Oświetlenie na tarasie


Taras to jedna z ważniejszych przestrzeni życiowych właścicieli domów z ogródkami. To na nim odpoczywamy, delektujemy się świeżym powietrzem i zapachami ogrodu, podglądamy przyrodę. Tu możemy spędzać długie letnie wieczory. To, czy będziemy lubili przesiadywać na nim po zmierzchu, zależy od oświetlenia.

Właściwie zaprojektowane oświetlenie nie tylko umożliwia przebywanie na tarasie wieczorem, ale też pozwala tworzyć niezwykłe efekty, które zmieniają przestrzeń, nadając jej nowy wymiar. Oświetlenie tarasu będącego przede wszystkim miejscem wypoczynku nie musi być intensywne; nie powinno oślepiać, ale budować nastrój. Zamiast jednoznacznego oświetlenia stołu – miejsca spotkań towarzyskich – można skierować lampy na ściany budynku, murek okalający taras czy rośliny. Pozwala to stworzyć subtelną grę świateł odbijających się i pełzających po różnych przedmiotach. Jeśli nie wyobrażamy sobie siedzenia przy stole, który ginie w półmroku, zamontujmy lampę sufitową (plafonierę, lampę zwieszaną), ale niech nie będzie ona jedynym źródłem światła. Dobrego oświetlenia wymaga najbliższe otoczenie tarasu: schody, ścieżka w głąb ogrodu, znajdujące się w pobliżu oczko wodne. Ich właściwe oświetlenie zapewni nam bezpieczeństwo, a powstały rysunek światłocieni wzbogaci ogrodową przestrzeń.
Wybierz oprawę...Często w tym samym wzornictwie występują różne rodzaje opraw (na przykład słupki i kinkiety), co pozwala na interesujące i jednorodne stylistycznie zaaranżowanie przestrzeni. Kinkiety. Mogą oświetlać cały taras lub tworzyć na ścianie misterny rysunek światłocieni. Do niektórych można zamontować barwne filtry. Niekiedy tworzą ciekawy efekt, powinny być jednak stosowane z dużym umiarem, bo nadmiar koloru przytłacza i nie sprzyja relaksowi. Plafoniery i oprawy zwieszane. Mogą sobie na nie pozwolić tylko właściciele zadaszonych tarasów. Dają dużo światła (spotkania towarzyskie), ale nie budują nastroju. Warto je traktować jako uzupełnienie innego oświetlenia. Oprawy wpuszczane. Mogą być osadzone w podłodze tarasu, ścianie, suficie lub murku okalającym miejsce wypoczynku. Są dyskretne i niewidoczne, a delikatne i rozproszone światło, które emitują, sprzyja wypoczynkowi. Niskie słupki. Zwykle są stosowane do oświetlenia najbliższego otoczenia tarasu, niekiedy wyznaczają jego granice. Tych samych lamp można użyć do oświetlenia ścieżek i innych części działki. Projektorki. Służą do punktowego oświetlenia wybranych miejsc, na przykład stołu, ławki, fragmentu ściany. Interesujące efekty daje skierowanie ich światła na rośliny uprawiane na tarasie lub w jego najbliższym otoczeniu.
...i źródło światła
Większość firm oferuje te same wzory opraw przystosowane do różnych źródeł światła. Trzeba jednak pamiętać o tym, że źródeł światła nie można stosować wymiennie. Dlatego zawczasu należy się zastanowić, jakie wybrać. Żarowe. Są to żarówki i halogeny. Nie są energooszczędne. Żarówki są polecane przede wszystkim do lamp, które nie muszą długo pracować (plafoniery, kinkiety). Halogeny są stosowane w projektorkach (doskonałe do oświetlania roślin) i w lampach wbudowanych w ścianę, nawierzchnię lub sufit. Dają skupione, ślizgające się po powierzchni światło. Lampy fluorescencyjne. Należą do nich świetlówki liniowe i kompaktowe. Charakteryzują się dużą energooszczędnością i żywotnością. Są stosowane w plafonierach, kinkietach oraz lampach wpuszczanych w sufit. Diody LED. To nowy rodzaj źródła światła, coraz częściej wykorzystywany w lampach na zewnątrz budynków.­ Dają słabe i delikatne światło. Nadają się do doświetlenia obiektów, można nimi tworzyć ciekawe efekty plastyczne. Są energooszczędne i charakteryzują się dużą żywotnością, dlatego są polecane do lamp, które będą włączane na długo. Są alternatywą dla halogenów. Stosuje się je w lampach wpuszczanych w podłoże i w projektorkach.

Wszystko zależy od IP
Kupując lampy na taras, nawet jeśli jest on solidnie zadaszony, należy wybierać tylko te, które są przystosowane do montażu na zewnątrz budynku, czyli odznaczają się wysokim stopniem ochrony IP (charakteryzuje on odporność na wilgoć i pyłoszczelność).
Stopień ochrony nie mniejszy niż:
IP44 – powinny mieć oprawy montowane w ścianie oraz plafoniery i lampy zawieszane;
IP54 – projektorki, słupki;
IP67 – oprawy wpuszczane w grunt.


Do oświetlenia tarasu doskonale nadaje się światło odbite, na przykład od jasnej połaci sufitu. Nie oślepia, lecz tworzy miękkie, rozproszone refleksy.
Autor: Daniel Rumiancew
Światło lamp zamienia taras w enklawę spokoju i nadaje mu domowy charakter. Wrażenie to potęgują tafle rozświetlonych okien, przez które można zajrzeć do wnętrza i które dodatkowo doświetlają część ogrodu.
Autor: Daniel Rumiancew
Niewielkie lampki tuż przy powierzchni tarasu tworzą miękkie i delikatne oświetlenie. Takie niskie i boczne światło doskonale relaksuje i sprzyja wypoczynkowi.
Autor: DELTALIGHT
Oświetlenie tarasu może być ważnym elementem wykończenia domu. Dodaje mu plastyczności i podkreśla detale elewacji.
Autor: Andrzej Szandomirski
Niskie lampy nie tylko oświetlają przestrzeń przy domu, ale tworzą niezwykłą aranżację. Ich mocne pokrywy z drewna tekowego zastępują ogrodowe siedziska.
Autor: DELTALIGHTTen taras został bardzo starannie oświetlony. Światła kinkietu i niskiego projektorka wydobywają z mroku fakturę ścian, sączące się z boku nadają podłodze miodową barwę, a lampa górna dobrze oświetla stół. Każdą lampę można włączać oddzieln.
Autor: DELTALIGHT
Jeśli do tarasu przylega zbiornik wodny, powinien być dobrze oświetlony. Wymaga tego bezpieczeństwo i estetyka. Gra świateł na tafli wody urozmaica przestrzeń i dodatkowo doświetla otoczenie. Dobre są niskie słupki, które wyraźnie zaznaczą granicę nawierzchni, ale nie zdominują otoczenia.
Autor: WEVER & DUCRE
Najbliższe otoczenie tarasu wymaga szczególnego traktowania. Nie wolno zapomnieć o oświetleniu zejścia do ogrodu – ginące w mroku stopnie schodów mogłyby być niebezpieczną pułapką.
Autor: Andrzej Szandomirski
Przestrzeń na zewnątrz budynku przypomina kameralny pokój. I takie jest jej oświetlenie. Tradycyjna lampa (ale o stopniu ochrony co najmniej IP44) zwieszająca się nad stołem daje mleczne światło, które nie oślepia, lecz skutecznie rozprasza mrok.
Autor: Andrzej Szandomirski
Taras można też oświetlać klasycznymi ogrodowymi słupkami, które stosuje się do oświetlania roślin, ścieżek czy podjazdu. Dzięki temu przestrzeń tuż przy domu i reszta działki stworzą jedność.
Autor: DELTALIGHT
Projektując rozmieszczenie lamp na tarasie, warto pamiętać o miejscu, w którym będziemy mogli (także po zmroku) przysiąść, by czytać książkę lub gazetę. Można tam zainstalować niewielki reflektorek z ruchomą głowicą, którą można zmieniać kierunek padania światła.
Autor: DELTALIGHTMałe lampy wpuszczone w podłogę tarasu dają delikatne światło, które dyskretnie zaznacza jego granice i wieczorem tworzy niepowtarzalny nastrój. Takie lampy sprawdzają się w połączeniu z innymi, bo same nie oświetlą dobrze dużej przestrzeni.
Autor: WEVER & DUCRE
Niekiedy nie trzeba wyrafinowanych lamp, by stworzyć niepowtarzalny nastrój. W rustykalny klimat domu doskonale wpisują się białe kule, które dają ciepłe światło podkreślające urodę surowej ceglanej elewacji i drewnianego dachu.
Autor: GUZZINI

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi