie od wielkości ognia rozpa-lonego w kuchni i stopnia otwacia szybrów (jeden jest umieszczony pomiędzy paleniskiem kuchni a kominem, drugi zaś zamontowano w górnej części komina). Na samym dole komina znajduje się otwór rewizyjny, przez który można czyścić jego wnętrze. Kuchnia i komin są posadowione na głębokim fundamencie sięgającym poniżej granicy zamarzania gruntu. Całą konstrukcję można w przyszłości rozbudować. We wnęce pod półką na przyprawy, gdzie obecnie stoi stylowy stolik wykonany z podstawy maszyny do szycia przykrytej kamienną płytą, pozostawiono miejsce na tradycyjny grill osłonięty okapem.Autor: Agnieszka Waszak
Stół i wygodne ławy zachęcają do wypoczynku. Do altany doprowadzono energię elektryczną. Dzięki temu można z niej korzystać także po zmierzchu.
Autor: Agnieszka Waszak

Przytulnie wśród roślin
W centrum altany ustawiono trójkątny stół, a wokół niego wygodne ławki z oparciami. Przestrzeń altany oświetla wisząca lampa z abażurem ze sznurka, a także dwie niewielkie lampy przemysłowe zamocowane na słupach, które dodają temu miejscu oryginalnego charakteru. U podstawy filarów posadzono pnącza: powojniki, wiciokrzew i glicynię zwaną też wisterią. Dodają one budowli lekkości, poza tym chronią jej wnętrze przed słońcem i podmuchami wiatru. Z czasem, gdy się rozrosną, pokryją dach zielonym dywanem.

Konstrukcja altany jest prosta – tworzy ją dach i kamienna posadzka. Brak ścian bocznych sprawia, że budowla jest ściśle powiązana z ogrodem.
Autor: Agnieszka Waszak

Budowa altanyAutor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Sercem altany jest solidny klinkierowy piec z kuchnią i ukrytym za żeliwnymi drzwiczkami grillem.
Autor: Agnieszka Waszak
Podłogę altany tworzy elegancka posadzka z kostki granitowej i klinkieru. Płynnie łączy się z innymi nawierzchniami w ogrodzie.
Autor: Agnieszka Waszak

Budowa pieca


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki


Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi