Kuchenka - Gazowa czy elektryczna


Nie mogę się zdecydować, jaką kuchenkę – gazową czy elektryczną – zainstalować w domu. Znajomi mówią, że na elektrycznej będę się musiała nauczyć gotować, a ja z kolei boję się trzymać butlę z gazem w kuchni (gazu z sieci nie ma).

Kuchenki elektryczne są coraz popularniejsze, ale wiele osób nadal decyduje się na gotowanie na gazie. Często z obawy przed koniecznością przyzwyczajenia się do odmiennej regulacji kuchenek elektrycznych. Obsługa gazowych wydaje się po prostu łatwiejsza.
Ich wadą jest natomiast ryzyko, jakie wiąże się z obecnością w domu instalacji gazowej (w domach ogrzewanych gazem instalacja taka musi być tak czy inaczej). Wyciek gazu, czy to płynnego, czy ziemnego, jest niebezpieczny, dlatego trzeba zadbać o sprawną wentylację, dzięki której mógłby – w razie awarii – wydostać się z budynku na zewnątrz. W praktyce takie zabezpieczenie bywa niewystarczające, choćby z tego powodu, że kanały wentylacyjne bywają niedrożne, a użytkownicy nie zdają sobie z tego sprawy, dopóki nie odwiedzi ich kominiarz. Poza tym wydajność nawet sprawnej wentylacji grawitacyjnej często nie wystarcza do tego, by szybko usunąć gaz wypływający z instalacji. Aby w domu z instalacją gazową czuć się bezpieczniej, można zainstalować czujki gazu: samodzielne (tak zwane autonomiczne) – sygnalizujące wzrost stężenia gazu sygnałem dźwiękowym i świetlnym, albo współpracujące z istniejącym w domu systemem alarmowym. Jeśli alarm jest podłączony do monitoringu, czujka dodatkowo zasygnalizuje niebezpieczeństwo odpowiednim służbom. Możliwe jest też połączenie jej z instalacją elektryczną, tak by po wykryciu niebezpiecznego stężenia gazu automatycznie odłączało się zasilanie urządzeń mogących spowodować powstanie iskry (a w rezultacie wybuchu) albo samoczynnie uruchamiała się wentylacja wyciągowa szybko usuwająca gaz z budynku. Czujki są dostępne w kilku wersjach – mogą sygnalizować obecność różnych rodzajów gazu: ziemnego, propanu-butanu, a także dwutlenku węgla i gazów usypiających. W zależności od tego, czy gaz jest cięższy (propan-butan), czy lżejszy (gaz ziemny) od powietrza, czujkę trzeba zainstalować w pobliżu podłogi lub sufitu – zawsze możliwie blisko potencjalnego miejsca wycieku.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty