Jak wykończyć ścianę zewnątrz


Dom może być przytulny również od zewnątrz. Przyjemnie jest przy nim usiąść, oprzeć się o ścianę bez obawy, że się ją zniszczy albo zarysuje. Pozwolić się piąć po elewacji roślinom, nie odpędzać psów i kotów, które układają się w cieniu domu. Ściany nie muszą tylko obojętnie zamykać wnętrza. Mogą też zapraszać i zachęcać do przebywania w ogrodzie.

Zapraszająca. Okno, przez które można zajrzeć z ogrodu do wnętrza, sprawia, że przebywając obok domu, z przyjemnością kierujemy wzrok na jego ściany. Niski i głęboki parapet zewnętrzny zachęca do tego, aby na nim usiąść lub postawić kwiaty.

Wytworna. Urozmaiceniem tynkowanej elewacji może być boniowanie. Wypukłe poziome pasy (mogą być wyrobione w wykończeniowej warstwie tynku) to detal, który ożywia ścianę, sprawia, że wydaje się grubsza, bardziej plastyczna i przyjazna, ponieważ nie odbija światła równomiernie, lecz tworzy delikatny światłocień.

Szczera. Drewniana ściana domu z bali budzi zaufanie ze względu na swoją grubość i solidność. Jej powierzchnia nigdy nie jest zupełnie gładka. W słońcu kolor drewna ożywa i nabiera ciepłych odcieni. Struktura ściany – kształt drewnianych elementów, zręby, spękania i plecione uszczelnienia – jest jej naturalną dekoracją.

Pomocna. Amatorom widoku ogrodu ściana domu powinna dawać oparcie. Szczególnie ważny jest materiał elewacji – jego trwałość, powierzchnia, kolor. Tam, gdzie nasz kontakt ze ścianą jest bliski, gdzie można jej dotknąć, powinna

Przydatna. Okładzina z nieregularnych, łupanych i dopasowywanych do siebie małych kamiennych elementów o słonecznej barwie. Taka elewacja nie wygląda surowo, robi wrażenie ciepłej i przytulnej. Szczególnie kiedy przyjmuje dodatkowe funkcje – kamienna ściana tworzy wysoki cokół, chroni ościeżnice i podokienniki. Tutaj jej częścią jest także wmurowany kamienny zdrój, przy którym stoi konewka do podlewania kwiatów.

Łatwa w obejściu. Ściana, którą można potraktować bezceremonialnie – powiesić na niej ozdoby, klatkę dla ptaków, postawić przy niej kwiaty i sprzęty. Chropawa powierzchnia starego, grubego, pomalowanego tynku jest odpowiednim tłem dla wystawionych na zewnątrz mebli.

Osłonięta. Biesiadować lub odpoczywać obok domu najprzyjemniej jest w miejscu osłoniętym. Może je utworzyć nisza lub głęboka wnęka w ścianie. Na atmosferę takiego ogrodowego wnętrza wielki wpływ ma harmonijne zestawienie barw: elewacji, mebli i detali, takich jak okna czy obramienie drzwi.

Przytulna. Drewniana okładzina na fragmencie otynkowanej elewacji murowanego domu. Szerokie, grube, sfazowane na krawędziach deski przymocowano wkrętami do łat ukrytych w warstwie ocieplenia. Teraz ścianę chroni drewno – to samo, z którego zbudowana jest podłoga tarasu. Dzięki temu miejsce nabrało domowego charakteru.

Ciepła z natury. Ceglane ściany mają w sobie ciepło i solidność. Niełatwo je zabrudzić, są odporne na zniszczenia. Rustykalny charakter i trwałość idą tu w parze.

Szlachetna. Przesiadując na tarasie, patrzymy nie tylko na ogród, ale często również na ścianę domu. Tynk o ciepłej barwie i grubej fakturze pięknie wygląda z bliska. Jego powierzchnia przypomina piec, pasuje do domowych przedmiotów, naczyń, serwety na stole.

Praktyczna. Ściana wykończona drewnianą oblicówką bejcowaną na intensywny kolor. Dwie warstwy desek mocowanych pionowo na nakładkę nadają elewacji solidną i bezpieczną grubość. Można w nią bez obawy wbić gwóźdź, zawiesić na niej kosz z kwiatami. Oparcie prostej drewnianej ławki jest tu po prostu przymocowane do ściany. Z pewnością przyjemnie jest na niej przesiadywać, czując ciepło nagrzanych słońcem desek.

Ożywiona. Niezawodnym sposobem na to, aby nadać domowi przytulny wygląd, są pnącza na elewacji. Bujne zielone pokrycie otuli każdą bryłę. Wygląda równie wspaniale z daleka i bliska. Jest żywą ozdobą ściany.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi