Motyli raj
Jeżeli chcemy stworzyć og-ród, w którym pojawią się te piękne owady, najpierw musimy zmienić sposób myśle-nia o nim – zrezygnować ze stosowania preparatów i nawozów chemicznych lub chociaż ograniczyć ich użycie do minimum. Następnie należy wydzielić słoneczny, zaciszny zakątek (najlepiej osłonięty żywopłotem od strony, z której najczęściej wieje wiatr), w którym pozostawimy kępy chwastów, ze szczególnym uwzględnieniem pokrzywy, i posadzimy rośliny wabiące motyle.
![]() | ![]() | ![]() |
Wiosną motyle są wabione przez kwitnące fiołki... Autor: Jacek Skórkowski | ![]() | ...a latem przez płomyki wiechowate zwane floksami. Autor: Agnieszka Waszak |
Osobniki dorosłe przylatują do roślin po nektar. Warto więc założyć dla nich wielogatunkową rabatę z roślin jednorocznych albo łąkę kwietną, posadzić rośliny miododajne (wyka, seradela, facelia). Dobrze jest też pozostawić fragment niekoszonego trawnika, bo motyle odpoczywają tam wieczorem, a na źdźbłach traw żeruje wiele ich gąsienic. Do roślin chętnie odwiedzanych przez motyle należą: cynia wytworna, floksy (płomyki), heliotrop, kosmos podwójnie pierzasty, lak pachnący, maciejka wonna, miesięcznica, smagliczka, stokrotka, tytoń ozdobny, rezeda wonna, chaber górski, hyzop pospolity, lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, szałwia, wrzosy i wiciokrzewy. Z krzewów szczególnie polecana jest budleja Dawida nazywana motylim krzewem. Chętnie odwiedzane przez wiele motyli są osty, chabry i koniczyna.
Czy nie zniszczą roślin w ogrodzie?
Osobniki dorosłe, czyli motyle, żywią się nektarem i w żaden sposób nie zagrażają roślinom. Natomiast gąsienice mogą spowodować spore szkody, na przykład wygryzać blaszki liściowe tak, że pozostają jedynie nerwy, lub uszkadzać liście, wygryzając w nich dziury. Ale jeżeli chcemy mieć prawdziwy motyli ogród, musimy się z tym pogodzić i pozostawić rośliny, na których nienękane gąsienice będą się mogły swobodnie rozwijać.
Gdzie mogą zimować?
Niektóre motyle zimują jako osobniki dorosłe w uschniętych liściach, inne w dziuplach drzew i w pomieszczeniach, a jeszcze inne pozostają na pędach roślin w stadium jaja lub poczwarki.