Jak zakryć rury


Wykańczając lub remontując wnętrze, robimy wszystko, by ukryć, że pod parkietem jest wylewka, a pod tynkiem cegła. Mimo to kocioł gazowy, grzejniki, rury i rozdzielacze przypominają nam o tym, że wnętrze mieszkalne to tylko wewnętrzna powłoka skomplikowanej struktury, jaką jest budynek.

Budując dom, zwracajmy uwagę na projekt instalacji – czy piony instalacyjne nie utrudnią nam urządzenia kuchni lub łazienki, czy wodomierze będą w pomieszczeniu technicznym, czy rozdzielacze nie znajdą się w salonie. Przewody można chować za szafkami, w szafach wnękowych, schowkach, pawlaczach i garderobach. Często jednak widok rur psuje humor właścicielom, zwłaszcza starych, remontowanych domów. Niechcianej rurze zawdzięczamy ciepłą wodę w wannie, jeśli więc nie da się jej ukryć, trzeba ją oswoić.


Pomysł Le Corbusiera. Widoczną rurę wykorzystano do podwieszenia lampy. Słynny architekt zastosował to rozwiązanie w domu swojej matki.
Przesłona rury może być efektownym elementem wnętrza.

Wymagające ruryNie każdą rurę można bezkarnie zasłonić.
Piony kanalizacyjne trudno wkuć w ścianę, bo mają średnicę 11 cm. Jednocześnie najłatwiej je ukryć, bo zwykle są umieszczone w narożniku i dostęp do nich nie jest konieczny. Najczęściej osłania się je prostopadłościenną obudową. Dostęp do przewodów nie jest także konieczny w przypadku pionów c.o. Powinny one być zaizolowane – inaczej zimą tracimy ciepło, a różnice temperatury mogą spowodować pęknięcia płyt użytych do ich zabudowy. Zasłaniając piony wodne, musimy pamiętać o pozostawieniu dostępu do zaworów. Najtrudniejszym przeciwnikiem jest jednak rura gazowa – można ją zasłonić jedynie takim ekranem, który da się zdjąć, aby wykonać pomiar szczelności. Osłona powinna być nieuszczelniona, aby zapewnić rurze odpowiednią wentylację.
W zależności od rodzaju zasłanianej rury można stosować osłony stałe lub takie, które da się demontować, szczelne lub perforowane.

Przesłony we wnętrzu

Wygląd obudowy powinien wynikać z charakteru pomieszczenia i pasować do niego – jej funkcją jest przecież zasłonięcie nieefektownego elementu w celu polepszenia wyglądu pomieszczenia. Zwykle staramy się, aby przesłona się nie wyróżniała. Uzyskamy ten efekt, kiedy obudowa upodobni się do ścian – będzie z tego samego materiału i w tym samym kolorze co one.
Ekran ukrywający rury można też zrobić z innego materiału, który występuje we wnętrzu (najczęściej drewno lub fornir, choć może też być wiklina, a nawet matowe szkło, jeśli wnętrze jest nowoczesne). Przesłona w kolorze innym niż ściana, ale obecnym w pomieszczeniu (takim samym jak blat, podłoga czy meble), może być także integralną częścią wnętrza.

Nad-zwyczajne środki

Bez kantów.
Alternatywnym pomysłem dla typowego rozwiązania jest „zaoblenie” narożników – piony zostają odcięte od pomieszczenia, „gałązki” odchodzące w kierunku grzejników można schować w grubości ściany. Jeśli wykończymy w ten sposób wszystkie narożniki pokoju, uzyskamy oryginalny efekt pomieszczenia bez kantów. Przesłona stanie się integralną częścią ściany. Jest to rozwiązanie proste do wykonania, gdy ściany są wykańczane płytami gipsowo-kartonowymi.
Mebel do rewizji. Specjalnie zaprojektowany mebel-przesłona może uratować sytuację, kiedy instalacje pojawiają się na ścianie reprezentacyjnego pomieszczenia. Może pełnić funkcję szafy czy półek albo służyć oświetleniu wnętrza. Można go tak zaprojektować, aby umożliwić dostęp do zaworów i innych elementów wymagających rewizji.
Atrakcyjny detal. Potrzebę zakrycia rury można też traktować jako pretekst do stworzenia atrakcyjnego, wyróżniającego się detalu. Wykonana ze stali część zabudowy pionu wodnego może być ozdobą łazienki. Odporna na działanie wody, wyposażona w otwory wentylacyjne (w celu uniknięcia zawilgocenia) pozwala na dostęp do umieszczonych za nią wodomierzy. Materiałów na taką wyeksponowaną obudowę jest nieskończenie wiele. Może to być blacha falista polakierowana na jaskrawy kolor czy lakierowany MDF z wyciętymi, jak w żółtym serze, otworami różnej wielkości służącymi do rewizji lub wentylacji.

Rura pełną gębą
A może pogodzić się z obecnością rur we wnętrzu? Współczesne mieszkania i domy często wykańcza się w najmniejszym szczególe, wyglądają jak spod igły. Do takich wnętrz rury nie pasują. Czy jednak nie stajemy się niewolnikami wnętrz idealnych? Czy wyeksponowana zwykła rura nie może mieć walorów estetycznych? W domu zaprojektowanym przez Le Corbusiera rura w przedpokoju została wykorzystana do zawieszenia lampy oświetlającej podręczny stolik. Skromnie. Zwyczajnie. Czasem tak trzeba.

Jak ukryć rurę

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi