Jak wyczyścić omszałą kostkę betonową?


Opaskę wokół domu i taras wyłożyłem kostką betonową. Od strony południowej nic się nie dzieje, ale na usytuowanym od północy tarasie kostka się zazieleniła, a w szczelinach pojawił się mech. Taki omszały kącik wypoczynkowy nawet nam się podoba, ale obawiam się, że mech obniży trwałość nawierzchni. Poza tym po deszczu staje się ona śliska, więc postanowiłem usunąć mech. Jak mogę to zrobić? Czy jeśli użyję środka chemicznego, to nie uszkodzę przyległego trawnika?

Miejsca zacienione, usytuowane od strony północnej, bardzo łatwo obrastają mchem. Nie uszkadza on nawierzchni z kostki betonowej, ale po deszczu staje się śliski, więc lepiej usunąć go z tarasu lub podjazdu.
Autor: Andrzej Szandomirski

Mech nie ma wpływu na właściwości kostki betonowej. Jeśli podoba się użytkownikom, można go nie usuwać. Prawdą jednak jest, że po deszczu nawierzchnia omszałej kostki staje się bardzo śliska, więc na tarasie albo na podjeździe lepiej wyczyścić okładzinę. Zanieczyszczenia można usunąć mechanicznie, ale jest to bardzo pracochłonne, a jeśli oczyszczonej powierzchni nie pokryje się środkiem impregnującym – problem wkrótce powróci. Najlepiej zniszczyć mech specjalnym preparatem chemicznym. Większość z nich jest dostępna w formie koncentratów, które rozcieńcza się z wodą. Takie roztwory pozwalają oczyścić duże powierzchnie. Jeśli nawierzchnia jest niewielka, można skorzystać z gotowych produktów o niewielkiej objętości. Niektóre środki natryskuje się na mech, pozostawia na kilka dni i spłukuje. Inne trzeba dodatkowo wetrzeć szczotką. Aby preparat dobrze wniknął w mech, powierzchnię należy przez parę dni chronić przed deszczem – dokładny czas jest wskazany w instrukcji. Nie wolno też w tym czasie stosować innych detergentów. Następnie suche, sczerniałe resztki mchu usuwa się szczotką lub zmywa wodą – ważne, aby nie zrobić tego zbyt wcześnie, a zarazem nie przekraczać dopuszczalnego czasu działania środka, bo może on odbarwić kostkę. Jeśli warstwa mchu jest gruba, cały zabieg powtarza się jeszcze raz. Aby zapobiec ponownemu obrośnięciu
mchem, oczyszczoną powierzchnię warto zabezpieczyć impregnatem do betonu – ma to znaczenie zwłaszcza w miejscach zacienionych. Wszystkie preparaty są drażniące i nie można ich natryskiwać bezpośrednio na znajdującą się w pobliżu roślinność. Po naniesieniu na wyznaczone powierzchnie trze-ba je chronić przed wypłukaniem, aby nie spłynęły na trawnik. Po kilku dniach, kiedy środek powinno się zmyć, jego stężenie jest już na tyle niewielkie, że nie wypali roślin.
Przykładowe produkty – koncentraty:
HG środek do usuwania zielonego nalotu (HG) – 32,50 zł/l (1 l po rozcieńczeniu wystarcza na około 200 m² powierzchni);
Starwax środek niszczący mech (STARWAX) – 69 zł/l (1 l po rozcieńczeniu wystarcza na około 200 m² powierzchni);
środek do czyszczenia płyt chodnikowych i kostki brukowej (MUREXIN) – 48,80 zł/l (1 l po rozcieńczeniu wystarcza na około 150 m² powierzchni);
Reinit-A (SCHOMBURG) – 16,17 zł/kg (1 kg po rozpuszczeniu wystarcza na około 50 m² powierzchni);
gotowy roztwór: Tytan środek do usuwania mchu i porostów (SELENA) – 10,96 zł/l (1 l wystarcza na około 4 m² powierzchni). (km-r)

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi