Równo i bez spękań. Materiały do wykańczania płyt g-k i g-w


Po co są narożniki? Czym się różnią masy szpachlowe? Czy siatka jest lepsza od taśmy? Pytania te zadają sobie wszyscy, których czeka wykańczanie okładzin z płyt g-k lub g-w. Wyjaśniamy, jak najlepiej dobrać te materiały.

Płyty gipsowo-kartonowe i gipsowo-włóknowe to bardzo popularne materiały do wykańczania ścian, skosów poddasza oraz do budowy lekkich ścian działowych. Po ułożeniu tworzą równą powierzchnię, którą można pomalować, wytapetować lub okleić płytkami. Jednak zanim to nastąpi, konieczne jest wypełnienie szczelin między płytami i wzmocnienie narożników. Kupując płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włóknowe, powinniśmy pamiętać o taśmach, masach szpachlowych, kątownikach stalowych i innych materiałach potrzebnych do ich wykańczania.

Od szpachlowania do szlifowania

Wykańczanie płyt jest stosunkowo łatwe. Przebiega ono w kilku etapach w następującej kolejności:
- szpachlowanie wstępne – spoiny między płytami wypełnia się masą szpachlową. Zazwyczaj nakłada się dwie warstwy. Masą pokrywa się też zewnętrzne i wewnętrzne narożniki ścian wykończonych płytami. Wstępnego szpachlowania nie przeprowadza się wtedy, gdy spoiny mają być zbrojone siatką lub taśmą samoprzylepną;
- montaż narożników stalowych – zewnętrzne naroża ścian wykończonych płytami trzeba wzmocnić. W tym celu w świeżą warstwę nałożonej tam masy szpachlowej wciska się narożniki docięte na wymiar. Następnie nanosi się na nie kolejną warstwę masy i wyrównuje tak, by przestały być widoczne;
- układanie siatki lub taśmy – w pierwszą warstwę świeżo nałożonej masy szpachlowej można wtopić taśmę lub siatkę zbrojącą i gdy masa zwiąże, nanieść drugą warstwę. W sprzedaży są i takie masy, które nie wymagają dodatkowych wzmocnień. Producenci oferują też samoprzylepne siatki, które nakleja się bezpośrednio na płyty;
- szpachlowanie – gdy warstwa podkładowa masy zwiąże (ale całkiem nie wyschnie), nakłada się warstwę wierzchnią. Często stosuje się do tego specjalny rodzaj masy. Trzeba też zaszpachlować łebki śrub, jeśli płyty były nimi mocowane do rusztu stalowego;
- szlifowanie – gdy masa szpachlowa całkowicie wyschnie, należy ją przeszlifować. Uzyska się w ten sposób jednakowo gładką powierzchnię całych ścian. Trzeba przy tym uważać, by nie uszkodzić kartonu (nie dotyczy to płyt gipsowo-włóknowych, które nie są oklejone obustronnie kartonem).
Temperatura powietrza i powierzchni płyt nie powinna być niższa niż 5°C, i to na dwa dni przed szpachlowaniem i po nim.

Zastosowanie siatki lub taśmy samoprzylepnej skraca czas robót wykończeniowych. Zużywa się przy tym mniej masy szpachlowej.

Poziome krawędzie płyt powstałe po ich przecięciu trzeba sfazować specjalnym strugiem, a przed wypełnieniem masą dokładnie zagruntować.

Aluminiowe narożniki zabezpieczają przed uszkodzeniem naroża ścian wykończonych płytami.

Rodzaje mas szpachlowych

Masy służące głównie do wykańczania połączeń między płytami wytwarza się z gipsu, wypełniaczy i dodatków polepszających ich właściwości. Sprzedawane są w workach jako suche mieszanki, które przed użyciem trzeba rozrobić z odpowiednią ilością wody. Można też kupić masy mające konsystencję gęstej pasty. Nie trzeba ich rozrabiać z wodą – od razu po otworzeniu plastikowego wiaderka nadają się do nanoszenia.
Na rynku jest kilka rodzajów mas:
- masy do połączeń z taśmą lub siatką zbrojącą – wykonuje się nimi pierwsze szpachlowanie, potem układa siatkę lub taśmę i nanosi kolejną warstwę. Można nimi też wygładzać połączenie przed ostatecznym szlifowaniem;
- masy niewymagające użycia taśmy lub siatki – są bardzo mocne, tworzą wytrzymałą spoinę bez konieczności dodatkowego wzmacniania. Nakłada się zazwyczaj dwie warstwy;
- masy wygładzające – są gruboziarniste i po naniesieniu chropowatość ich powierzchni jest zbliżona do chropowatości kartonu. Poleca się je więc do ostatecznego, dekoracyjnego wygładzania spoin, bez względu na to, czy są wzmacniane, czy nie. Zawierają domieszkę celulozy i dzięki temu ich chłonność jest mniejsza niż mas tradycyjnych. Wykończoną nimi spoinę łatwiej się więc maluje. Do wykańczania płyt gipsowo-włóknowych są przeznaczone specjalne masy szpachlowe, które nakłada się bez zbrojenia siatką ani taśmą, lub odpowiedni klej.
Można też kupić specjalne masy szpachlowe do wykańczania płyt giętych na sucho. Tworzą one spoiny o dużo większej elastyczności niż pozostałe.

Mocne naroża

Płyty g-k przy wielu swoich zaletach mają jedną poważną wadę – nie są zanadto odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pod tym względem najbardziej zagrożone są zewnętrzne naroża ścian. Osłania się je więc aluminiowymi profilami narożnikowymi mocowanymi masą szpachlową. Profile stalowe, nawet te ocynkowane, nie są tu polecane. Gips przyśpiesza korozję i w miejscach przecięcia takich profili wcześniej czy później pojawiłyby się ogniska rdzy. Profile narożnikowe kupuje się w odcinkach długości 2; 2,5 i 3 m. Przycina się je na wymiar nożycami do metalu. 1 m narożnika kosztuje od 0,90 do 1,65 zł.

Uwaga! Płyty gipsowo-włóknowe nie wymagają wzmacniania narożników kątownikami.

Taśma czy siatka

Taśmą lub siatką wzmacnia się pionowe i poziome styki płyt g-k oraz tworzone przez nie wewnętrzne narożniki. Dzięki temu w miejscach tych nie pojawiają się pęknięcia. Taśmy są sprzedawane w rolkach długości od 20 do 153 m. Na 1 m² okładziny z płyt zużywa się średnio 1,4 m taśmy lub siatki. W sprzedaży są:
- siatki z włókna szklanego – wzma-cnia się nimi głównie pionowe spoiny. W sprzedaży są też siatki samoprzylepne. W przeciwieństwie do taśm lub innych siatek nie trzeba ich wtapiać w naniesioną uprzednio warstwę masy. Wystarczy przykleić taką taśmę w miejscu styku płyt i zaszpachlować. Siatki kosztują około 0,12 zł/m;
- taśmy papierowe – mogą być stosowane do wszystkich rodzajów połączeń płyt i krawędzi. Ich wadą jest to, że mogą się marszczyć pod wpływem wilgoci pochodzącej ze świeżo zagruntowanego podłoża lub świeżo naniesionej masy szpachlowej. W sprzedaży są taśmy zwykłe i samoprzylepne. Kosztują od 0,11 do 0,36 zł/m;
- taśmy z włókna szklanego (flizeliny) – stosuje się je do pionowych i poziomych połączeń płyt. Nie są polecane do narożników wewnętrznych. Mają większą odporność na wilgoć niż taśmy papierowe. Nadają się do wszystkich rodzajów krawędzi. Kosztują od 0,12 do 0,15 zł/m;
- taśmy papierowe wzmocnione aluminium – przeznaczone do wykańczania narożników zewnętrznych, mniej narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Stosuje się je wówczas zamiast narożników aluminiowych. Kosztują od 1,08 do 2,07 zł/m.
Do wykańczania płyt stosuje się również gładkie taśmy samoprzylepne, na przykład takie do sklejania kartonowych paczek. Są polecane do połączeń ślizgowych robionych w narożnikach między gipsowo-kartonowym sufitem lub skosem poddasza a ścianą albo tam, gdzie płyty łączą się ze ścianami murowanymi.
W takim połączeniu taśmę samoprzylepną nakleja się na ścianę, wzdłuż spoiny, a szczelinę między płytami wypełnia masą. Następnie w masę wtapia się taśmę papierową, wzdłuż spoiny, ale prostopadle do taśmy naklejonej na ścianie. Obie taśmy muszą się stykać. Całość szpachluje się i szlifuje po wyschnięciu.

Uwaga! Połączenia między płytami g-w nie wymagają zbrojenia.

Masy szpachlowe do płyt g-k
Krawędzie

Większość płyt gipsowo-kartonowych ma specjalnie profilowane krawędzie. Niektóre z nich, a także wszystkie płyty gipsowo-włóknowe, mają proste krawędzie. W zależności od rodzaju krawędzi różny jest sposób wypełniania i wzmacniania spoin.
Proste krawędzie powstałe w wyniku przecięcia płyty można wyprofilować, używając specjalnego struga o dwóch ostrzach. Dzięki niemu uzyskuje się zbliżony kształt do krawędzi typu KPOS. Wykańcza się je albo bez wzmacniania, albo z użyciem taśmy papierowej.

Uwaga! Na poddaszu użytkowym wszystkie połączenia między płytami gipsowo-kartonowymi muszą być zbrojone.

Popularne posty z tego bloga

Drewniany balkon

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi