Komin – nie, wentylacja – tak


Planowałem kupno kotła z zamkniętą komorą spalania, żeby go zainstalować w pomieszczeniu, w którym nie ma komina. Ponieważ nie ma komina, nie ma także przewodu do wentylacji. Podobno jednak w pomieszczeniu z takim kotłem musi być również wentylacja. Czy rzeczywiście? Przecież on ma swój własny przewód powietrzno-spalinowy.

W warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (rozporządzenie ministra infrastruktury z kwietnia 2002 r., Dz.U. nr 75, poz. 690) są precyzyjnie określone wymagania, jakie muszą spełniać pomieszczenia, w których można instalować urządzenia gazowe. Te z zamkniętą komorą spalania mogą być montowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji (co nie znaczy, że może w nich nie być żadnej wentylacji). Pomieszczenie nie może być też niższe niż 2,2 m (chyba że znajduje się w budynku wzniesionym przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia) ani mieć kubatury mniejszej niż 6,5 m³.

Zainstalowanie kotła z zamkniętą komorą spalania nie zwalnia z konieczności zrobienia w pomieszczeniu z kotłem kanału wentylacji wywiewnej.
Autor: Andrzej Szandomirski
.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi