Okna w okleinie drewnopodobnej.


Okna z PCW są szczelne, ciepłe i łatwe w utrzymaniu. Jednak ich gładkie ramy nie w każdym domu wyglądają ładnie. Dlatego inwestorzy, którzy cenią funkcjonalność plastiku, ale podoba im się drewno, wybierają rozwiązanie uniwersalne – okna w okleinie drewnopodobnej.

Takie okleiny są dostępne w wielu wzorach i odcieniach, więc każdy bez trudu znajdzie coś dla siebie. Jasne, ciemne, z widocznymi słojami i regularne, inne wewnątrz i inne na zewnątrz okna – do wyboru, do koloru. Większość producentów dzieli typy oklein na standardowe i niestandardowe – te drugie są droższe i trzeba na nie dłużej czekać. Wśród oklein standardowych najczęściej powtarzają się złoty dąb, orzech i mahoń. Dość powszechne są też palisander, dąb ciemny, bagienny i rustykalny, choć te nie u wszystkich producentów zaliczają się do standardu. Niestandardowe okleiny zamawia się rzadziej, mogą przypominać daglezję, oregon, buk, sosnę, a także wiele innych, nawet mało znanych gatunków drewna. Kompletne wzorniki można znaleźć w punktach sprzedaży okien.
Okna drewnopodobne, podobnie jak białe, mogą mieć dowolne kształty i rozmiary wybrane z oferty producenta – również trójkątne czy trapezowe. Różnica dotyczy tylko wymiarów okien z profili giętych (okrągłych albo łukowych). Promień łuku nie może być zbyt mały, bo okleina się zniekształci – w rozciąganej strefie profilu będzie jaśniejsza niż w ściskanej, straci regularny wzór i nie będzie ładnie wyglądać.Główne elementy widoczne na elewacji to duże przeszklenie i drewniana podbitka. Aby współgrały ze sobą, powinny być dobrane kolorystycznie – białe okna nie zapewniłyby takiego efektu jak pokryte drewnopodobną okleiną.
Autor: Piotr Mastalerz
Główne elementy widoczne na elewacji to duże przeszklenie i drewniana podbitka. Aby współgrały ze sobą, powinny być dobrane kolorystycznie – białe okna nie zapewniłyby takiego efektu jak pokryte drewnopodobną okleiną.
Autor: Piotr Mastalerz
Okna łukowe nie mogą być zbyt małe – minimalna średnica łuku w nieotwieranym to 60-70 cm, a w otwieranym – 80 cm.
Autor: JEZIERSKI

Trochę o profilach
Okleinowane okna z PCW powstają w kilku etapach. Najpierw produkuje się profile – najczęściej trzy- lub pięciokomorowe, choć zdarzają się również bardziej skomplikowane. Mogą być białe, barwione w masie albo dwukolorowe, z koekstrudowaną zewnętrzną ścianką. Profile kolorowe są odpowiednio wzmacnianie, bo nagrzewają się mocniej niż białe. Następnie pokrywa się je okleiną, wtapiając ją w ścianki profili lub zgrzewając w wysokiej temperaturze tak, aby tworzyła z nimi nierozerwalną całość. Gotowe profile okienne w postaci długich listew trafiają do producenta okien. Tam odpowiednio zaprogramowane maszyny tną je na odcinki wymaganej długości, które następnie są zgrzewane w ramę okienną. Podczas zgrzewa­nia plastik na spawach się topi i lekko wybrzusza, więc należy go zeszlifować. Jeśli profil pod okleiną jest biały, po zeszlifowaniu pozostaje widoczny biały spaw i trzeba go pomalować farbą, mazakiem lub korektorem w kolorze zbliżonym do okleiny. Jeżeli profil jest kolorowy, spaw nie wyróżnia się tak mocno, ale i tak lakieruje się go, aby ujednolicić kolor.


Skrzydło okienne nie musi być jednokolorowe – można zastosować okleinę tylko na jego części, uzyskując bardzo ciekawy efekt.
Autor: AVANTE
Nakładki stylizujące są pokrywane taką samą okleiną jak profile, dzięki czemu okna sprawdzają się również w budynkach w stylu retro.
Autor: THERMOPLAST

Ostrożność i pielęgnacja
Ponieważ okleina jest wtopiona w profil, a nie naklejona na jego powierzchnię, trudno ją uszkodzić. Najczęściej zarysowania powstają w wyniku nieostrożnego używania ostrych narzędzi, na przykład podczas montażu klamki okiennej albo wymiany parapetu. Aby nie zniszczyć ramy, lepiej w takich sytuacjach osłaniać ją folią. Sporadycznie mogą się też zdarzyć otarcia spowodowane niewłaściwym transportem. Zarysowana okleina nie oznacza konieczności wymiany całego okna. Głębsze rysy uzupełnia się okleiną lub twardym woskiem. Zabieg ten nie jest skomplikowany, wykonuje go na miejscu ekipa producenta okien, najczęściej bez konieczności ich demontażu. Są nawet specjalne preparaty, które pozwalają zrekonstruować strukturę słoi. Mniejsze zarysowania można maskować samodzielnie, wystarczy zamalować je korektorem akrylowym albo flamastrem w kolorze zbliżonym do okleiny. Odpowiednie środki kupuje się tam, gdzie okna. Najgorsze dla okien okleinowanych jest zachlapanie tynkiem, gładzią, klejem czy pianką poliuretanową. Można je usunąć tylko środkami chemicznymi albo zeskrobując z powierzchni okna – obie metody niszczą okleinę. Dlatego podczas wykańczania ścian wewnątrz lub na zewnątrz budynku okna trzeba dokładnie zasłonić. Trwałość okien okleinowanych szacuje się na 30-40 lat, przy czym gwarancję na trwałość koloru okleiny dostaje się na pięć lat. Nie wymagają okresowej konserwacji, wystarczy raz w roku zabezpieczyć uszczelki i zawiasy. Do mycia trzeba używać delikatnych środków niezawierających acetonu. Może to być zwykły płyn do naczyń, ale u producentów można też kupić specjalny płyn do mycia ram okleinowanych.

Ile się czeka
Na okna w okleinie trzeba czekać dłużej niż na białe, dlatego powinno się je zamówić odpowiednio wcześniej. Okna białe są dostarczane średnio po tygodniu lub dwóch od dnia złożenia zamówienia, niekiedy są gotowe nawet w ciągu kilku dni. Na okna w okleinie standardowej oczekuje się dwa do trzech tygodni, a w okleinie niestandardowej – od pięciu do nawet dziesięciu tygodni. Czas realizacji zamówienia zależy od rodzaju okleiny, kształtu okien, funkcji ich otwierania – najdłużej czeka się na okna łukowe w okleinie niestandardowej. Dużo zależy też od terminu dostawy profili. Jeśli zamówi się niestandardowe profile w okresie wzmożonego popytu na typowe okna, termin realizacji zamówienia może się wydłużyć nawet do trzech miesięcy.

Dodatki
Okna można wzbogacić o nakładki stylizujące, można też zrobić skrzydło w innym, a ościeżnicę w innym kolorze. Odcień okleiny można dopasować do bramy garażowej czy podbitki dachowej. Łatwo też dobrać rolety zewnętrzne, bo ich prowadnice są oferowane w różnych okleinach drewnopodobnych. Jeśli okno ma mieć szprosy, trzeba je odpowiednio dobrać do okleiny. Ze szprosami konstrukcyjnymi nie ma problemu, bo są z podobnych profili co rama. W identycznej okleinie można też zamówić szprosy naklejane – nie tylko płaskie, ale również tłoczone albo zdobione w stylu retro. Szprosy wewnątrzszybowe nie u wszystkich producentów są dostępne w okleinie. Najwęższe z nich, o szerokości 8 lub 18 mm, rzadko są okleinowane. Najczęściej są złote, srebrne lub malowane na kolor okleiny. Szersze szprosy można zamówić okleinowane. Osłony otworów odwadniających widoczne po zewnętrznej stronie okna wyróżniają się na tle ramy i już na pierwszy rzut oka zdradzają, że okna nie są drewniane. Niektórzy producenci mają w ofercie tylko osłony białe, beżowe lub brązowe. Inni oferują je w kilkunastu kolorach RAL, co pozwala dobrać barwę najbliższą okleinie.

Ceny
Najtańsze są typowe okna w okleinach standardowych. Na najbardziej popularne wzory często dodatkowo są stałe obniżki cenowe. Najdroższe są okna łukowe w okleinach niestandardowych. Kolor profilu pod okleiną – biały lub barwiony w masie – nie powinien mieć wpływu na cenę okna, choć nie wszyscy wydają się o tym pamiętać. Przyjmuje się, że dopłata do ceny białego okna to 10-20% za okleinę standardową jednostronną, a 20-30% za dwustronną. Kolory niestandardowe to kwota większa o 20-45% przy okleinie jednostronnej i 30-70% przy dwustronnej. Cenę okna podnosi dodatkowe wyposażenie: szprosy, większa liczba komór w profilu czy cieplejszy pakiet szybowy. Niektórzy producenci uważają takie procentowe wyliczenia za niedokładne i ustalają koszty na podstawie specjalnych programów – dzięki nim widać, jakie materiały zastosowano i za co się naprawdę płaci.

Dobór kolorów


Jeśli okleina ma być tylko z jednej strony, a z drugiej okno ma być białe, często stosuje się białe profile, ale wówczas spod okleiny prześwitują wszystkie zarysowania.
Autor: AVANTE
Można zastosować profile z koekstrudowaną ścianką – profil pozostaje wówczas biały, tylko pod okleiną jest barwiony, aby w razie uszkodzenia okleiny rysy były mniej widoczne.
Autor: MS
Kolor profilu dobiera się najczęściej tak, aby był podobny do okleiny – dzięki temu na powierzchni nie widać zarysowań, a po otwarciu okna całość wygląda jednolicie.
Autor: MS
Okleina z widoczną strukturą drewna jest dwukolorowa, więc można dobrać profil jaśniejszy – taki jak okleina – lub ciemny, dopasowany do koloru słojów.
Autor: AVANTE


Zaskakujące wnętrze
Choć zamknięte okna do złudzenia przypominają drewniane, po ich otwarciu naszym oczom ukazuje się wewnętrzna – nieokleinowana – strona profili.


Okno z okleiną od strony zewnętrznej, białe od środka – po otwarciu skrzydła widać biały profil, na który jest nałożona okleina.
Autor: Mariusz Bykowski
Różnica jest mniej widoczna na oknach okleinowanych obustronnie – profil jest wtedy barwiony w masie i nie ma takiego kontrastu.
Autor: Mariusz BykowskiOkna okleinowane mogą być montowane również w pomieszczeniach wilgotnych – na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od drewnianych, a nie trzeba ich impregnować.
Autor: Piotr Mastalerz
O estetyce całego okna decydują starannie wykończone spawy. Pomalowane na kolor zbliżony do koloru okleiny są prawie niewidoczne.
Autor: AVANTE

Okleina na budowie
Okna w okleinie czyści się trudniej niż białe, bo trzeba bardziej uważać, aby nie zarysować ich powierzchni. Dlatego prowadząc prace, podczas których łatwo zachlapać okno, należy je zabezpieczać folią ochronną.


Ramy nowych okien są fabrycznie zabezpieczone folią osłonową, ale trzeba ją usunąć najpóźniej po dwóch miesiącach, żeby zbyt mocno nie przywarła do ich powierzchni.
Autor: Mariusz Bykowski
Aby nie zniszczyć okleiny od wewnętrznej strony okna, podczas prac wykończeniowych również należy osłonić je folią.
Autor: Mariusz Bykowski


Kłopotliwe otwory
W dolnej części ramy okiennej znajdują się otwory odwadniające, które umożliwiają odprowadzanie na zewnątrz wody zbierającej się w komorach. Już z daleka zdradzają one, że okno wcale nie jest drewniane.


Nieosłonięte otwory odwadniające nie wyróżniają się na tle ciemnej okleiny, ale dostaje się przez nie brud, dlatego powinno się je zabezpieczyć osłonkami.
Autor: Mariusz Bykowski
Osłony otworów dobiera się tak, aby ich kolor był jak najbardziej zbliżony do okleiny. Niekiedy jednak w standardzie są tylko osłonki białe, beżowe lub brązowe.
Autor: JEZIERSKI


Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi