Błędne przekonania


Nie daj się nabrać, że...
O ludziach

Architekt ma wyobraźnię przestrzenną.Niestety nie zawsze. Często bywa, że nie jest praktykiem i planuje być może artystycznie, ale nie funkcjonalnie. A w domu się mieszka, dom to nie Zachęta.

Ekipa budowlana zajmie na działce niewiele miejsca.Oj, zajmie! Materiałami, sprzętem i odpadami zaanektuje całą działkę, łamiąc posadzone kwiaty i drzewa. Trzeba wydzielić jej terytorium.

Ekipa na złość – jeśli współpraca się nie ułoży – zamuruje w ścianie zgniłe jaja albo rybę. To bajki, straszenie inwestorów czarownicą. Ekipa może jednak zrobić coś znacznie gorszego – zostawić źle zbudowany dom. Dlatego, inwestorze, czujność i kontrola!

Wykonawca proponuje lepsze rozwiązania z myślą o inwestorze. Taki z majstra altruista? Jeśli coś proponuje, to dlatego że tak będzie lepiej dla niego – łatwiej mu wykonać tę pracę albo więcej zarobi. Przecież to jego zawód...

Znajomy kierownik budowy jest lepszy od nieznanego. Wszelkie takie znajomości – uczy doświadczenie inwestorów – nie sprawdzają się. Przyjaciel lekceważy budowę, jego umiejętności są niewielkie, a przyjaźń kończy się wraz z budową. Podobnie z członkami rodziny jako wykonawcami – czasem to katastrofa, często zerwane więzi.

Doskonały murarz ułoży więźbę dachową. Uleganie urokowi dobrze pracującego fachowca kończy się, gdy bierze się do roboty, na której się nie zna. Bez wyjątku.

Wykonawca rozumie projekt. Jeśli dokładnie nie omówicie każdego elementu domu, jeżeli nie upewnicie się, że szef rozumie – będą rosły „lewe” ściany. Kto za to zapłaci?

O Tobie: myślisz, że duży dom to duża powierzchnia. Nic podobnego. Duży dom to taki, w którym jest wystarczająco dużo powierzchni gospodarczej, żeby każda rzecz – od żelazka po samochód – miała swoje dyskretne miejsce.

O Tobie: myślisz, że wąska działka może być duża. Nigdy duża nie będzie, choćby miała kilometr. Wielkość działki jest określona przez jej szerokość.

O rozwiązaniach

Wyłaz dachowy nie jest potrzebny.

Nie, jeśli macie drabinę sięgającą do komina albo kominiarz przylatuje na lotni.

W pomieszczeniu z kotłem na gaz można ustawić miskę z karmą dla psa albo kota. Kocioł pobiera powietrze do spalania, na skutek czego robi się chłodniej. Zostawianie otwartych drzwi jest więc niewygodą. Problemu nie ma, gdy mamy kocioł z zamknięta komorą spalania. Jeżeli kocioł jest na gaz płynny, w ścianie zewnętrznej nad podłogą musi być otwór – wtedy wieje mrozem.

Nadproże to tylko element konstrukcyjny. Tak, ale od wysokości jego usytuowania zależy wymiar okien i drzwi. Błąd wykonawców i już problem – stolarkę trzeba zamawiać jako nietypową. Z oknami nie będzie problemu, gorzej z drzwiami.

Dwa samochody zmieszczą się w garażu dwustanowiskowym. W projektach typowych często przez dwa samochody rozumie się... dwa maluchy. Warto sprawdzić, czy wjedziecie, czy da się otworzyć drzwi i swobodnie wysiąść. Pomyślcie o torbach z zakupami.

Humus może zostać pod domem. Może, ale wtedy podłoga będzie osiadać (podobnie jeśli nie zagęścicie piasku w obrębie fundamentu), a nawet coś może pod nią gnić. Zgroza...

Kominek nie potrzebuje powietrza. Potrzebuje i będzie czerpał je z wnętrza domu, zakłócając wentylację. Lepiej doprowadzić je rurą z zewnątrz bezpośrednio do kominka.

Instalacje można przeprowadzić przez strop później. Tak, ale ile będzie kucia. Lepiej zostawić otwory w miejscach, w których pobiegną rury albo kable.

Podnoszenie ścianki kolankowej nie zmienia wyglądu domu. No to spróbujcie wydłużyć sobie o połowę czoło i spójrzcie w lustro. Z domem jest podobnie...

Dwie umywalki w łazience są potrzebne. Sprawa gustu, ale w praktyce to udogodnienie – odreagowanie kolejek do łazienki w bloku – nie sprawdza się. Razem będziecie korzystać z tego pomieszczenia tak rzadko, że nie warto. W domu są zwykle dwie łazienki albo łazienka i WC.

Wykańczanie poddasza, gdy już zamieszkacie na parterze, będzie czyste. Niestety nie. Z domu zrobi się – chcecie czy nie – plac budowy, a bałagan rozpełznie wszędzie. Współczujemy.

Wanna z hydromasażem jest trendy. Może i jest, ale z doświadczenia właścicieli
domów wynika, że masują się sporadycznie, za to walczą za pomocą chemii, by utrzymać wannę w czystości (przykry zapach).

Wystające progi w drzwiach są konieczne. Nie są. Za to próg powinien być w drzwiach zewnętrznych – chroni przed wnikaniem zimna.

Pralka w domu może stać w łazience. Może, ale nie wypada. Powinno być pomieszczenie gospodarcze, od razu pralnia, suszarnia i prasowalnia.

Drzwi balkonowe na taras mają jedną klamkę. Klamka tylko od wewnątrz to duża niewygoda. Jak zamknąć drzwi balkonowe od strony tarasu?

Balustradę można zrobić na końcu. Tak, ale jeśli nie będzie kotew w ścianie i płycie balkonowej – będziecie mieli spory problem.

2,65 m to wystarczająca wysokość salonu. Im większe pomieszczenie, tym w zasadzie powinno być wyższe, w przeciwnym razie efekt wizualny i odczucia będą bardzo przykre. Polecane jest co najmniej 3 m, chyba że ktoś lubi nisko.

Pod ażurowymi schodami można coś ustawić. Chyba tylko kosz na śmieci – bo ze stopni wciąż coś będzie się sypać z butów i kapci.

O materiałach

Materiały to to, z czego będą ściany i dach.
Nieprawda. Może się okazać, że oprócz pustaków i dachówek potrzeba jeszcze 2 t stali i 20 m3 drewna na więźbę. A to kosztuje zaskakująco dużo.

Klamka może być poza zasięgiem ręki. Z tego robi się męka – na przykład z użytkowania łazienki (gorący prysznic), w której nie można uchylić okienka, bo nie sposób go otworzyć bez użycia stołka albo drabiny. Drobiazg, ale jakże męczący!

Na zewnątrz domu wystarczy jedno gniazdo elektryczne. Potrzeba co najmniej trzech, by podłączyć kosiarkę, oświetlenie, radio na tarasie – życie mnoży kable elektryczne...

Klinkier i dachówki można kupować w kilku partiach. Łatwo o rozczarowanie i złość. Dlaczego? Choćby materiały były od najlepszego producenta, często różnią się odcieniami. O ogrzewaniu podłogowym można zdecydować w ostatniej chwili. Tak, ale podłoga będzie nawet o 10 cm wyższa, a drzwi o tyle krótsze. Gdzieś trzeba ułożyć ten styropian i przewody.

Urządzenia domowe pracują bezgłośnie. Nieprawda, kocioł, hydrofor, rekuperator hałasują. Jeśli jest możliwość, trzeba je umieścić jak najdalej od części mieszkalnej, a na pewno daleko od sypialni.

Jasna terakota i kremowe fugi są praktyczne. Jest wręcz odwrotnie. Na jasnym widać każdy brud, a kremowe fugi trzeba ciągle czyścić niczym korytarz w koszarach rekrutów. Niepraktyczne są też jasne panele podłogowe.

Przez ścianę działową z betonu komórkowego o grubości 12 cm nic nie słychać. Słychać...

Obróbka pustaków ceramicznych jest łatwa. To spróbujcie. Cięcie w pionie jest trudne, w poziomie bardzo trudne. Należy unikać takich sytuacji.

Rekuperator jest mały. Duży nie jest, ale potrzebuje miejsca. Oby to nie była wasza garderoba na piętrze. Wyjściem z sytuacji może być podwieszenie urządzenia pod sufitem.

Dachówka kasztanowa ma kolor kasztanowy. Uważajcie na kolory. Kasztan może się okazać wściekle bordowy, a ciemna oliwka jaskrawozielona. Koniecznie sprawdzić przy naturalnym oświetleniu.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi