Ogród zimowy.


Zamierzamy wybudować dom i po kilku latach dostawić do niego ogród zimowy. Na razie wybraliśmy gotowy projekt budynku, bo nad konstrukcją ogrodu wolimy się zastanowić dopiero po zamieszkaniu – podobno praktyka podsuwa najlepsze rozwiązania. Jak dopasować ogród do budynku? Czy możemy zająć się wyborem sami, czy powinniśmy zatrudnić architekta?

Ogród zimowy wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, ponieważ jego dostawienie wiąże się z wykonaniem dodatkowego fundamentu albo powiększeniem otworu w ścianie, a więc narusza układ konstrukcyjny budynku. Jest inwestycją kosztowną, przewidzianą na wiele lat i musi się komponować z budynkiem, niezwykle ważne jest zatem dopracowanie stylistyki i wpasowanie go w bryłę domu. Dlatego lepiej nie rezygnować z usług architekta, choć warto się zorientować w ofercie rynkowej i przedstawić mu własne pomysły, które pomogą wybrać optymalne rozwiązanie.
Podczas poszukiwań trzeba się kierować określonym kryterium – niektórzy patrzą na funkcjonalność, inni na kształt, zdecydowana większość na cenę. Architekt powinien od początku wiedzieć, czego oczekujemy, to znacznie ułatwi współpracę. Jeśli ogród ma być ogrzewany i wykorzystywany przez cały rok jako miejsce wypoczynku, trzeba zaprojektować konstrukcję tak, aby spełniała określone wymogi izolacyjności cieplnej. Na połączeniach z domem i z fundamentem nie mogą się pojawić mostki termiczne, trzeba też zadbać o prawidłowe rozwiązanie ogrzewania i wentylacji. Jeśli natomiast ogród ma być sezonowy, czyli bez utrzymywania w nim temperatury pokojowej i w chłodne miesiące służący jako przechowalnia delikatnych roślin ogrodowych, to jego parametry cieplne nie są tak istotne. Nadal jednak ważna pozostaje kwestia odpowiedniego rozplanowania wnętrza, aby można się było po nim swobodnie poruszać nawet wtedy, kiedy jest zastawione donicami czy nieużywanymi meblami ogrodowymi.

Jak dopasować ogród do budynku

Ogród z płaskim dachem nie cieszy się powodzeniem, bo poziomo ułożone szkło łatwo się brudzi, a zimą trzeba zgarniać z niego śnieg. Jednak przy domu-kostce taki prosty kształt wygląda najlepiej.
Autor: Jarosław Kubicki


Do symetrycznej bryły domu w wiejskim stylu trudno dopasować ogród zimowy. Najbezpieczniejsza wydaje się delikatna konstrukcja z dachem o spadku odpowiadającym nachyleniu połaci dachowych domu.
Autor: Jarosław Kubicki


Ogród zimowy połączony z wnętrzem domu to często spotykany sposób na powiększenie jego powierzchni użytkowej. Nie musi być wówczas duży. Takie rozwiązanie sprawdza się w domach o nowoczesnej architekturze.
Autor: Jarosław Kubicki


Rozległy budynek wymaga ogrodu o proporcjonalnie dużej powierzchni, a przy tym takiego, który będzie się komponował z jego bryłą. Im bardziej rozczłonkowana bryła domu, tym trudniej wpasować w niego przeszklenie, dlatego z projektem ogrodu nie powinno się czekać do momentu zamieszkania, tylko zamówić go razem z domem.
Autor: Jarosław Kubicki

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi