Praktycznie o...oknach.


Okno, jakie jest, każdy widzi, ale nie ma chyba innego elementu w domu, o którym krążyłoby tyle powtarzanych opini pełnych obaw. Na szczęście wyedukowani Czytelnicy, rozprawiają się z większością z nich. Które są lepsze?
Cóż, okna plastikowe mają tę wadę, że nie są zrobione z drewna. A drewniane, że pomalowane nie różnią się od plastikowych. Także ekologia nie jest dobrym kryterium, bo okna drewniane są nasączone impregnatami, farbami i lakierami – a plastikowe, wiadomo, plastikiem. Które zatem lepsze? Odpowiedź próbowali dać użytkownicy. Nasz sondaż prowadzony aż przez cztery lata na forum „Muratora” pokazuje: 42% inwestorów kupuje okna drewniane, 58% okna z PCW. Zważywszy, że drewniane są droższe o co najmniej 30%, można mówić o remisie.

Czy białe się brudzą i szarzeją?


Inwestorzy przed zakupem często wyrażają obawę, że białe ramy szybciej się brudzą. Opinie użytkowników są podzielone. Na ramach w kolorze drewna brud zdecydowanie mniej widać – to prawda. O białe trzeba dbać, regularnie myć – nie dlatego, że szybciej się brudzą, ale by nie dopuścić do szarzenia i matowienia ram. Jeśli zaniedbamy plastikowe okno, brud trwale wniknie w powierzchnię profilu. Urodę ram okiennych może zepsuć intensywne palenie w pomieszczeniu, kurz czy brak wietrzenia. Powszechna jest opinia, że z białymi oknami łatwiej urządzić wnętrze. Częstym rozwiązaniem są okna w dwóch kolorach – z zewnątrz kolorowa okleina, wewnątrz – białe. Koszt takich okien jest do 30% wyższy niż białych.
Czy plastikowe żółkną?
Opinie są podzielone między tych, którzy chcą kupić i się boją, i tych, którzy mają już okna – i im nie żółkną. Zdarzają się skargi na zmianę koloru profili – i zawsze się okazuje, że produkt był z najniższej półki cenowej, od lokalnego producenta. W sprawdzonych markach nawet 10-letnie okna nie zmieniały koloru. Widać, że w oknach cudów nie ma – za jakość zawsze trzeba zapłacić.
Czy się nie domykają?
Mechanika okien zazwyczaj działa bez zarzutu, choć często bywa tak, że źle się zamykają, a w pozycji rozszczelnionej otwierają się. W 99% takich reklamacji okazuje się, że powodem jest nie zła jakość, ale brak regulacji! Okucia trzeba regulować – niektóre firmy wpisują w umowę jedną bezpłatną konsultację w tej sprawie i ewentualnie kolejne płatne. Oprócz regulacji – smarowanie. Jeśli nie smaruje się zawiasów (na przykład oliwą techniczną) – a należy to robić raz na rok – już po pięciu latach mogą wystąpić problemy z płynnością ich pracy.
Czy się wypaczają i wyboczają?
Okna drewniane mogą się wypaczyć, plastikowe – wyboczyć. Drewniane wypaczają się, jeśli działa na nie wilgoć. Wyboczenie PCW wystąpi na skutek działania sił i temperatury. Plastik ma tendencję do zmiany kształtu już od temperatury 75°C, ale zasadniczo okna PCW nie wyboczają się same z siebie. Doświadczenia użytkowników zawsze wskazują na błędy wykonawcze. Skrzydła odkształciły się – bo źle dobrano wzmocnienia i okucia albo profil był za słaby w stosunku do powierzchni i ciężaru szyb. Także, jeśli na okno działało słońce, a skrzydło było zbyt szczelnie dopasowane do ramy.Okna wymagają fachowego montażu – od tego zależy ich trwałość i niezawodność
Autor: Krystyna Paczkowska
Okucia należy okresowo regulować, zawiasy oliwić, ramy myć
Autor: Mariusz Bykowski

Autor: Andrzej T. Papliński


Uwaga na możliwy mostek termiczny na styku ze ścianą
Autor: Mariusz Bykowski
Zabezpieczenia antywłamaniowe – to się sprawdza!
Autor: Andrzej T. Papliński

Jak kupować?

Okna oferuje zwykle dealer, przedstawiciel, który ma w swojej ofercie kilka profili. Wytrawni inwestorzy składają zamówienie na okna, dają zaliczkę i proszą o potwierdzenie jej wpłaty na konto producenta wybranego okna. Tylko wtedy mają pewność, że dealer nie przeznaczy gotówki na inny cel, na przykład na rozliczenie z innym klientem, a termin odbioru okien nie będzie długi. Jak montować?

Przede wszystkim na kotwy. Mo-cowa­nie okna za pomocą samej pianki montażowej, zaprawy cementowej czy na gwoździe – to karygodny błąd! Klient nie musi być fachowcem, by taki skandal przy montażu odkryć.
Czy są szczelne?

W tej kwestii wielu użytkowników przeżywa rozczarowanie. Są tak szczelne, że... w domu zaczyna brakować powietrza. Jeśli na oknach skrapla się para wodna, to znak, że zawodzi wentylacja. Dlatego użytkownicy korzystają z funkcji rozszczelnienia albo wyposażają okna w nawiewniki. Pożądanym rozwiązaniem staje się też rekuperator.
Czy gaz w szybach się ulotni?
Argon zamknięty między szybami – ulotni się czy nie? Znów ścierają się dwie opcje. Przeważa pogląd, poparty opiniami montażystów, że gaz ulatnia się w ciągu pięciu lat, ale szyby nadal zachowują szczelność. Gdyby było inaczej, dowodem na rozszczelnienie byłoby zaparowywanie szyb wewnątrz pakietu. Nie znalazł się ani jeden użytkownik okien, który zaobserwował u siebie takie zjawisko.
Czy wyciszają hałas?
Oczywiście wyciszają, ale w jakim stopniu – to już przedmiot dyskusji. Przeważa pogląd, że nie tylko szyby i ramy wpływają na dźwiękoszczelność, ale też ościeżnice i wypełnienia styku okna i muru. Wielu inwestorów, poniosło spore koszty (mierzone liczbą komór) i nie było zadowolonych z efektów. Zawiódł inny element niż szyby i ramy, hałas dobiegał na przykład przez kratki wentylacyjne albo okna trzeba było rozszczelniać, bo w domu robiło się duszno.
Czy antywłamaniowe chronią przed włamaniem?
Doświadczenia użytkowników, którzy mieli w domu próbę włamania, są bardzo pochlebne dla tych okien – przetrwały atak przestępców. Szyby są bardzo wytrzymałe, a okucia antywyważeniowe, nawet mocno pogięte przez łom, nie puściły. Wytrzymały też zaczepy wzmacniające na ościeżnicy.
Czy szyby samoczyszczące się czyszczą?
Zapewnienia producentów potwierdzają użytkownicy. Szyby są pokryte tlenkiem tytanu. Pod wpływem światła mokra szyba się uaktywnia, rozkładając brud na drobniejsze cząstki, które następnie spływają z wodą. Oczywiście brud nawarstwiający się zbyt długo sam nie zniknie z takiej szyby. Nie zmyją się też zabrudzenia po odchodach ptaków.
Czy drewniane trzeba odnawiać?
Ta groźba wisi nad oknami drewnianymi, ale użytkownicy nie potwierdzają, że się spełnia. Farby i lakiery są teraz tak trwałe, że – relacjonują – po pięciu-sześciu latach okno drewniane jest wciąż jak nowe. Pamiętajmy jednak, że zgodnie z zaleceniami producentów, ramy raz w roku trzeba konserwować specjalnym preparatem, a po kilku latach nawet ponownie lakierować.

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi