Jeż w ogrodzie


W moim ogrodzie pojawił się jeż. Słyszałem, że jest pożyteczny, jednak obawiam się, czy nie będzie niszczył roślin. Jeżeli warto, chciałbym zachęcić go do pozostania w ogrodzie. Jak mu stworzyć dogodne warunki do życia?  

Jeż jest zwierzęciem pożytecznym, bo żywi się ślimakami i owadami (formami dojrzałymi, a także gąsienicami i larwami). Dobrze, gdy pojawia się w ogrodzie, bo czyści nasze rośliny ze szkodników. Jest aktywny po zmroku, a dzień przesypia w kryjówce: w żywopłocie, stercie gałęzi, pod podłogą budynku. W nocy wędruje po okolicy, szukając pożywienia. Pod koniec lata jeż zaczyna jeść więcej, aby zgromadzić zapasy tłuszczu. Buduje też z liści zimowe gniazdo, w którym od listopada do marca śpi zwinięty w kulę. Nie żeruje, tylko korzysta z zapasów tłuszczu nagromadzonych jesienią. Gdy temperatura otoczenia się obniża, następuje zwolnienie jego procesów życiowych (przemiany materii, działania układu krążenia i układu oddechowego) oraz znaczny spadek temperatury ciała. W tym okresie lepiej nie zakłócać jego spokoju, bo może się okazać, że obudzony będzie potrzebował opieki (schronienia i pożywienia) aż do wiosny.
Pod koniec marca lub na początku kwietnia znowu będzie można go zobaczyć. Jeżowi warto stworzyć odpowiednie warunki bytowania: w zacisznym miejscu pozostawić stertę gałęzi, wykładać nieco smakołyków (jeże bardzo chętnie jedzą pokarm przeznaczony dla psów lub kotów, a także surowe, drobno siekane mięso wymieszane na przykład z płatkami owsianymi) i dbać, żeby miał stały i łatwy dostęp do wody. Tak zachęcony będzie wracał po przekąskę i nabierze do nas zaufania – może z czasem pozwoli się obserwować. Jeż samica, jeśli poczuje się w naszym sąsiedztwie bezpiecznie, może założyć gniazdo i wychować młode.

Jeż systematycznie wabiony miseczką kociego jedzenia polubi ogród i może zadomowi się w nim na stałe.
Autor: Jacek Skórkowski

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi