Posadzka bez szczelin.


Czy do wypełnienia przestrzeni między drewnianymi elementami ułożonymi w łazience można użyć takiej samej szpachli jak w innych pomieszczeniach?

Nie. Posadzka w łazience jest szczególnie narażona na zmiany wilgotności i temperatury, a nawet zalania wodą. Dlatego bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich preparatów do wypełnienia szczelin dylatacyjnych oraz szczelin pomiędzy drewnianymi elementami. Wypełnienie musi być bardzo elastyczne, aby podczas pracy drewna nie doszło do wyszparowania posadzki i powstania szczelin, przez które może przedostawać się woda. Z tego zadania najlepiej wywiązują się elastomery.Trzeba zabezpieczyć szczeliny dylatacyjne i te powstające wzdłuż drewnianych elementów, ale także mikroszpary na ich sztorcowych łączeniach. Niektóre firmy oferują systemowe preparaty przeznaczone do tego celu, które nakłada się przed cyklinowaniem posadzki – odtłuszczają i skutecznie zabezpieczają drewno przed wchłanianiem wody.

Jak pielęgnować drewno?
Zawsze należy dostosować sposób pielęgnowania do rodzaju powłoki wykończeniowej. Jeżeli posadzkę zabezpieczono systemem olejowo-woskowym, trzeba ją pielęgnować specjalnymi płynami polimerowymi – woskami dyspersyjnymi, którymi od czasu do czasu przemywa się posadzkę. Można też raz na kilka miesięcy nakładać preparat olejowo-woskowy – nie potrzeba do tego nadzwyczajnych umiejętności. Bez trudu zrobi to każdy, ponieważ wystarczy go nanieść szmatką. Powierzchnię lakierowaną najlepiej pielęgnować środkami zalecanymi przez producenta lakieru – z reguły są to dyspersje wodne, którymi wystarczy tylko przetrzeć posadzkę, gdy jest zabrudzona.

Deski dają największą gwarancję, że woda nie podcieknie pod posadzkę. Po prostu, im mniej łączeń między elementami, tym mniejsze ryzyko powstania szczelin. Trzy-czteromilimetrowe przestrzenie między deskami trzeba wypełnić elastomerem
Autor: PHU KOMOROWSKI

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi