Ogród zmechanizowany


Ogród nieustannie wymaga naszej uwagi. Zadbany – znaczy pielęgnowany. Nawet jeżeli ma charakter naturalistyczny, musimy mu poświęcać sporo czasu. Kosimy trawniki, przekopujemy grządki, rozluźniamy i przewietrzamy glebę na rabatach i trawnikach, przycinamy gałęzie, a szczęśliwi posiadacze żywopłotów co najmniej dwa razy w okresie wegetacji skracają pędy krzewów. Dobrze też wyglądają trawniki ze starannie przyciętymi krawędziami. To wszystko wymaga czasu i – co tu dużo mówić – siły. Może się zdarzyć, że nie będziemy już mieli czasu na wypoczynek wśród zieleni – zwłaszcza jeśli teren do porządkowania jest duży. Rozwiązaniem może być zmechanizowanie prac – niektórych albo wszystkich.

Uprawa ziemiPraca kultywatorem zastępuje tradycyjne przekopywanie gleby.
Autor: GARDENA
Elektryczne czy spalinowe
Do małych ogrodów lepsze są urządzenia zasilane energią elektryczną: są ciche i stosunkowo lekkie, przyjazne dla środowiska, nie wytwarzają spalin i nie uprzykrzają życia sąsiadom. Jeżeli gniazda elektryczne są w ogrodzie usytuowane tak, że długość przewodu elektrycznego ogranicza zasięg pracy – możemy wybrać narzędzia zasilane ogniwami akumulatorowymi (ładowarka może się znajdować w komplecie lub być wbudowana w urządzenie). Jeśli jednak ilość prac związanych z pielęgnacją ogrodu jest duża (dotyczy to głównie większych działek), lepiej się zaopatrzyć w urządzenia spalinowe, które mają większą moc i wydajność pracy niż elektryczne.

Kultywator elektrycznySłuży do spulchniania gleby na głębokość około 18 cm, a także rozrzucania i mieszania z ziemią nawozów mineralnych czy kompostu. Szerokość pracy 14-36 cm. Często tego rodzaju sprzęt pojawia się też pod nazwą glebogryzarki elektrycznej. Ma włącznik z blokadą do pracy ciągłej. Przyda się w każdym ogrodzie, bo ułatwia prace, które powinniśmy wykonywać co najmniej raz do roku.


CENA 914 zł Szerokość robocza 36 cm, głębokość spulchniania gleby 18 cm.
Autor: GARDENA
CENA 209 zł Szerokość robocza (16 cm) sprawia, że można nim spulchniać i odchwaszczać glebę między roślinami. Głębokość spulchniania 5 cm.
Autor: KINZO

Kultywator spalinowyNazywany jest też glebogryzarką. Zastępuje szpadel i ułatwia uprawę gleby: spulchnianie, kruszenie, odchwaszczanie. Szerokość robocza 40-100 cm, głębokość spulchniania 18-28 cm. Przydaje się szczególnie przy zakładaniu i pielęgnacji dużych ogrodów, w których są uprawiane rośliny jednoroczne i warzywa, więc co roku konieczne jest tam przekopywanie gleby. Firmy oferują też modele z dodatkowym osprzętem.

CENA 2099 zł Szerokość robocza 54 cm, głębokość spulchniania 18 cm, moc silnika 2,5 KM.
Autor: HUSQUARNA


TrawnikKosiarka o ruchomym trzonku ułatwia koszenie w trudno dostępnych miejscach.
Autor: GARDENA
Do pielęgnacji brzegów trawnika w miejscach niedostępnych dla kosiarki służą specjalne nożyce.
Autor: KINZO
Regularna wertykulacja, czyli przecinanie zbitej darni, sprawia, że trawa jest zdrowa i gęsta.
Autor: GARDENA

Kosiarka bębnowa
Nadaje się do pielęgnacji niewielkiego trawnika w przedogródku lub małym ogrodzie (są też modele, które można zasilać akumulatorem) – pracuje cicho, a przewód nie utrudnia manewrów i nie ogranicza zasięgu działania.

CENA 449 zł Szerokość robocza 40 cm.
Autor: HUSQUARNA
Kosiarka elektryczna lub akumulatorowaPracuje cicho i nie wytwarza spalin. Wadą kosiarki akumulatorowej jest jednak to, że zasięg pracy ograniczony jest długością kabla. Dlatego nadaje się raczej do pielęgnacji niewielkich trawników. Szerokość koszenia wynosi zazwyczaj 30-40 cm. Na rynku są urządzenia, które mielą skoszoną trawę oraz są wyposażone w walec do nakłuwania i napowietrzania trawnika.


CENA 2499 zł Szerokość koszenia 43 cm, zasilana akumulatorem litowo-jonowym, pojemność kosza na trawę 50 l.
Autor: BOSCH
CENA 5000 zł Kosiarka akumulatorowa – docina trawę, samodzielnie poruszając się po terenie.
Autor: HUSQUARNA
Kosiarka spalinowaPrzydaje się w ogrodzie, w którym jest duży trawnik. Wprawdzie jest hałaśliwa, ale pozwala pracować szybko. Można kupić urządzenie samobieżne z kilkustopniową skrzynią biegów i elektrycznym rozrusznikiem. Jeżeli nie mamy kompostownika, warto się zaopatrzyć w kosiarkę z funkcją mulczowania (silnie rozdrobniona trawa jest rozrzucana po powierzchni trawnika).

CENA 1999 zł Szerokość koszenia 43 cm, napęd na koła, moc silnika 5,5 KM, pojemność kosza na trawę 60 l.
Autor: VIKING

PodkaszarkaW małym ogrodzie może zastąpić kosiarkę, a w większym być jej dopełnieniem. Dobrze się sprawdza w trudno dostępnych miejscach. Można wybierać między urządzeniami przeznaczonymi do niewielkich prac porządkowych a takimi, którymi wycina się też wysokie chwasty i młode pędy krzewów. W niektórych modelach jest możliwość regulacji nachylenia trzonka, co znacznie ułatwia pracę wśród krzewów. W ogrodach przy domach jednorodzinnych stosowane są zwykle podkaszarki elektryczne.

CENA 99 zł Szerokość koszenia 24 cm, regulowany uchwyt zapewnia właściwy kąt przycinania.
Autor: STIGA

Akumulatorowe nożyce do przycinania brzegów trawnikaPrzydadzą się do pielęgnacji niewielkiego żywopłotu lub formowanego krzewu. Są lekkie
i zaprojektowane tak, aby ułatwić pracę: mają obracany uchwyt i wymienne ostrza
(długość cięcia 8-20 cm). Można też zamontować do nich teleskopowy trzonek, dzięki czemu znacznie zwiększymy zasięg pracy. Długość czasu pracy 15-70 min (czas ładowania 15-60 min).


CENA 119 zł Szerokość cięcia 10 cm, długość pracy po doładowaniu akumulatora pięć-siedem godzin.
Autor: KINZO
CENA 269 zł Wymienne końcówki pozwalają stosować urządzenie jako nożyce do trawy lub żywopłotu.
Autor: BOSCH

SiewnikRównomierne rozłożenie nawozów, zwłaszcza na dużym trawniku, jest trudne. Nadmiar soli mineralnych powoduje wypalenie darni, powstają więc nieestetyczne plamy. Aby uniknąć takich komplikacji, warto korzystać z siewnika, który rozsypuje nawóz równo po całej powierzchni darni. Urządzenie to można też wykorzystywać do wysiewania nasion, na przykład w czasie zakładania trawnika lub dosiewania nasion w uszkodzonych miejscach darni.

CENA 89 zł Szerokość robocza 45 cm, pojemność zbiornika na nasiona lub nawozy 12 l.
Autor: KINZO

WertykulatorJest to narzędzie niezbędne, jeżeli chcemy mieć zdrowy, efektowny trawnik. Ostrymi nożami nacina zagęszczone splątane pędy i rozłogi traw zwane filcem, dzięki czemu powietrze i woda mają dostęp do podłoża. Jeżeli nie wykonuje się wertykulacji, na trawniku powstaje zbita warstwa filcu, która zatrzymuje wodę, sprzyja rozwojowi chorób i sprawia, że nowe kępy traw nie sięgają korzeniami do podłoża. Wertykulatory elektryczne są zalecane do uprawy trawników o powierzchni do 800 m2, na większe lepsze są spalinowe. Szerokość robocza wynosi 20-33 cm.

CENA 2039 zł Szerokość pracy 44 cm, silnik elektryczny, głębokość nacinania darni regulowana jest dźwignią.
Autor: STIGA

AeratorKolcami lub rurkami metalowymi nakłuwa powierzchnię trawnika, rozluźniając ją i ułatwiając dostęp powietrza do strefy korzeniowej – dzięki temu rośliny lepiej rosną. Aerator elektryczny nadaje się do pielęgnacji trawników o powierzchni do 600 m2.  Aeratory są lekkie i wygodne w obsłudze, w niektórych modelach jest możliwość regulowania głębokości pracy. Czasami nazw aerator i wertykulator używa się zamiennie, ale ich rola jest inna. Trawniki powinno się poddawać obu zabiegom: i nacinaniu pionowemu, i napowietrzaniu.

CENA 448 zł Szerokość pracy 30 cm, centralnie regulowana głębokość nakłuwania darni, silnik elektryczny.
Autor: GARDENA
Żywopłoty i krzewy

Żywopłot, który wymaga systematycznego formowania, najwygodniej jest przycinać nożycami zaopatrzonymi w silnik.
Autor: BOSCH


Spalinowe nożyce do cięcia krzewów
Zasada działania jest taka sama jak urządzeń elektrycznych, ale umożliwiają pielęgnację dużych powierzchni żywopłotu.

CENA 2039 zł Moc silnika 1,2 KM. Ostrze długości 100 cm umożliwia szybkie przycięcie dużej powierzchni żywopłotu.
Autor: HUSQUARNA

Akumulatorowe nożyce do cięcia krzewówPrzydadzą się do pielęgnacji niewielkiego żywopłotu lub formowanego krzewu. Są lekkie
i zaprojektowane tak, aby ułatwić pracę: mają obracany uchwyt i wymienne ostrza
(długość cięcia 8-20 cm).
Można też zamontować do nich teleskopowy trzonek, dzięki czemu znacznie zwiększymy
zasięg pracy. Długość czasu pracy 15-70 min (czas ładowania 15-60 min).


CENA 292 zł Akumulator litowo-jonowy umożliwia wydajne cięcie, a łatwa wymiana noży pozwala stosować urządzenie do docinania brzegów trawnika. Nożyce można osadzić na teleskopowym trzonku.

Elektryczne nożyce do cięcia krzewówSą potrzebne osobom pielęgnującym żywopłoty długie, a także wysokie lub szerokie, przydają się też do przycinania cienkich gałęzi drzew i krzewów. Nie tylko znacznie zmniejszają wysiłek, jaki trzeba włożyć w przycinanie niezliczonej ilości gałązek sekatorem czy tradycyjnymi nożycami do żywopłotów, ale też znacznie skracają czas takiej pracy. Mają wielostopniowo ustawiany uchwyt i system natychmiastowego zatrzymania noży. Ich odpowiednia geometria powoduje, że ścięte pędy nie są rozrzucane dookoła. Długość cięcia 40-64 cm. W sprzedaży jest też wersja z teleskopowym uchwytem umożliwiającym cięcie krzewów różnej wysokości.

CENA 257 zł Długość ostrza 46 cm, maksymalna grubość gałęzi 1,4 cm, urządzenie jest zaopatrzone w bezpieczny wyłącznik.
Autor: STIGA

Narzędzia do zadań specjalnych


Rozdrabniacz rozwiąże problem przyciętych gałęzi, z którymi zwykle nie ma co zrobić.
Autor: BOSCH
Zimą niezawodna jest odśnieżarka. W krótkim czasie oczyści ze śniegu dojazd do domu.
Autor: STIGA

Rozdrabniacz do roślinOferowane urządzenia do zielonych i zdrewniałych części roślin rozwiązują problem odpadów ogrodowych. Nawet jeżeli nie mamy w ogrodzie ani strzyżonych żywopłotów, ani nawet pojedynczych formowanych roślin, nie unikniemy co jakiś czas cięcia wiosennego, zdrowotnego czy odmładzania drzew i krzewów. W miastach spalanie resztek ogrodowych jest zabronione, a poza tym szkoda marnować tak cenny materiał do kompostowania, który może też być wykorzystywany do ściółkowania powierzchni między roślinami. Zamiast tracić czas na ręczne cięcie piłą czy sekatorem, warto zaopatrzyć się w rozdrabniacz. Możemy wybierać między urządzeniem rozdrabniającym zdrewniałe gałęzie średnicy do 44 mm (przeznaczonym
do ogrodów ze starszym drzewostanem) a innymi przewidzianymi do cięcia pędów z liśćmi, trawy, drobnych gałązek żywopłotu. Urządzenia takie muszą być stabilne, a ich silnik wyposażony w bezpiecznik przeciążeniowy i blokadę ponownego rozruchu (uniemożliwiającą niekontrolowane włączenie).

CENA 1949 zł Tnie i mieli gałęzie średnicy do 4 cm, ma cicho działający silnik, który sprawia, że urządzenie nie jest uciążliwe dla otoczenia.
Autor: BOSCH

Pompa do brudnej wodyPrzyda się, jeżeli mamy oczko wodne lub staw. Co jakiś czas warto z nich wypompować część zanieczyszczonej wody, żeby dopełnić czystą. Czasami też, zwłaszcza z małych i płytkich zbiorników uszczelnionych folią, dobrze jest wypompować całą wodę, żeby usunąć z dna szlam i resztki roślinne albo przygotować zbiornik do zimy.

CENA 230 zł Wydajność 6000 l/h, przepompowuje wodę o zanieczyszczeniach do 25 mm średnicy.
Autor: GARDENA

OdśnieżarkaPowinni się w nią zaopatrzyć szczególnie właściciele posesji położonych w sporej odległości od głównej drogi oraz ogrodów z długim podjazdem. W ofercie sklepów są odśnieżarki bez napędu na koła, jeśli jednak oczyszczana ze śniegu powierzchnia jest duża, lepiej się zaopatrzyć
w urządzenie samobieżne. Szerokość robocza wynosi zwykle 50-100 cm.  Niektóre urządzenia
są wyposażone w gąsienice zwiększające komfort pracy.

CENA 2935 zł Szerokość robocza 55 cm, moc silnika 5 KM, napęd na koła.
Autor: STIGA

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi