Jak powinno się otwierać drzwi wejściowe


Jak powinno się otwierać drzwi wejściowe – na zewnątrz czy do środka? Czy tę kwestię regulują jakieś przepisy prawne?Nie ma tu żadnych uregulowań prawnych ani jednoznacznej odpowiedzi na pierwsze pytanie.
Poszukując optymalnego rozwiązania, warto jednak rozważyć parę czynników, takich jak funkcjonalność, wygoda użytkowników czy bezpieczeństwo. Decyzja o kierunku otwierania drzwi wejściowych wiąże się bezpośrednio z tym, co jest za i przed nimi. Czy w domu jest wiatrołap, czy też będziemy wchodzić od razu do holu. Wiatrołap to dość korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy mamy na niego odpowiednio dużo miejsca. Pełni on funkcję śluzy wejściowej – chroni przed napływem zimnego powietrza, zasłania wnętrze przed ciekawskimi spojrzeniami niepowołanych osób, może też stać się strefą opóźnionego startu instalacji alarmowej (rozwiązanie to jest często stosowane w systemach ochrony). Można sformułować ogólną zasadę, że w domu z wiatrołapem lepiej jest otwierać drzwi na zewnątrz (szczególnie wtedy, gdy nie jest on zbyt duży), jeśli natomiast wchodzimy bezpośrednio do holu – do środka. Rozwiązanie to dobrze sprawdza się też, kiedy nie mamy zbyt dużo miejsca przed budynkiem. Miejsce przed domem
Decydując się na drzwi otwierane na zewnątrz, warto zadbać o to, aby podest wejściowy był odpowiednio duży, osłonięty przed wiatrem i opadami
Autor: Andrzej Szandomirski
Otwieranie drzwi do środka domu jest wygodne tylko wtedy, gdy mamy przestronny wiatrołap
Autor: Andrzej Szandomirski

Drzwi otwierane na zewnątrz obligują nas do wykonania szerszego podestu zewnętrznego, aby nie spychało się nimi osoby stojącej przed domem. Niezbędne jest również w tym wypadku większe zadaszenie mieszczące wszystkich oczekujących na wejście do domu. Dobrze, jeśli wejście otoczone jest wtedy dodatkowo ścianami bocznymi, które tworząc załomy, osłaniają przed wiatrem i zacinającym deszczem. Otwierając drzwi do środka, potrzebujemy z kolei więcej miejsca wewnątrz.
Bezpieczeństwo
Ze względu na ewentualne próby włamania zdecydowanie lepsze są drzwi otwierane do środka. Zawiasy znajdują się wtedy wewnątrz budynku, utrudniając wyważenie drzwi. Jeśli decydujemy się na otwieranie drzwi na zewnątrz, powinniśmy poszukać u producentów takich, które są do tego odpowiednio przystosowane. Można kupić drzwi z okuciami zamaskowanymi w płycinie lub z dodatkowymi listwami kryjącymi, wyposażone w bolce przeciwwyważeniowe (ich minusem jest niestety wyższa cena). Warto też zauważyć, że drzwi otwierane na zewnątrz ułatwiają ewakuację z budynku, na przykład w czasie pożaru (dobrze jest przy okazji pamiętać o niezagracaniu przestrzeni przy wejściu, nie tylko ze względów estetycznych).

Wiatr
Kiedy nie ma innych ograniczeń, można się też zastanowić nad usytuowaniem wejścia budynku w stosunku do dominującego kierunku wiatru. Wiatr może wyrywać z ręki drzwi otwierane na zewnątrz – stąd konieczność stosowania ograniczników, ale też – gdy są zamknięte – dociska je do deski progowej, utrudniając dostęp wody i śniegu. Drzwi otwierane do środka pomimo dobrych okuć odciągane są czasem od futryny przez silne podmuchy powietrza.
Wygoda
Niektórzy domownicy wolą drzwi otwierane na zewnątrz, kierując się obserwacją, iż łatwiej jest zamknąć drzwi za gościem, nie czekając, aż wejdzie głębiej – szczególnie jeśli musimy się przeciskać przez wąski wiatrołap. Z drugiej strony, otwierając takie drzwi, musimy wyjść lub mocno wychylić się na zewnątrz. Szczegółem, który wymaga dodatkowego przemyślenia w przypadku drzwi otwierających się na zewnątrz, jest wycieraczka. Najlepiej, jeśli jest ona wbudowana w płytki i podbudowę (dobrze jest wyposażyć ją w odwodnienie i podgrzewanie, ponieważ lód i śnieg nie zalegają wtedy na niej, tylko się topią). W przeciwnym razie musimy przesunąć ją poza oś wejścia.

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi