Brak wywiewek


W domu, który kupiłem, nie ma odpowietrzania (lub, jak mówią niektórzy, napowietrzania) pionów kanalizacyjnych, mimo że w projekcie jest wyraźnie napisane, że „piony kanalizacyjne muszą być wyposażone w rury wywiewne wyprowadzone nad dach oraz czyszczaki zamontowane możliwie najniżej na każdym pionie”. Co mam teraz z tym zrobić?

Brak wentylacji pionów kanalizacyjnych to poważny błąd. Jego konsekwencją będzie powstawanie podciśnienia w przewodach kanalizacyjnych (na przykład podczas spuszczania wody w misce ustępowej) i wysysanie wody z syfonów przyborów sanitarnych znajdujących się powyżej. Przez opróżnione syfony do pomieszczeń będą się przedostawały nieprzyjemne zapachy z instalacji. Zamiast rur wywiewnych wyprowadzonych ponad dach można zamontować na pionach tak zwane zawory napowietrzające, które otwierają się w momencie powstania podciśnienia w odcinku przewodu kanalizacyjnego, wyrównują ciśnienie i w ten sposób nie dopuszczają do wyssania wody z syfonów. Nie powinno się jednak zakończyć w ten sposób wszystkich pionów w domu. Przynajmniej jeden, najbardziej oddalony od przykanalika (odcinka łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną z siecią kanalizacyjną), musi być wyprowadzony ponad dach i zakończony wywiewką.

Co najmniej jeden pion kanalizacyjny musi być zakończony wywiewką ponad dachem. Pozostałe mogą być ewentualnie wyposażone w zawory napowietrzające.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi