Na co wydać kredyt hipoteczny


Właściciele nieruchomości (działek, domów, mieszkań) dzięki hipotece mają możliwość skorzystania z najtańszych pożyczek na rynku.

Obecnie kredytem hipotecznym można sfinansować wiele różnych celów. Można je podzielić na dwie główne grupy: cele mieszkaniowe i konsumpcyjne.
Cele mieszkaniowe
Kredytem hipotecznym możemy sfinansować praktycznie każdy pomysł związany z uzyskaniem nowych czterech kątów lub polepszeniem dotychczasowych warunków mieszkaniowych:
-kupno działki (głównie budowlanej, ale w niektórych bankach także rolnej i rekreacyjnej);
-budowę domu prowadzoną tak zwanym systemem gospodarczym na działce kredytobiorcy;
-kupno domu w trakcie budowy i jej dokończenie;
-budowę domu prowadzoną przez generalnego wykonawcę, spółdzielnię mieszkaniową lub dewelopera;
-kupno mieszkania lub domu z rynku pierwotnego (nieruchomość nowo wybudowana) albo wtórnego (nieruchomość używana kupowana od poprzedniego właściciela);
-remont, wykończenie nieruchomości;
-rozbudowę lub przebudowę domu.
Cele konsumpcyjneKredyt hipoteczny może być korzystnym rozwiązaniem, gdy budowę domu mamy co prawda za sobą, ale zaczyna nam brakować pieniędzy na spłatę kilku różnych zaciągniętych zobowiązań albo po prostu potrzebujemy pieniędzy na wakacje. Kredyt konsolidacyjny. Konsolidacja zobowiązań polega na zamianie różnych form zadłużenia na jeden kredyt zabezpieczony hipoteką na wskazanej nieruchomości. Mogą to być zobowiązania wynikłe z karty kredytowej, pożyczki gotówkowej, debetu w rachunku oszczędnościowym, kredytu samochodowego i wreszcie spłacanego długoterminowego kredytu hipotecznego. Kredyt konsolidacyjny pozwala na:
-obniżenie kwoty miesięcznych zobowiązań dzięki niższemu oprocentowaniu i wydłużonemu okresowi spłaty kredytu konsolidacyjnego;
-usystematyzowanie zobowiązań: jeden kredyt konsolidacyjny oznacza jedną miesięczną ratę spłaty, a mając kilka kredytów w różnych bankach, musimy pamiętać o ich terminach płatności.
Obecnie na rynku bankowym dostępne są dwie opcje kredytu konsolidacyjnego:
-zabezpieczony hipoteką nieruchomości – z reguły jest on stosowany przy kredytach na duże kwoty, można go bowiem spłacać nawet przez 40 lat;
-niezabezpieczony hipoteką – jest stosowany, gdy konsolidujemy kredyty na niewielkie kwoty.
Konsolidacja zadłużeń ma swój koszt, który trzeba uwzględnić w kalkulacji zysków i strat. Składają się na niego: prowizja za wcześniejszą spłatę dotychczasowych kredytów (jeśli taki jest wymóg banków, które ich udzieliły), prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego, opłata za wykreślenie hipoteki kredytu hipotecznego i za wpisanie nowej oraz podatek od czynności cywilnoprawnych związany z ustanowieniem nowej hipoteki.
Pożyczka hipoteczna.  W ten sposób można uzyskać środki na sfinansowanie dowolnego celu, na przykład kształcenia dzieci, wyjazdu, leczenia, urządzenia mieszkania lub domu itp. Bank nie musi znać celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze z kredytu, nie trzeba go w żaden sposób dokumentować. Zabezpieczeniem pożyczki jest wpis hipoteki banku do księgi wieczystej nieruchomości. Pożyczka hipoteczna jest co prawda droższa od kredytów hipotecznych średnio o 2 punkty procentowe, ale i tak znacznie tańsza niż kredyt gotówkowy. Można ją spłacać przez wiele lat (nawet 30). Minusem jest wymagana przez wiele banków wycena nieruchomości będącej zabezpieczeniem (kilkaset złotych), konieczność ubezpieczenia pożyczki do czasu uzyskania wpisu hipoteki, czasem wykupienia polisy na życie i oczywiście koszty sądowe hipoteki.
Uwaga!
Obecnie jednym kredytem hipotecznym można sfinansować różne cele, na przykład część środków przeznaczyć na budowę domu, a część na konsolidację zobowiązań, lub podzielić kwotę kredytu na dokończenie budowy domu i na opłacenie studiów itp. Można także jednym kredytem sfinansować zakup dwóch nieruchomości.

Jaka jest różnica między kredytem mieszkaniowym i hipotecznym?Kiedy kilkanaście lat temu pojawiły się w Polsce kredyty, których zabezpieczeniem był wpis hipoteki banku do księgi wieczystej nieruchomości, można było nimi sfinansować jedynie cele mieszkaniowe – stąd nazwy kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny były używane wymiennie. Potem wprowadzono na rynek kredyty hipoteczne, które finansowały inne cele niż ieszkaniowe. Dlatego obecnie to pojęcie obejmuje kredyty przeznaczone na finansowanie celów zarówno mieszkaniowych, jak i konsump­cyjnych. Natomiast kredyt mieszkaniowy odnosi się tylko do celów mieszkaniowych. Czasami mówi się także o kredytach budowlano-hipotecznych, czyli takich, które są przeznaczone na budowę domu lub mieszkania.

Jak działa hipoteka?
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości. Ustanawia się ją między bankiem a kredytobiorcą poprzez wpisanie do księgi wieczystej nieruchomości. Dług o znanej wysokości (kwotę kredytu) zabezpiecza się hipoteką zwykłą, a dług nieoznaczony (kwotę odsetek) hipoteką kaucyjną. Przy kredycie hipotecznym czasami ustanawia się obie te hipoteki, a czasami tylko zwykłą (zależnie od banku i sądu). W razie zaprzestania spłaty kredytu bank zabezpieczony hipotecznie może wystawić nieruchomość na licytację, żeby odzyskać pieniądze.
Koszt ustanowienia hipoteki (zwykle ponosi go kredytobiorca) to:
-opłata sądowa 200 zł za wpisanie do księgi (razy dwa, jeśli mamy hipotekę zwykłą i kaucyjną),
-podatek od czynności cywilnoprawnych 0,1% kwoty zabezpieczenia dla hipoteki zwykłej i 19 zł dla kaucyjnej.
Za wykreślenie każdej z hipotek (po spłacie kredytu) trzeba zapłacić 100 zł.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi