Rurki instalacyjne pod podłogą


Podczas remontu domu chcę zrobić nową instalację elektryczną (oczywiście prace zlecę uprawnionemu elektrykowi). Będę wymieniał podłogę na legarach na pływającą z płyt gipsowych na styropianie. Na płytach gipsowych mam zamiar ułożyć panele. W ścianach chcę zamontować puszki i poprowadzić od nich rurki w podłodze do zbiorczych korytek, które zostaną umieszczone pod sufitem w korytarzach. Czy elektryczne rurki instalacyjne można ułożyć w warstwie styropianu pod płytami podłogowymi? Gdy skończę remont (za kilka lat), instalator elektryk mógłby poprowadzić kable do gniazdek w ułożonych pod podłogą rurkach. Czy to dobre rozwiązanie?
Rurki instalacyjne z przewodami elektrycznymi mogą być układane pod podłogą w warstwie styropianu, pod warunkiem że jest to styro- pian niepalny (konieczne potwierdzenie atestem). Wciągnięcie do nich pojedynczych przewodów lub kabelków wielożyłowych po paru latach jest możliwe. Zwykle jednak rurki układa się, wciągając do nich jednocześnie przewody lub kabelki. W omawianym przypadku proponuję zastosować rurki o średnicy o jeden lub dwa stopnie większej, co ułatwi późniejsze prace nawet wtedy, gdy rurki lekko się odkształcą. Należy dopilnować starannego ułożenia rurek, bez ostrych zagięć i innych uszkodzeń (przypuszczam, że będzie je układał specjalista z branży budowlanej zwykle nie-zwracający uwagi na takie drobiazgi, jak rurki do przewodów elektrycznych).
Puszki w ścianach proponuję umieścić na wysokości mniej więcej 30 cm nad podłogą i po pomalowaniu ścian wyposażyć w gniazda wtyczkowe. Nawet jeśli przez jakiś czas będą nieczynne, zabezpieczą puszki i połączone z nimi rurki przed zanieczyszczeniem.
W korytkach łatwiej układać przewody kabelkowe niż obwody w rurkach. Korytka kojarzą się z biurowcem, a nawet bardziej z budynkiem fabrycznym. Zabierają też trochę miejsca. Dlatego warto je zamaskować, na przykład podwieszonym stropem. Może lepiej poprowadzić całą instalację w listwach przypodłogowych (w korytarzach mogłyby być przysufitowe). Można ją w całości ułożyć po zakończeniu innych prac (wyjątek stanowią wypusty sufitowe). Jest wprawdzie nieco droższa, ale bardzo elastyczna przy wprowadzaniu zmian podczas użytkowania.

Poznaj swoją przyszłość

Jedna z najlepszych wróżek w Polsce Wróżka Mira Elżbieta Sobczyk odpowiada na pytania na swoim Facebooku  lub przez e-mail. Problemy ze zdrowiem lub w sprawach "miłosnych" ? A może interesują Cię kwestie finansowe?  Sprawdź swoją przyszłość. Jej odpowiedzi pomogły już tysiącom ludzi w Polsce. Można się z nią skontaktować Jej profil na Facebooku lub http://twojawrozka24.pl
Podobne posty