Jakie rośliny posadzić w towarzystwie sosen?


Jakie rośliny posadzić w towarzystwie sosen? To pytanie trapi wielu właścicieli leśnych działek. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Nie każdy bowiem las sosnowy, zwany fachowo borem, stwarza podobne warunki wzrostu dla innych roślin.

Sosny wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnego typu gleb. Zależnie od rodzaju podłoża i od poziomu wody gruntowej mogą tworzyć korzenie palowe sięgające na głębokość 5-6 m, z mocnymi korzeniami bocznymi, albo płaskie korzenie tuż pod powierzchnią gruntu. Dlatego obecność sosen na działce nie powinna być jedynym kryterium przy wyborze roślin do ogrodu. Trzeba też wziąć pod uwagę siedlisko, na którym rosną te drzewa. Często bory sosnowe tworzą świetliste lasy, w których można sadzić nawet rośliny lubiące pełne słońce.

Na piachu i na bagnie

Sosny preferują piaski gliniaste i gliny piaszczyste. Na takich glebach drzewostany sosnowe odznaczają się szczególnie dobrym wzrostem. Tam tworzą się bory sosnowe świeże i mieszane. Jednak drzewa te mogą też rosnąć na suchych piaskach, tworząc bór suchy, a także na terenach podmokłych, na których tworzą siedliska sosnowych borów bagiennych. Choć najlepsza jest dla nich gleba lekko kwaśna o pH 5,0-6,5, przystosowują się do innego podłoża.

Jaki jest twój las?

Bór suchy. Występuje na całym niżu, z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Porasta suche piaski o cienkiej warstwie próchnicy i niskim poziomie wody gruntowej (2 m i głębiej). Sosna rośnie tam sama lub z niewielką domieszką brzozy brodawkowatej, podszyt jest złożony głównie z jałowca pospolitego. Runo leśne tworzą porosty (między innymi chrobotki) i mchy.
Bór świeży. Występuje na niżu Polski na glebach bielicowych pokrytych próchnicą grubości 2-8 cm. Warstwa podsiąkowa wody gruntowej dochodzi do strefy korzeni. Sosna występuje tu z domieszką brzozy, osiki i świerka, podszyt zaś stanowi jałowiec, jarzębina, a także dąb. W składzie runa dominują borówka czarna i brusznica oraz bujne mchy. Rosną tu także wrzos, konwalia, nawłoć, kokoryczka wonna, sasanka, poziomka i trawy.
Bór mieszany. Występuje na bardziej urodzajnych glebach gliniasto-piaszczystych, piaskach zasobnych w składniki odżywcze i na zdegradowanych lessach. Na powierzchni gleby znajduje się dość gruba warstwa próchnicy. Woda gruntowa podsiąka w strefę korzeni drzew. Są to lasy widne, w których drzewostanie obok sosny rosną dąb, brzoza, osika oraz buk (na zachodzie kraju), świerk (na północnym wschodzie) lub jodła (na południu). Bujny podszyt tworzą krzewy: kruszyna, jarzębina, kalina, leszczyna, głóg, berberys, szczodrzeniec, trzmielina; natomiast runo między innymi: borówka czarna, konwalia, nawłoć, przetacznik leśny, orlik pospolity, paproć – orlica i liczne trawy. W rejonie pomorskim występuje wiciokrzew pomorski i groszek nadmorski.

 

W ogrodzie założonym na siedlisku boru sosnowego suchego bujnie będą rosły liczne trawy, między innymi kostrzewa sina.

W ogrodzie na siedlisku boru sosnowego świeżego i mieszanego można posadzić bluszcz pospolity i funkie.

CZY WIESZ, ŻE...

...SOSNA ZWYCZAJNA
w sprzyjających warunkach osiąga do 40 m wysokości. Ma niewielkie wymagania. Samotnie rosnące drzewa tworzą szerokie malownicze korony. W towarzystwie sosen można posadzić ich wolno rosnące odmiany, na przykład: Fastigiata lub Watereri oraz sosny czarne, źółte i wejmutki lub ich liczne odmiany.

...SOSNA jest wytrzymała na niskie i wysokie temperatury otoczenia. Znosi gorące lata południowej Rosji i najostrzejsze zimy Syberii. Nasza rodzima sosna jest przystosowana do klimatu umiarkowanie chłodnego; w zimie wytrzymuje ponad 30-stopniowy mróz, jest też odporna na późne przymrozki wiosenne i wczesne jesienne.

...SUBSTANCJE WYDZIELANE PRZEZ KORZENIE świerków, karagany syberyjskiej, bzu koralowego, a także konwalii majowej korzystnie wpływają na wzrost sosny. Także sosny oddziaływają na rozwój innych roślin – ponieważ ich igliwie tworzy kwaśną ściółkę, sprzyja wzrostowi roślin kwasolubnych (między innymi azalii, różaneczników i wrzosów).


Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi