Róże parkowe, czyli jakie?


Co to znaczy, że róże należą do grupy róż parkowych? Czy nie można ich uprawiać w niewielkich ogródkach, bo za bardzo się rozrastają? Spotkałam się z takim oznaczeniem w sklepie i nie wiem, jak je rozumieć.

Róże parkowe faktycznie tworzą dorodne krzewy i niejednokrotnie są bardzo okazałe, jednak wielkość krzewów nie jest głównym kryterium zakwalifikowania ich do tej grupy. Należą do niej odmiany dorastające do 3 m wysokości i takie, które nie przekraczają 1 m, nadają się więc do uprawy nawet w małych ogrodach. Róże parkowe powstały w wyniku krzyżowania odmian szlachetnych z różami dzikimi. Są mniej wymagające i bardziej odporne na mróz oraz choroby od innych odmian róż. Zwykle mają rozłożysty, krzaczasty pokrój, często z łukowato wygiętymi pędami. Kwiaty większości róż parkowych przyjemnie pachną.
Kwitnienie jest długotrwałe i obfite – całe krzewy obsypane są kwiatami. Niektóre z nich zawiązują dekoracyjne czerwone owoce, które zdobią rośliny po opadnięciu liści. Do tej grupy należy dużo pięknych odmian romantycznych róż angielskich.

Róże parkowe tworzą zdrowe, obficie kwitnące krzewy.
Autor: Piotr Gorączko

Popularne posty z tego bloga

Jak zrobić .Czapka kominowa.

Drewniany balkon

Polskie chałupy. O tradycji architektonicznej wsi