Jak naprawić błędy w c.o.?


W tym roku postanowiliśmy założyć centralne ogrzewanie. Mieszkamy na wsi, w domu z bali zbudowanym w 1925 roku. O zrobienie instalacji poprosiliśmy sąsiada, który od lat trudni się instalowaniem c.o. Nasza instalacja wygląda tak: kocioł jest wszystkopalny. Instalacja od kotła z gorącą wodą przechodzi górą pod sufitem, a wraca dołem, przy podłodze. Rury są miedziane, łączniki mosiężne, grzejniki – żeberka – aluminiowe. Całkowita powierzchnia około 100 m2 jest ogrzewana przez siedem grzejników. Ostatnio przeczytaliśmy artykuł w jednym z numerów „Muratora” i to wywołało nasz niepokój. Nie wszystko się zgadza z tym, co jest tam napisane. I stąd nasze wątpliwości:

1. Czy sposób, w jaki są poprowadzone rury c.o. (góra-dół), jest właściwy?
2. Czy można łączyć miedziane rury z aluminiowymi grzejnikami? Jeżeli nie, to jakie są tego konsekwencje? Co oznacza określenie „korozja elektrochemiczna”?
3. Dlaczego grzejniki są bardzo często gorące tylko w górnej części, a dolna jest lekko ciepła lub zimna mimo założonych odpowietrzników?
4. Jak ewentualnie powinniśmy naprawić błędy w instalacji?
Prowadzenie rur w opisany sposób (tak zwany rozdział górny) jest w instalacjach grawitacyjnych z kotłem na paliwa stałe jak najbardziej prawidłowe, a w niektórych przypadkach wręcz zalecane. Nie jest wtedy potrzebna instalacja odpowietrzająca, a średnice rur mogą być mniejsze niż wtedy, gdy są one prowadzone dołem (tak zwany rozdział dolny).
Grzejników aluminiowych rzeczywiście nie zaleca się montować w instalacjach z rur miedzianych. Powodem tego jest korozja elektrochemiczna. Powstaje ona na skutek niejednorodności chemicznej lub fizycznej metalu, a więc na przykład na styku różnych metali (w tym przypadku miedzi i aluminium), i powoduje niszczenie elementu z metalu o niższym potencjale elektrochemicznym, czyli aluminiowego grzejnika. Jednak produkowane obecnie grzejniki, nazywane aluminiowymi, tak naprawdę są robione ze stopu aluminium, krzemu i miedzi i dodatkowo zabezpieczane przed korozją w procesie anaforezy. Oprócz tego są wyposażone w plastikowe podkładki zabezpieczające przed kontaktem grzejnika z metalowymi rurami, co pozwala uniknąć korozji elektrochemicznej. Dlatego renomowani producenci segmentowych grzejników aluminiowych dopuszczają stosowanie ich we wszystkich instalacjach, także tych z rur miedzianych, i udzielają na nie dziesięcioletniej gwarancji.
Grzejniki muszą być cieplejsze w górnej części, jeśli gorąca woda dopływa do nich górną rurą. W grzejniku woda schładza się i następnie odpływa dolną rurą. Różnica temperatury między górną i dolną częścią grzejnika świadczy o tym, że oddaje on ciepło do pomieszczenia. W dodatku, jeśli kocioł nie pracuje z pełną mocą albo przy grzejniku znajduje się zawór regulacyjny z termostatem, grzejnik bardzo często jest chłodny, mimo że instalacja pracuje. Działanie układu regulacji polega właśnie na tym, by nie dostarczać energii do pomieszczeń, gdy i tak jest w nich ciepło. Dopiero jeśli temperatura w pomieszczeniu spada, termostat otwiera dopływ wody do grzejnika i jego powierzchnia robi się gorąca. Problem pojawia się, gdy kocioł pracuje pełną mocą, zawór przy grzejniku jest otwarty, a mimo to w pomieszczeniu jest chłodno. Jeśli wtedy stwierdzimy, że część powierzchni grzejnika jest zimna, może to świadczyć o jego zapowietrzeniu. Odpowietrznik zamontowany w grzejniku nie działa automatycznie, więc trzeba uruchomić go ręcznie. W tym celu należy ostrożnie odkręcić śrubę odpowietrznika, zaczekać chwilę, aż zacznie spod niej wyciekać woda, i z powrotem ją dokręcić.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi