Niepotrzebny rów na działce
- przede wszystkim należy sprawdzić, czy urządzenie to jest umieszczone w ewidencji prowadzonej przez marszałka województwa. Jest ona udostępniana do wglądu nieodpłatnie;
- jeśli urządzenie jest zamieszczone w ewidencji, trzeba złożyć wniosek o jego wykreślenie, załączając decyzję o warunkach zabudowy lub wskazując na ustalenia obowiązującego planu miejscowego. Uprawniony organ wykreśla urządzenie melioracji wodnych z ewidencji na podstawie protokołu wskazującego, że wyłączenie jest technicznie uzasadnione;
- potem można już zasypać rów w ramach prac ziemnych związanych z rozpoczęciem budowy. Jeśli rów nie jest ujęty w ewidencji, również można go zasypać w czasie budowy.
Trzeba jednak pamiętać, aby przy okazji niwelacji terenu nie zmienić stanu wody na gruncie, a zwłaszcza kierunku odpływu wody opadowej i odpływu ze źródeł – ze szkodą dla gruntów sąsiednich. Jeżeli spowodowane przez właściciela gruntu zmiany stanu wody szkodliwie wpływają na grunty sąsiednie, ich właściciele mogą wystąpić do gminy o nakazanie przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.
Podstawa prawna:- art. 29 i 70 ustawy z 18 lip-ca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2005 nr 239, poz. 2019 z późn. zm.)
- rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 30 grudnia 2004 r. w sprawie ewidencji wód, urządzeń melioracji wodnych oraz zmeliorowanych gruntów (Dz.U. z 2005 r. nr 7, poz. 55)