Jak dobrać rośliny w ogrodzie?

<

Barwy wpływają na naszą psychikę – to znany fakt. Odpowiednio dobierając rośliny w ogrodzie, możemy kreować jego nastrój, zwracać uwagę odwiedzających na wybrane elementy, a odwracać ją od innych. Kolor kwiatów czy liści pozwala też korygować przestrzeń ogrodu, na przykład ożywić i rozświetlić cieniste oraz smutne zakątki. 

WSZYSTKO DOZWOLONE
W przyrodzie wszelkie zestawienia kolorystyczne są dopuszczalne, nie ma złych czy dobrych połączeń. Na przykład czerwony, pomarańczowy i intensywnie różowy we wnętrzach rzadko stosowane, tworzą w ogrodzie bardzo ekspresyjną kompozycję pełną radości, sugerującą pewną nonszalancję. Fiolet połączony z ciemnym różem to zestawienie dostojne i spokojne, z odcieniami żółci (najlepiej rozbielonej i zielonkawej) tworzy kompozycję bardzo atrakcyjną, ale wyciszoną. Ożywi ją dodatek purpury. Połączenie ciemno- i jasnoniebieskiego z białym daje wrażenie elegancji i spokoju, jednak może też być odbierane jako smutne. Rozweseli je odrobina pomarańczu lub żółci. Najbardziej uniwersalna jest biel, podkreśla inne barwy i wprowadza do kompozycji harmonię.W tym ogrodzie z żelazną konsekwencją zastosowano tylko trzy kontrastujące barwy: biel, zieleń i fiolet. Podkreślają one minimalistyczny charakter wnętrza ogrodowego, który można zawrzeć w słowach: elegancja, nowoczesność, ład i spokój.
Autor: Zbigniew Stachurski
Jednorodną kompozycję można urozmaicić, zestawiając rośliny w różnych odcieniach zieleni. Intensywność podstawowej barwy można podkreślić kontrapunktem – pojedynczą rośliną o kontrastującej z tłem barwie kwiatów.
Autor: Zbigniew Stachurski
W zielonym ogrodzie panuje wyjątkowy spokój. Żadnych emocji. To doskonałe miejsce do wypoczynku po intensywnej pracy (zwłaszcza przy komputerze), ale na dłuższą metę może tu być nudno.
Autor: Zbigniew Stachurski

MONOCHROMATYCZNIE CZY Z KONTRASTEM

Tworząc kompozycje ogrodowe, można wybierać nie tylko rośliny kwitnące w jednej tonacji, ale też o odpowiednio zabarwionych liściach (na przykład na bordowo) albo takie, które nie kwitną i różnią się wyłącznie odcieniem i nasyceniem zieleni. Jednak żeby efekt spełnił pokładane w nim nadzieje, trzeba uważać, bo nadmiar jednakowych bodźców może być monotonny i atrakcyjności kompozycji monochromatycznej może zagrozić nuda. Aby do tego nie dopuścić, warto zastosować element kontrastujący. Może to być roślina o odpowiednio dobranej barwie albo mała architektura: brama, ławka, drobne elementy – ceramiczne kule, pojemniki albo rzeźby. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i odwagi w kreowaniu kompozycji.


Rabata z roślinami kwitnącymi na fioletowo wycisza. Włączenie do niej elementu rozjaśniającego, jakim są kwiaty w odcieniu rozbielonego różu, powoduje, że jej klimat staje się pogodniejszy i łagodniejszy.
Autor: Piotr Gorączko
Rzadko można spotkać tak konsekwentnie dobrane rośliny jak w tym ogrodzie purpurowym. To bardzo oryginalna kompozycja, ale osobom, które preferują wesołe zestawienia, może się wydawać nieco posępna.
Autor: Zbigniew Stachurski

NASTRÓJ SIĘ BARWĄ
Barwy różnie wpływają na nasze samopoczucie. Liczne obserwacje i badania pozwoliły podzielić je na dwie grupy i opisać ich wpływ na człowieka.
Barwy ciepłe: żółcie, pomarańcze, czerwienie oraz ich rozmaite odmiany pobudzają organizm i poprawiają nastrój. Powodują, że wnętrze, w którym zostały użyte, wydaje się cieplejsze.
Barwy zimne: odmiany niebieskości, zieleni i fioletów. Można tu też zaliczyć biele i szarości. Uspokajają i łagodzą emocje. Powiększają optycznie przestrzeń i chłodzą.
O tym, jak odbieramy barwy, decyduje stopień ich nasycenia, czyli – intensywność. Na przykład czerwony, gdy jest rozbielony, pobudza słabiej niż intensywny. Jeśli skłania się w kierunku fioletu, staje się chłodniejszy i spokojniejszy, a jeżeli w kierunku żółtego – cieplejszy. Reakcja na barwy jest w pewnym stopniu sprawą indywidualną, dlatego przy wyborze kompozycji trzeba się kierować osobistymi doświadczeniami. To, co jednej osobie daje poczucie odprężenia, dla drugiej może być przytłaczające, co jednych uspokaja – innych wprowadza w melancholię.
Spokojną i relaksującą biało-zieloną kompozycję ociepla kępa kwitnących na żółtozielono roślin – łagodzi to jej poprawny i chłodny charakter.
Autor: Zbigniew Stachurski
Czerwono, żółto i pomarańczowo. Jakby stale świeciło tu słońce. Tak dobrane rośliny nawet w deszczowy dzień rozpraszają smutek i pobudzają do działania.
Autor: Zbigniew Stachurski
Uzupełnienie niebiesko-fioletowej rabaty roślinami kwitnącymi na biało wprowadza nastrój optymistyczny, a nadal ma ona klimat miłego chłodu.
Autor: Zbigniew Stachurski

W TONACJI OGNIA I WODY

Wybierając rośliny o odpowiedniej barwie kwiatów czy liści, możemy wydzielać wnętrza ogrodowe o specyficznym nastroju.

Energetyzują
Zestawienie roślin o kwiatach w tonacji ciepłej (żółtych, pomarańczowych i czerwonych) tworzy radosną, pobudzającą scenerię, w której nawet w pochmurne dni poczujemy się optymistycznie. Silniejszy efekt pobudzenia i energii osiągniemy, jeżeli w takiej kompozycji będą przeważały rośliny kwitnące na czerwono i pomarańczowo. Przewaga żółtych da poczucie ciepła i rozświetlenia. Ciepłe barwy zastosowane w kompozycji – tworzą wrażenie przybliżenia i wyeksponowania. Pamiętajmy jednak, że nasycone ciepłe, ale ciemne barwy optycznie zmniejszą wnętrze, w którym występują.

Uspokajają
Połączenie błękitów i fioletów pozwala uzyskać efekt wyciszenia. Tu zmęczeni i zdenerwowani poczują spokój. Nawet w upał, patrząc na taką kompozycję, odnosimy wrażenie kontaktu z czymś chłodnym. Barwy zimne optycznie oddalają i powodują, że przestrzeń, którą wypełniają, wydaje się większa.

Łagodzą
W ogrodzie z biało kwitnącymi roślinami panuje nastrój romantyczny. To świątynia łagodności i dumania, do której nie ma dostępu zgiełk dnia codziennego. Biel porządkuje przestrzeń, a w kompozycji z innymi barwami podkreśla je.Pogodna i ciepła rabata skomponowana z roślin o żółtych i złocistopomarańczowych kwiatach sprawia wrażenie słonecznej niezależnie od pogody. Nastrój, jaki tworzy, został nieco stonowany fioletem i różem kapusty ozdobnej.
Autor: Zbigniew Stachurski
Uzupełnienie purpurowej kompozycji rozjaśniającym elementem, jakim są białe kwiaty na czerwonolistnym krzewie, sprawia, że ogrodowe wnętrze wydaje się większe i pogodniejsze.
Autor: Zbigniew Stachurski
Intensywnie czerwony element (mostek, brama) wśród zielonych roślin to rozwiązanie stosowane w ogrodach chińskich i japońskich, gdzie czerwień ma znaczenie symboliczne. W naszej kulturze jest to zabieg czysto estetyczny. Czerwony mostek przyciąga uwagę, ożywia kompozycję i wzmacnia intensywną barwę zieleni.
Autor: Zbigniew Stachurski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi