Pnącza na pergolę


Wokół części wypoczynkowej w ogrodzie zbudowałam pergolę. Chcę wokół niej posadzić ładnie kwitnące pnącza, na przykład róże i powojniki. Czy można je sadzić obok siebie? Jak je uprawiać, żeby dobrze rosły i co roku obficie kwitły?

Róże i powojniki mogą rosnąć obok siebie, trzeba je jedynie kontrolować i w miarę konieczności przycinać, żeby się wzajemnie nie zagłuszyły.
Powojniki. Najpiękniejsze są te wielkokwiatowe. Nie rosną bardzo intensywnie, zazwyczaj osiągają 2-4 m wysokości. Najbardziej odpowiada im żyzne, bogate w próchnicę, przepuszczalne i wilgotne podłoże. Nie lubią ani ciężkich gleb gliniastych, ani lekkich piaszczystych. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych, choć niektóre dobrze czują się też w półcieniu. Powinno się je sadzić w dołach o średnicy i głębokości 50-60 cm wypełnionych żyznym podłożem. Jeśli gleba w ogrodzie jest gliniasta, należy wykopać dół głębokości jednego metra i na dnie ułożyć 20-30-centymetrową warstwę drenażu z grubego żwiru. Rośliny sadzi się 5-10 cm głębiej, niż rosły w pojemniku. Ziemię wokół nich dobrze jest przykryć kilkucentymetrową warstwą kory, która zapobiegnie szybkiemu przesychaniu gleby, a także jej nadmiernemu nagrzewaniu się (nie lubią tego korzenie powojników). Wokół pnączy można posadzić niskie rośliny, których pędy, okrywając powierzchnię gleby, zapobiegają jej nagrzewaniu. W czasie upałów powojniki należy systematycznie podlewać (w przeciwnym razie gorzej rosną i słabiej kwitną), a co roku wiosną – nawozić. Bardzo dobry jest kompost, ale warto też stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne, których duży wybór jest w każdym sklepie ogrodniczym. Jesienią ziemię wokół roślin należy obsypać mniej więcej 10-centmetrową warstwą kory lub ziemi, która zabezpieczy korzenie przed mrozem. Powojniki wielkokwiatowe trzeba co wiosnę przycinać, są wtedy ładniejsze i obficiej kwitną. Zależnie od odmiany tnie się na wysokości 40-120 cm nad ziemią.
Róże. Dorastają nawet do 6 m. Kwitną obficie i długo, niekiedy powtarzają kwitnienie. Zwykle same słabo się wspinają i trzeba je przywiązywać do podpór. Nie wymagają intensywnego cięcia. Na wiosnę usuwa się jedynie najstarsze, uszkodzone, przemrożone lub chore pędy. Najlepiej rosną w słonecznych miejscach, jednak są odmiany, które dobrze rosną także w półcieniu. Stanowisko nie powinno być gorące (niesprzyjające są zwłaszcza południowe ściany budynków, przy których powietrze łatwo się nagrzewa i nie ma przewiewu). W takich warunkach rośliny są bardziej podatne na szkodniki i choroby, poza tym znacznie szybciej przekwitają. Róże podobnie jak powojniki dobrze się czują w żyznej i przepuszczalnej glebie z dużą zawartością próchnicy, nie lubią zaś zbitej, ciężkiej i podmokłej. Przed ich posadzeniem ziemię warto wzbogacić przekompostowanym obornikiem lub zwykłym kompostem. Po posadzeniu róż ziemię wokół nich warto wyściółkować mniej więcej 5-centymetrową warstwą kory. Zapobiegnie ona zaskorupianiu się powierzchni gruntu, wzrostowi chwastów oraz nadmiernemu parowaniu wody z podłoża. Jesienią róże trzeba zabezpieczyć przed mrozem, obsypując ich podstawy 20-30-centymetrowymi kopczykami ziemi.

Powojniki wielkokwiatowe i róże dobrze rosną w swoim towarzystwie.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi